חידות חשיבה (10)

גירושים יקרים
תמונת יצחק קאופמן
יצחק קאופמן

בני זוג שהתגרשו אינם משתפים פעולה ומתמקחים על חלוקת רכוש בשווי 10 מיליון ש"ח. כל צד מחליט לשכור עורך דין ויכול לבחור עורך דין בעל מוניטין (עו"ד "צמרת") שדורש עמלה של מיליון ש"ח, או עורך דין מן השורה (עו"ד "רגיל") שדורש עמלה של 200 אלף ש"ח. אם 2 הצדדים יבחרו אותו סוג של עו"ד, צפוי שהרכוש יתחלק שווה בשווה. לעומת זאת, בהתמודדות בין עו"ד צמרת ועו"ד רגיל, צפוי שעו"ד צמרת ישיג ללקוחו ¾ מהסכום שבמיקוח. איזה סוג של עו"ד כדאי לכל צד לבחור?

 

 

רמז (אם אתם זקוקים לו):

מניחים כמובן מאליו שכל אחד מבני הזוג הוא רציונאלי, כלומר מחליט לטובת האינטרסים שלו. אילו היה ביניהם שיתוף פעולה, הם היו מגיעים לתוצאה טובה יותר.

 

 

פתרון:

לכל אחד מבני הזוג כדאי לבחור עו"ד צמרת.

נסביר זאת באמצעות הטבלה הבאה שמתארת את 4 האפשרויות. כל הסכומים הם במיליוני ש"ח

ומבטאים את הסכומים שיקבלו בני הזוג לאחר תשלום העמלה לעורך הדין.

אפשרות 1 אפשרות 2 אפשרות 3 אפשרות 4
בחירת

הגבר

עו"ד

צמרת

עו"ד

צמרת

עו"ד

רגיל

עו"ד

רגיל

בחירת

האישה

עו”ד

צמרת

עו"ד

רגיל

עו"ד

צמרת

עו"ד

רגיל

הסכום

שמקבל הגבר

4.0 6.5 2.3 4.8
הסכום

שמקבלת האשה

4.0 2.3 6.5 4.8

 

הטבלה מלמדת שאם שני הצדדים יבחרו עו"ד רגיל אזי כל אחד מהם יקבל 4.8 מיליון ש"ח. אם שניהם יבחרו עו"ד צמרת אזי כל אחד מהם יקבל רק 4.0 מיליון ש"ח. פירוש הדבר שאילו היו בני הזוג משתפים פעולה, הדרך האופטימלית עבור שניהם היתה להסכים שכל אחד מהם יבחר בעו"ד רגיל. אבל בין בני הזוג אין הידברות. זו הסיבה שלא כדאי לאף אחד מהם לבחור בעו"ד רגיל כי אם הצד האחר יבחר בעו"ד צמרת, זה שבחר עו"ד רגיל יקבל רק 2.3 מיליון ש"ח.

בטבלה ניתן לראות שהאסטרטגיה האופטימלית של הגבר היא לבחור בעו"ד צמרת בלי תלות במה שהאשה תעשה. זאת משום שלכל בחירה של האשה הוא יקבל יותר ממה שהיה מקבל אילו היה בוחר בעו"ד רגיל – 4.0 במקום 2.3 מיליון ש"ח במידה והאשה תבחר בעו"ד צמרת ו- 6.5 במקום 4.8 מיליון ש"ח במידה והאשה תבחר עו"ד רגיל. מאותם שיקולים כדאי גם לאשה לפעול באותה צורה ולבחור עו"ד צמרת.

האסטרטגיה שנבחרת על ידי הצדדים מכונה בתורת המשחקים "אסטרטגיה שולטת". זוהי אסטרטגיה טובה עבור השחקן יותר מכל האחרות, בלי תלות במה שיעשו יתר השחקנים. במקרה הנדון אסטרטגיה זו מביאה תוצאה נחותה ל- 2 הצדדים. בגלל שאין ביניהם שיתוף פעולה, כל אחד מהם מפסיד 800,000 ש"ח בהשוואה לאסטרטגיה הטובה ביותר. אילו הם היו חייבים או מעוניינים לשתף פעולה, הם היו מגיעים לתוצאה טובה יותר מאשר במצב בו כל אחד פועל על דעת עצמו. בדומה ל"דילמת האסיר" הידועה, גם כאן יש קונפליקט בין הרציונאליות הפרטית לבין הרציונאליות הקבוצתית. כל אחד עושה את ההחלטה הטובה ביותר בשבילו אך כקבוצה הם מפסידים. ההתנהגות היא רציונאלית לחלוטין מנקודת מבטו של הפרט, אך היא מובילה לתוצאה שאיננה אופטימלית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן