השחיתות מכרסמת בערכי החברה

השחיתות גורמת לכשלי שוק ולכשלי דמוקרטיה
תמונה של ד. אילת
ד"ר דודי אילת

תופעת השחיתות בצורותיה השונות מלווה את מדינת ישראל מאז הקמתה. ניצול מעמד ציבורי לצורך הפקת רווחים פרטיים, הפרות אמון, ניגודי עניינים, מכרזים תפורים, החלטות מוטות, פגיעה באינטרס הציבורי לטובת אינטרסים פרטיים – כל אלו ליוו תמיד את מדינת ישראל, ודומה שהתופעות האלו התעצמו עם התפתחות הכלכלה הישראלית והעמקת השבטיות והשסעים החברתיים הקיימים בה.

לעתים זו שחיתות שניתן לתת בה סימנים: לבנה, אפורה ושחורה. זה מתחיל בהתנהגות לא נאותה מבחינה אתית בארגון, כמו שימוש ברכוש המעסיק לצרכים אישיים, ממשיך לשחיתות אפורה של דיווחים סלקטיביים והפרת אמון ונגמר בשוחד, בתפירת תיקים ובגניבה, הווה אומר במישור הפלילי.

הדיון בתופעת השחיתות נעשה לא פעם בנפרד תוך כדי ניתוח גורמי השחיתות, לדוגמה גורמים תרבותיים, כמו תרבות הבקשיש והתשלום לפריץ או לגוי בגולה על מנת לשרוד. לעתים ניתוח התופעה מתמקד בגורמים אישיותיים, כמו אנשים שהם מעין תפוחים רקובים בתוך הארגון. לעתים ניתוח תופעת השחיתות מתמקד בגורמים ענפיים-ארגוניים, כמו ריכוז כוח כלכלי ופוליטי רב מדי בידי אליטות ואנשים מעטים מדי. כלומר הרבה מהניתוח הקיים של תופעת השחיתות מתייחס לגורמים המובילים לתופעות השחיתות ופחות לתוצאותיה של השחיתות במונחים של שוק חופשי הפועל במסגרת מדינה בעלת ערכים דמוקרטיים.

שחיתות גורמת לכשל שוק: שוק חופשי תחרותי מתבסס על תחרות משוכללת ומידע מלא לצרכן. חוסר שקיפות מכוונת, הטיית מידע, סילוף מידע, חוסר דיווח – כולם זויות שונות של שחיתות שמטרתה להפיק רווח לא חוקי באמצעות הסתרת נתונים מהצרכן או מהאזרח, נתונים שיכולים לשפר את מודעתו לסיכונים שבהחלטתו ואף לגרום לו לשנות את החלטתו. מכאן ששחיתות פוגעת ישירות בהנחת המידע המלא ויוצרת כשל שוק הנקרא א-סימטרייה במידע. פרטים על המוצר או השירות מוחבאים באותיות הקטנות או מוסתרים מהלקוח – למשל פרשת הקורנפלקס של תלמה-יוניליוור או פולסווגאן והרכב המזהם בארצות הברית. מעבר לזאת, החלטות פוליטיות שמעניקות מעמד עודף לא מוצדק לארגון יחיד או רגולציה מיטיבה למעט שחקנים על חשבון רבים אחרים עלולות ליצור מונופולים, שהם עצמם כשל שוק.

שחיתות גורמת גם לכשל דמוקרטיה. במישור הציבורי השחיתות נתפסת כסרטן שחדר לתוך המערכות האמורות להגן על האזרח, הווה אומר לחלק משומרי הסף עצמם. לעתים הרשעתם בפלילים של פקידים ופוליטיקאים רמי-דרג מעצימה את כשל הדמוקרטיה, שכן אמון הציבור נפגע קשות והתדמית של משרתי ציבור נמצאת בשפל המדרגה, אף שיש בנמצא בכל מפלגה אנשים ראויים ובכל משרד ממשלתי אנשים מקצועיים וטובים. כל אלו מייצרים זילות של הפוליטיקאים, של הפקידות הבכירה ולעתים של התהליך הדמוקרטי כולו בקרב הציבור הרחב. האזרח מאבד אמון במושגים של צדק חלוקתי ומינימום של סולידריות חברתית. פעילות פוליטית נתפסת בעיני רבים בציבור כמסווה להשגת אינטרסים פרטיים וקידומם, ובכל החלטה מחפשים את האינטרס – מי נהנה? – ואת הקונספירציה המובילה את איש הציבור הנוגע בדבר.

חברה שבה האמון בין הציבור למנהיגיו מתפורר היא חברה בסכנה מבחינת התהליך הדמוקרטי. חברה שבה החלטות פוליטיות יוצרות שוק שאינו משוכלל, מונופולים, תספורות, הלוואות במיליארדים לטייקונים בקריסה – היא חברה שאינה מסוגלת לפתח שוק חופשי כלכלי אמתי. אם הדמוקרטיה – החירות הפוליטית – נפגעת והחירות הכלכלית של האזרח נפגעת כתוצאה מכשלי השוק שפורטו, הרי שמדובר בפגיעה כפולה מסוכנת.

עד היום נושא הטיפול בשחיתות הכלכלית והציבורית לא היה מנוף לכניסה לכנסת לאף מפלגה או איש ציבור. הציבור בוחר על בסיס מדיני-בטחוני או על פי השבט הפוליטי-חברתי-דתי-עדתי. עד שהציבור לא יסכים לראות בשחיתות בעיה אסטרטגית המאיימת על עיקרי השוק החופשי והדמוקרטיה, לא תעלה המפלגה והממשלה שתטפל בנושא בחקיקה נוקשה, בחינוך ובהדרכה, ולא באלתורים של חברי כנסת בעלי הרבה רצון טוב אך עם הצלחות מעטות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. אמת.
  בארצות הברית עבירות שחיתות וצווארון לבן מבחינת עונשים מטופלות בחומרה רבה הרבה יותר ביחס לישראל.

  1. תודה יואב על תגובתך
   אתה צודק אבל פסקי דין בינלאומיים מחלחלים גם לישראל.כולל
   בנושא עבירות צווארון לבן

 2. מדינת הקומבינה והאילתור.זה חלק מהתרבות שלנו.לכל גלל יש חוצא מין הכלל וחוקים נועדים לעקוף אותם…..

 3. על איזה שחיתות אתה מדבר?
  אנחנו חיים במדינה אידיאלית נייה וצחורה

  1. ציניות ואירוניה והומור זה כלים חשובים להתמודד במציאות הישראלית

 4. לא האויבים שלנו מעבר לגבול. אתם נצליח להתמודד אבל לא עם מנהיגות מושחתת בכל הרמות. אין תקדים למספר מעשי השחיתות שנתגלו בארץ בקרב שרים, חברי כסת, ראשי עיריות, וכדומה מול כל הארצות המתקדמות.

  1. שלום אברהם.
   המשטרה חקרה וחקרה ולא מצאה למרות החשדות הכבדים והכספים שגילו
   דודי

 5. תהיה הכרעה בקשר לשאלת המפתח בקשר לפרשת השחיתות מספר אחד
  נו שיקרה כבר8

  1. צריך לכור כי כל איש לא אשם הווה אומר זכאי, עד אשר הוכחה אשמתו בבית מישפט. נכון שהדיון היום הוא "פלילי או לא פלילי" במקום דיון בנורמות ראויות כלומר בהיבטים אתיים של התנהגות ולא רק אם איש הציבור עבר במפורש על החוק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן