היעלמות

על צוללות ומפלגות
ציור של הצוללת
הצוללת H.L.Hunley ציור של קונרד צ'פמן commons.wikimedia.org

בניגוד למתרחש בישראל, שעדיין נאבקת בפענוח פרשת הצוללות, בארצות הברית נפתרה לאחרונה תעלומת טביעתה של צוללת בשם Hunley שהפעיל הצי של הקונפדרציה במלחמת האזרחים ב-1864. התעלומה העסיקה שנים את המדענים מכיוון שלא נמצאה כל פגיעה חיצונית בגוף הצוללת, ורק מחקר מעמיק גילה כי מדובר בפגיעה פנימית שאירעה לצוות כתוצאה מגלי הדף שנוצרו בשל שיגור טורפדו לעבר אניית קרב של כוחות האיחוד בנמל צ'רלסטון, וירג'יניה ממרחק קצר מדי.

 

בישראל הפוליטית אירע אירוע דומה שטרם נחקר: מפלגה שלמה נעלמה ללא עקבות, ולא ידוע על כל התנקשות או פגיעה פיזית בחבריה, אף לא על כפייה אלימה שהכריחה אותם להיעלם.

אמנם היו כבר תקדימים רבים להיעלמות פוליטית של מפלגות בישראל, כמו מפלגת ד"ש, מפלגת שינוי, מפ"ם, הליברלים העצמאיים, המפלגה הקומוניסטית, העולם הזה – כוח חדש, גיל, אומץ, יעד ועוד גופים שפעלו בנוף הפוליטי. אבל שלא כמו בסיפור על הצוללת שטבעה מסיבה שלא נמצאה במשך מאה וחמישים שנה, המפלגות שנעלמו סיימו תפקידם מסיבות ידועות: הן לא זכו לתמיכת הציבור, התפלגו או התאחדו עם גופים פוליטיים אחרים.

אבל קיימת רק מפלגה אחת, גדולה כמו הטיטאניק במונחי הפוליטיקה הישראלית, שנעלמה לא עקבות וללא שלאיש מחבריה אירע דבר. זהו מקרה ייחודי של היעלמות, של אלם, שלא נודע כמותו אלא בדיקטטורות הגרועות בעולם, שבהן נעלמו או התפוררו מפלגות אופוזיציה וחבריהן בחרו בשתיקה, בהורדת פרופיל, בקיצור התנדפו מהחיים הציבוריים והיו כלא היו.

רק המקרה הייחודי של חברי מפלגת הליכוד בישראל דומה למקרה הצוללת במימי מפרץ צ'רלסטון. מפלגת מרכז שפויה שהחזיקה בשלטון מאז 1977. שנים אחדות קודם לכן איחדה לתוכה גח"ל – בעצמה איחוד של מפלגת חירות ההיסטורית והליברלים הציונים הכלליים – כוחות פוליטיים שונים ליצירת מפלגת הליכוד. אין ספק שהמרכז הגדול היה אלטרנטיבה מצוינת, ובסופו של דבר אכן סולק שלטון מפא"י, שהסתאב והסתבך, בגוף שהצליח לתת מקום לכוחות חדשים, לרעיונות ולמיזמים שקודם לכן לא ניתן להם ביטוי הולם בציבוריות הישראלית. עיקר השינוי שהביא הגוש החדש היה מיצוב מחדש של שכבות אוכלוסייה ושינוי באוריינטציה הכלכלית.

אך דווקא בנושא אחד שחברי הליכוד, לפחות אלה שבאו מהפלג של חרות, תמיד התגאו בו, כלומר בקו מדיני קיצוני יותר כנגד אויבי ישראל מעבר לגבולות – בנושא זה לא הייתה כל בשורה. במבחן של חמישים שנות הגמוניה ליכודניקית הסתבר שהם למצער שמרו על הקו הביטחוניסטי של בן-גוריון וממשיכיו "השמאלנים", אך לא הרחיבו את גבולות ישראל מהים עד הירדן. להפך, מאז שלטון בגין הוחזרו שטחים וישראל הגיעה להסדרים מדיניים מתבקשים. לגבי ההתיישבות בשטחי יהודה ושומרון, הליכוד העתיק את שיטת ההתיישבות ה"שמאלנית" – דונם פה דונם שם – שהחלה עוד לפני עלותו לשלטון והמשיכה גם בזמן שבישראל כיהנו רבין, פרס וברק כראשי ממשלה.

חברי מפלגת השלטון הליכוד, ממשיכי מורשת המייסדים של התנועה הליברלית, הציונים הכלליים ותנועת החירות, ממשיכי מורשת ז'בוטינסקי ובגין, נעלמו לחלוטין לאחר ההשתלטות העוינת של פייגלין וחבריו מהימין ההזוי על השלד של מפלגה המשתמשת בשם ההיסטורי ומחזיקה בקפטן הוק יגע ליד ההגה. השתלטות זו סילקה מהליכוד כל גרעין רעיוני ליברלי או חברתי.

לאן נעלמו-נאלמו מיכאל איתן ומיכאל קליינר, בני בגין, דוד לוי, דן מרידור, יוסי פלד, עוזי לנדאו, גדעון סער, לימור לבנת, נתן שרנסקי, רובי ריבלין (שנבעט למעלה), משה ניסים ומשה ארנס? כל אלה, שדרת הליכוד השפוי, נעלמו ונאלמו וקולם לא נשמע נוכח השחיתות, האיוולת, ההתלהמות של מפלגתם, אף שהרי הם רואים בעיניים כלות כיצד נשדדת מפלגתם מכל בדל של התנהלות ציבורית שפויה.

הם לא ערקו למפלגת קדימה, גם לא למפלגתו של כחלון, אלא נעלמו לחלוטין, וכבר אין להם כל השפעה על המתרחש על סיפון "ספינת הדגל" שנכבשה בידי הפירטים רגב, ביתן ואלקין וצפויה להיכבש כליל בתוך זמן קצר בידי בנט ושקד בפעולת איחוד מאוס של קברניט נואש.

חבל על טובי מפלגת המרכז שהובילה את ישראל למהפך חברתי כלכלי, שקידמו שכבות חברתיות של ישראל השנייה לחזית הבמה והשכילו בעִתם להיטיב ראות – יותר מאשר היריבה מהעבר מפא"י – את עתיד החברה בישראל. חבל על שנעלמו, ובמקום לקום ולומר דברם נתנו את מקומם במפלגה לימין פופוליסטי הזוי השקוע בהגנה על מנהיגו מפני מחדליו האישיים. הרי איננו חיים במדינה טוטליטרית ואין להם סיבה לחשוש לעתידם הפוליטי, שכבר מאחוריהם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. הופתעתי כמה מוקדם הומצאו הצוללות יחסית למה שחשבתי עד עכשיו

 2. חברים שלום
  ושנה טובה
  דומני שלמצפון ולצוללות יש תכונות זהות
  הםצשוקעים עמוק במחשכים ,
  גם המצפון וגם הצוללת מגיחים מעל פני המים רק לעיתים רחוקות.

 3. צביעות צרופה. מנהיגי הליכוד היו שנואים על השמאל מאז ומתמיד. הליכוד הושמץ תמיד כמפלגה קיצונית פשיסטית שתביא אסונות ההשמצות נגד בגין נמשכו גם אחרי הסכם השלום עם מצרים. כל זמן שהחיפוש יהיה בשלטון ההשמצות ימשכו הליכוד הוא אותו ליכוד פייגלין לא השתלט עליו ואף לא הליכודניקים החדשים. גם השמאל המשמיץ הוא אותו שמאל צבוע. .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן