לא מתרגשים

הפגיעה בפרטיות באמצעות מצלמות אבטחה לא מרגשת איש
כל מיני מצלמות אבטחה
צילום: Tamasflex en.wikipedia.org

רבות כבר נכתב, דווח ונאמר על הפגיעה בפרטיות באמצעות מצלמות הניצבות בכל מקום. אלא שרוב הכותבים מתמקדים בהיבט הטכנולוגי של התחום או בהיבט החברתי. הדיווחים הללו מזעזעים אותנו ליומיים או שלושה, ואז אנחנו ממשיכים הלאה בשגרת חיינו, יודעים שאנו חשופים כמעט לעין כול, אך מדחיקים את הידיעה.

נדמה כי מצלמות האבטחה הן הפתרון לכל רעה חולה: התעללות בקשישים – מציעים להתקין מצלמות; גננות אלימות בגני ילדים – ממליצים להציב מצלמות; חלופה למגנומטרים בהר הבית – מצלמות חכמות. ואכן, במקרים אלו אולי תועלתן של המצלמות אכן רבה, אך עלינו לזכור שמצלמות נמצאות כמעט בכל מקום, הן במרחב הפרטי והן במרחב הציבורי, והפרטיות שלנו נפגעת.

לא מזמן התפרסמה כתבה על קליניקה לטיפולים אסתטיים שהציבה מצלמות בחדרי הבדיקות, שניים שלושה קוראים "הזדעזעו", משרד הבריאות העביר תלונה למשטרה, אך האם מי מהנשים שצולמו ביקשה לבדוק את קובצי הצילומים? ככל הידוע לי – לא. ייתכן שהתמונות הללו "מטיילות" להן ברחבי האינטרנט – ראו ערך INSECAM ותבינו במה מדובר. (מילות מפתח INSECAM, FREE CAM).

נדמה כי הפרטיות עברה מן העולם. דפי פייסבוק בליווי תמונות מתאי הלבשה בחנויות ביגוד, כבר לא מזעזעים את הקהל; נתפסת בסיטואציה לא נוחה על ידי פפארצ'י קבוע (מצלמת אבטחה) אז מה? – מחר ישכחו הכול. הפגיעה בפרטיות מטרידה רק את הנפגע שמערומיו נחזו ברבים.

מרביתנו כלל לא יודעים שמצלמים אותנו, ואולי מישהו אוגר את התמונות ליום הדין? אתה עלול לראות כך את אשת חברך המעורטלת בקליניקה לניתוחים פלסטיים. את אולי תחזי בבעלה של חברתך כשהוא חבוק עם מישהי בצילום של דוכן הלוטו. ואולי יש מי שיספר לרב השכונה על בחורי הישיבה המהמרים בשעות לילה מאוחרות בפיצוציה המרושתת במצלמות.

המצלמות הפתוחות ברשת האינטרנט מביאות עימן שלל חוויות, אין ספור תסריטים אפשריים לסרטים, ואפילו לפורמט חדיש לטלוויזיה. הבו לי מממן – ואכתוב פורמטים, תסריטי מתח, סיפורי קליניקות, עלילות הימורים בחמישי בערב, וגם סיפורי אהבה ובגידות.

בימינו אין עוד פרטיות, והיא כנראה גם לא מעניינת אף אחד, אולי את הנפגע אישית. אי-אפשר להגיע למסקנה אחרת, אלא שבין כלל הסוגיות הבוערות והחשובות בחיינו, הפרטיות איננה נושא באמת חשוב. אולי רק לי כעוד נושא לכתיבה, מדי פעם בפעם. שהרי המחוקקים וגופי האכיפה, כמו גם רוב האזרחים, לא באמת עושים משהו כדי לצמצם את החשיפה הטוטאלית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

2 תגובות

  1. הערב בערוץ 2 בחדשות מסופר על מכירת נתוני IROBOT לחברות המרבות במחיר. נתוני כל דירה שנסרקה המאפשרים לדעת כל מבנה של כל מיקום בו הופעל מכשיר, יחד עם שם המשתמש לו, מיקומו GPS, ועוד נתונים כמובן כןולל איזה מיכשור נמצא היכן. על זה כבר כתבתי גם במאמרים אחרים. צחקו? היו כאלה. אבל כעת יהיו כאלה שאולי יבכו- אחרי הפריצה הראשונה, אחרי שפתאום יתחילו לפעול אצלם התקנים שמחוברים לוייפיי הביתי, ועוד מתווכחים על פרטיות. IOT זה טוב- אבל פרטיות? למי אכפת…חפשו בפייסבןק "פרטיות – זכות", בואו לבקר גם באתר google.wixsite.com/privacy-israel וסייעו לאתר את המיקומים והחנויות בהן יש מצלמות גם בתאי הלבשה…פרטיות כבר אמרתי?

  2. אנשים כותבים ומצלמים עצמם בפייסבוק וביתר הרשתות כולל כל הפרטים אז למה להתלונן על המצלמות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן