הר הבית בידינו?

תהיות בעקבות משבר הר הבית
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

השבועות האחרונים בירושלים היו קשים ומדממים, זה החל באותו ערב שבת שבו קבוצת מחבלים רצחה את רס"ר הדס מלכה הי"ד. ביום שישי כחודש לאחר מכן, עוד בטרם הספיק דמה להתקרר, רצחו מחבלים 2 שוטרים בהר הבית. המשטרה החליטה לסגור את ההר ליממה ולהציב גלאי מתכות בכניסה. החלטה שבעקבותיה נאלצה המשטרה להתמודד בעוז ובגבורה עם הפרות הסדר בירושלים המזרחית ובאיו"ש. ואז במקריות מצמררת, שוב בערב שבת בוצע הטבח הנורא בבני משפחת סלומון הי"ד ביישוב חלמיש. התמונות המזעזעות מזירת הטבח אשר שודרו בכל אמצעי התקשורת, לא יוצאות מהראש.

בימים האחרונים כל מי שישב בבית קפה שכונתי או בתחנת אוטובוס לא יכול היה להימנע מלהשתתף, מרצון או שלא, בדיון הסוער על המצב, כל פרלמנט שכונתי חיווה את דעתו מתוך כאב ודאגה.

רבים מאיתנו זוכרים שבתום מלחמת הבזק ב-67', שבה שוחרר הר הבית והונף דגל ישראל, קבע מוטה גור את האמירה "הר הבית בידינו". בדיון חפוז שהתנהל בתום המלחמה, העביר שר הביטחון דאז משה דיין את ניהול ההר לידי המלך חוסיין הירדני, והאחרון העבר את הניהול האדמיניסטרטיבי לוואקף. על פי חוקי האסלאם אמור הוואקף לדאוג למקומות הקדושים לאסלאם, לטפל בהם ולשמר אותם.

בחלוף יובל שנים אירעו כמה מקרים שבהם עלתה סוגיית השליטה והריבונות בהר הבית לכותרות. בחודש ינואר 2014 לאחר כמה התפרעויות דרשה מפלגת "חזית העבודה האסלאמית", הנחשבת מקורבת לאחים המוסלמים, התערבות ירדנית בעניין הר הבית. בחודש פברואר 2014 שר הבינוי והשיכון דאז אורי אריאל עלה להר בניגוד להמלצות המשטרה, אחד המגיבים היה השר הירדני הד"ר האיל עבד אל-חפיז דאוד, אשר טען כי עלייה להר של שר ישראלי עלולה להוביל לאינתיפאדה שלישית. העובדה שגורם ירדני רשמי מתייחס לעניין ומביע בעלות על הר הבית, אינה יוצאת דופן.

האתר, המנוהל על ידי הוואקף, פתוח לשלוש הדתות, עם זאת הכניסה ליהודים ולנוצרים מוגבלת לשעות ייעודיות, ואילו למוסלמים האתר פתוח בכל שעות היממה. כל השתטחות או תפילה הנישאת על ידי יהודי על ההר, מובילות מיידית להרחקתו ולעיתים גם למאסר. הוואקף קובע בלעדית את נוהלי הלבוש והצניעות במקום הקדוש, ואף מנהל באופן אוטונומי את עבודות הבנייה והחפירות הנעשות בו.

בשנת 1994 במסגרת חתימת הסכם השלום בין ישראל לירדן, הוסכם על כך שהוואקף יהיה אחראי על ניהול ההר ותחזוקתו.

בסוף שנת 2013 הציבה המשטרה מצלמות אבטחה בשטח הר הבית כדי לעקוב אחר המתרחש שם, עם פעילות הוואקף ובנייה בלתי חוקית במקום. כעבור ימים אחדים ולאור זימון שגריר ישראל לנזיפה אצל השר הירדני, הוסרו המצלמות.

בשנת 2014 פרסמה סוכנות הידיעות "קודס פרס", כחלק מההסברה של השר הירדני לענייני המקומות הקדושים, את סכום ההשקעה בסך 532,000 דינר (מעל לכ-2.5 מיליון שקלים) בשיפוצים של מסגד אל-אקצא וכיפת הסלע כחלק מתוכנית אב האמורה להתפרס על פני 5 שנים.

נוסף על כך הודיע השר הירדני על מינוי של 29 אנשי וואקף שיצטרפו ל-560 הקיימים, ואף ציין את סכומי ההשקעה השנתיים של כ-35 מיליון שקלים לניהול הוואקף, לשיפוץ ולתחזוקה שוטפת. כמו כן ציין השר כי בכל שנה מושקעים 3 מיליון דולר מכיסו הפרטי של המלך עבדאללה הבן לטובת ניהול הוואקף ולסיוע בתמיכת הוואקף ב-40 בתי ספר במזרח ירושלים.

מכל האמור לעיל, אין פלא כי הירדנים והוואקף מרגישים בעלות על הר הבית.

אז האם הר הבית באמת בידינו?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. כתבה ראויה
    נושא חשוב וחשוב לא פחות שהשאלות אינן סביב האם ההר בידינו או לא אלא לטווח הארוך-חייבים לצאת ממלכודת הדת והחשיבה המלווה בכבוד ולהתחיל לחשוב על הסכמים ארוכי טווח או שנישאר במלכודת הדבש והרעל שבמקום כהר הבית
    יש לי זכות להיות מורה של הכותב המוכשר-אין כמוך!!!!

  2. חבל שחלק מהיושבים בכנסת לא יודעים זאת, פועלים בחיפזון ובזה מחלישים אותנו בעולם כולו ובפרט מול העולם הערבי.

  3. אבל בתהליך ארוך, חכם ותוך כדי נתינה של דברים מהותיים כדי שלקיחת השליטה לא תוביל למלחמת עולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן