מהפכן צעיר

זכייתו של מקרון נוכח היסטוריה של מהפכות
תמונה של מקרון
עמנואל מקרון צילום OFFICIAL LEWEB PHOTOS Flickr he.wikipedia.org

כאשר משוטטים ברחובותיה של פריז הבורגנית של 2017, אפשר רק לדמיין את שהתרחש בה במאות הקודמות, את המהפכות שפקדו אותה למן המהפכה ב-1789 שטלטלה את צרפת כולה, ושהתחוללו בה שינויים קיצוניים בסדרי החברה והממשל, ולאחריה במהפכות בשנים 1830, 1848, 1870 ו-1967. המהפכות הללו הפכו את הממלכה הפיאודלית הוותיקה באירופה לרפובליקה מודרנית, סמל ודוגמה לשינויי ממשל ולשינויים חברתיים לעמים אחרים.

כאשר עזב קארל מארקס את מולדתו שמעבר לריין, הוא השתקע ראשית דבר בפריז, באשר העיר הייתה, וכנראה נותרה, ערש המחשבה המהפכנית. פריז של סן סימון, של פורייה, של רובספייר, של פוקו, של וולטר, של מיראבו ושל אין-ספור אינטלקטואלים תוססים, ששמרנות וקפיאה על השמרים רחוקים מהם כמרחק כתר המלוכה מהמצנפת המהפכנית האדומה.

פריז שימשה מקלט לסופרים האמריקנים הגדולים המינגווי ופיצ׳ראלד, והייתה המקום היחידי שבו ג'יימס ג'וייס יכול היה להוציא לאור את יוליסס האלמותי שלו, כאשר בשאר העולם ראו ביצירה זו פורנוגרפיה ותועבה. כשבארצות הברית עברו לשתות קוקה-קולה במקום אלכוהול – במרכז פריז נגנים שחורים ניגנו ג׳אז.

פריז הייתה ונשארה עיר מהפכנית, וכך גם בימינו אלה, למרות ההספדים על מדינה שבעת כבד אווז, שתושביה עסוקים בעיקר בתכנון חופשות ופנסיה מוקדמת, הגיח לו נפוליאון צעיר מלא הבטחות לשינוי, והוא סוחף אחריו את המוני העם. אף על פי שכבר סומן על ידי יודעי דבר מספידים, כראקציונר של אירופה, שייסחף בשנאת זרים אחרי הפשיסטית הבלונדינית – מקרון, בהיפוך מהפכני, תפס את השלטון בנונשלנטיות צרפתית.

עמנואל מקרון, גם אם ייכשל, הוא מה שצריך כעת. ברור לכול שמוטלת עליו חובת ההוכחה, אבל אין ספק כי היכולת של עם שבע מרורים פוליטיים לתת אשראי לצעיר שהגיח משום מקום, היא יכולת מהפכנית ששורשיה נעוצים באסכולה שנוסדה עוד בשנת 1789.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. מה שבעיני חסר לו זה ניסיון. אם ידע לקחת מקצוענים רציניים סביבו אולי יצליח.

  2. המעניין הוא שהעם הצרפתי לא פחד לנער מעליו את המנגנונים הפוליטיים המשומנים
    ולהסתכן בבחירה באיש צעיר
    ורוח נעורים זו מעולם לא נשבה בגבולותינו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן