הצהרת בלפור פינת חוק הלאום

מדינת ישראל הינה הבית הלאומי של העם היהודי
תמונה של כהנא
ד"ר אפרים כהנא

הצהרת בלפור, שניתנה לפני מאה שנים, הייתה הכרה רבת משמעות של האימפריה הבריטית במאווייה של התנועה הציונית, לכונן בארץ ישראל בית לאומי לעם היהודי.

במשך שלושת העשורים שלאחר הצהרת בלפור פעלה התנועה הציונית ביסודיות ובשקדנות, ובנתה נדבך אחר נדבך תשתית לכינונה של "מדינת היהודים". השיא של אותה פעילות בא לידי ביטוי בנכונות של ראשי המדינה שבדרך, לקבל את תוכנית החלוקה של ועדת אונסקו"פ, מה שאפשר את החלטת האומות המאוחדות בכ״ט בנובמבר 1947, להקים בשטחי ארץ ישראל, בגדה המערבית, שתי מדינות עצמאיות – יהודית וערבית.

בעקבות החלטת האו"ם התכנסה מועצת העם ביום סיומו של המנדט הבריטי, והכריזה כי "בתוקף זכותנו הטבעית וההיסטורית ועל יסוד החלטת עצרת האומות המאוחדות, אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל".

מדינת ישראל היא אכן מדינתו של העם היהודי, ועם זאת ישראל מקיימת ומכבדת את זכויות האדם והאזרח גם של אזרחיה הלא-יהודים, כפי שנדרש על פי הצהרת בלפור: "ממשלת הוד מלכותו רואה בעין יפה הקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל, ותשתדל במיטב מאמציה להקל על השגת מטרה זו. בתנאי ברור שלא ייעשה שום דבר העלול לפגוע בזכויות האזרחיות והדתיות של עדות לא-יהודיות בארץ ישראל או בזכויות ובמעמד המדיני של יהודים בכל ארץ אחרת". וכך אכן מתקיים בפועל, אין בישראל מדיניות של אפליה.

לפיכך, צריכים אזרחיה הלא-יהודים של ישראל, להפנים זאת ולכבד גם את הסמלים היהודיים של המדינה. אזרחיה הלא-יהודים של המדינה, ובמיוחד אלו הנוטלים חלק במוסדות הישראליים הציוניים, צריכים לכבד את הטקסים הישראליים והיהודיים וביניהם הטקסים לציון מאה שנים להצהרת בלפור.

כל ניסיון של סקטור לא-יהודי, כזה או אחר, להתכחש להצהרת בלפור ולא לציין את יום ההצהרה בטקסים מתאימים, נראה כהתרסה נגד העובדה הבלתי ניתנת לערעור, שמדינת ישראל הינה "מדינת הלאום היהודי". ואם מי מביניהם איננו משתתף בטקסים הללו – מקומו איננו במוסדות יהודיים וציוניים.

אין זה מתקבל על הדעת שאזרח מדינת ישראל ייהנה ממלוא הזכויות האזרחיות, גם אם אינו נמנה עם הלאום היהודי, מחד גיסא, ויתכחש לזכותו של העם היהודי לשכון לבטח במדינתו בארץ ישראל, הבית לאומי של העם היהודי, מאידך גיסא.

נדרשת חשיבה מחודשת לגבי השתלבותו של המיעוט הלא-יהודי בישראל ולגבי נאמנותו. אין ספק כי יש חשיבות הולכת וגוברת לחוק הלאום, שיבהיר בחקיקה שמדינת ישראל הינה מדינת העם היהודי תוך מתן שוויון זכויות אזרחיות למיעוט הלא-יהודי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. שאלת הגבולות היא הבעיה. כי אם חצי מהתושבים יהיו ערבים לא תתקיים המדינה.

 2. המאמר של פרופ׳ אפרים כהנא, הינו ממוקד, ענייני ומבהיר בדיוק ובקצרה, מה שרבים מנסים להסביר תוך התפתלויות חסרות תכלית וכיוון.
  הגדרת מדינת ישראל כ״מדינת העם היהודי״, הינה פועל יוצא של התקומה הציונית, והצהרת בלפור נותנת לכך גושפנקא איתנה.
  העולם כולו, עדיין מטפח, את הלאומיות הפרטית של כל אומה ואומה, ואין שום סיבה בעולם, שמדינת ישראל ״תתנדב״ להיות בין הראשונים להתפרק מהשורשים הלאומיים.

 3. הגדרתה של מדינת ישראל כ״מדינת היהודים״, היא הבסיס לקשר ולגשר עם כל יהדות העולם.

 4. אף שאני מסכימה עם מרבית הנקודות החשובות אותן מעלה פרופ׳ אפרים כהנא, הרי שלדעתי אין צורך ליזום עוד חקיקה.
  לעמדתי, הכרזת העצמאות של מדינת ישראל, מהווה מסמך ברור ומחייב, שמבהיר היטב כי מדינת ישראל הינה מדינת היהודים.
  ליוזמי החוק יש אולי כוונה טובה, אבל עצם העלאת הנושא, שגרם לויכוח, יש בו משום מתן אפשרות להטלת ספק, במה שהוא ברור, מובן ומוסכם.

 5. המאמר בהיר והגיוני אבל הוא "לא ישכנע " את ערביי ישראל ששואפים למדינת כל אזרחיה .
  לצערי , יש גם יהודים שתומכים בגישה זו. עלינו להיות חזקים ולהקטין , ככל האפשר , ללא אלימות , את האוכלוסיה שאינה מכירה במדינה היהודית.

 6. הצהרת בלפור הנה אבן בסיס בתהליך שהוביל להקמתה של מדינת ישראל והוכחה נוספת להכרה בכך שמדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי
  מגילת העצמאות והכרזת המדינה מחייבת את כלל אזרחיה
  לחלקים גדולים מהמיעוט הערבי (למעשה לרוב הציבור)יש רצון להשתלב במדינת ישראל ,למרות שבקרב ערביי ישראל יש מי שיש להם שאיפות לאומיות סותרות
  מי מהם שרוצה לפרוש מהמדינה חופשי לעשות זאת

 7. בכל הויכוחים שעולים שוב ושוב, יש החמצה, בשל העובדה שאין התייחסות למצב האנומלי, לפיו כמחצית מהעם היהודי חיים בתפוצות.
  הניסיון להתכחש להגדרת מדינת ישראל כמדינת העם היהודי, מהווה איום על קיומו של ״חוק השבות״ שהוא אבן יסוד בקיומה היהודי של מדינת ישראל.

 8. אם כל האזרחים שווים בכל, מה פירוש העובדה שזאת מדינת העם היהודי?נניח שרוב האזרחים יהיו לא יהודים איך תהיה זו מדינה יהודית?

  1. לפיכך, יש צורך לשמור על האיזון הדמוגרפי של רוב יהודי במדינת ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

השלכות

על תכונותיו של אדם בוגר

דילוג לתוכן