שדרות

ניצחונות וקניות בשדרות של פריז וברלין
צילום השדרה
שדרות קונפורסטנדאם צילום bert76 commons.wikimedia.org

נראה שהקנצלרית מרקל והנשיא מקרון ממשיכים בדרכם של מנהיגי העבר אדנאואר ודה גול, דרך שגובשה לאחר הקטסטרופה של שתי מלחמות עולם שהרסו את ארצותיהן ודיללו את תושביהן עד מאוד.

זכרם של שני המנהיגים הגדולים משני עברי הריין, שפוליטיקת ההכלה והאיחוד שלהם הקנתה לאירופה שלום של 70 שנה (עד כה), מונצח בשדרות המפורסמות של ערי הבירה שלהם. כיכר אדנאואר בברלין, השוכנת על הקורפורסטנדאם, צנועה בהרבה מהכיכר הקרויה של שם הנשיא שארל דה גול, היא ה"אטואל", מקום משכנו של שער הניצחון הגרנדיוזי של נפוליאון בקצה המערבי של שדרות האליזה.

בעוד מקרון ומרקל לוחצים ידיים בהמבורג, בשדרות האליזה בפריז מסתיימות ההכנות לקראת המצעד הצבאי המסורתי שייערך ביום הבסטיליה. פריז היא הבירה המערבית האחרונה שבה מתקיים מצעד צבאי. כעבור שבוע ישמשו השדרות הרחבות לשלב האחרון של הטור דה פראנס, כאשר רוכבי האופניים שישרדו את מרוץ הקיץ האכזר יעלו בהן ברכיבה מהירה, ייסובו בשער הניצחון וישובו בדהירה לכיוון פלאס דה לה קונקורד.

שדרות האליזה הִנן הפנים של פריז, תעודת הזיהוי שלה. הרצועה האלגנטית הרחבה שבין שער הניצחון לפלאס דה לה קונקורד היא מעוז הצרפתיות, מקור לגאווה צרפתית ולקנאת האומות. לא הכיכר האדומה במוסקבה ולא כיכר טייננמן בבייג'ינג ולא שדרות פנסילווניה בוושינגטון ישוו לה.

קנצלר הברזל של פרוסיה פון ביסמרק, שהגיע לפריז לאחר תבוסת צרפת במלחמת 1870, התפעל כל כך מהשדרות עד שהורה להפוך את דרך הגישה הכפרית המקשרת את ברלין עם היער הסמוך לה, גרונוולד, לשדרות מפוארות דוגמת שדרות האליזה. הקורפורסטנדאם הברלינאי, אותה דרך בוצית שהפכה לבולוואר השוקק חיים של ברלין המערבית, היא המקבילה לשדרות האליזה, מימוש מושא הקנאה הגרמני בשיק הצרפתי.

היחסים בין האומות שממערב וממזרח לריין ארוכים כאורך ההיסטוריה, אבל בתקופה המודרנית התחדדו והתגבשו לכלל מאבקי יוקרה בין פריז לברלין שכילו חיי מיליונים. המהפכה הצרפתית הביאה את דגל הטריקולור אל הנסיכויות הגרמניות שלאורך הריין ונפוליאון הרחיב את אחיזתו במזרח, כבש את ברלין הגאה ופגע בלב התרבותי של פרוסיה. הנקמה הפרוסית הגיעה במסגרת הקואליציה שהביסה את בונפרטה ב-1815 ושוב כאשר הכניעה פרוסיה את הקיסרות השנייה של נפוליאון השלישי ב-1870.

במלחמת העולם הראשונה הגיעו הגרמנים לפאתי פריז, אבל הפעם נאלץ הקייזר הגרמני לעבור טקס השפלה בחתימת הסכם כניעה על אדמת צרפת. היטלר כדרכו היה בוטה יותר והגיע לפריז ולשדרות האליזה יום אחד לאחר כניעת צרפת ב-23 ליוני 1940.

ה"אליזה" (Élysées) מקורו במיתולוגיה היוונית, משכן לגיבורים שמתו, שדות נצח לאנשי התהילה. אצל הומרוס נמצאים שדות האליזה בקצה מערב ליד האוקיינוס. גן העדן המיתולוגי ההלני התגשם עלי אדמות בחנויות היוקרה הפריזאיות.

המקביל הברלינאי המוקשה בביטוי "הקורפורסטנדאם", שכיום הוא משכנם של קרטיה, לואי ויטון וטומי הילפיגר, מקורו ב-Kurfürst ו-damn – הקורפירסט הוא הנסיך הבוחר מברנדנבורג והדאם היא דרך בוצית מרובדת בקורות עץ. הנסיך הבוחר, הנסיך אלקטור או קוּרְפִירְסְט, היה אחד משבעה נסיכים שבחרו בקיסר האימפריה הרומית הקדושה (שתמיד הייתה גרמאנית) ונמשחו על ידי האפיפיור ל"קיסרי האימפריה הרומית הקדושה", החל מקארל הגדול – "שארלמן" – בשנת 800 ועד המאה ה-17. הקיסרות הרומית הקדושה היא הביטוי המוקדם של השאיפה הטבטונית לדומיננטיות אירופית.

הקורפורסטנדאם הברלינאי ואחותו מצרפת הנם היום בעיקר מכונות תיירות משוכללות המושכות אליהן מיליוני תיירים בשנה, המשוטטים בהן, גודשים את חנויות האופנה, לוגמים קפה סטארבאקס וממשיכים הלאה כששקיות קניות גדושות ממלאות את ידיהם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

2 תגובות

  1. והצרות עליהם מדווחים כל היום בכל תחנות הטלוויזיה, העיתונים ואתרי האינטרנט

  2. מאמר משובח מלא תקווה,מה שלא עושה השכל עושה הזמן,חבל שגם כאן אצלנו,מנהיגנו יגיעו למסקנה להפסיק עם הקזת הדם המיותרת שרק מזינה עצמה מפיגוע לפיגוע. הדת גורמת למלחמות, חסרים מנהיגים בעלי שיעור קומה עם חזון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן