מיחזור שוויצרי

חוויות המיחזור מביקור בארץ השוקולד והשעונים
צילום: Anne Burgess wikimedia commons

כיום בעולם, כמו גם בישראל, נודעת חשיבות רבה לשמירה על איכות הסביבה. בישראל פועל המשרד להגנת הסביבה ליישום המדיניות הסביבתית, אך כפי שהסקתי מביקורי האחרון במדינת השוקולד והשעונים – שווייץ, יש לנו עוד דבר או שניים ללמוד בנושא המיחזור.

בביקורי האחרון אצל חברתי שגרה בעיירה קטנה, ליאסטל, הסמוכה לעיר באזל, זכיתי לחוויית שמירה על איכות הסביבה ומיחזור מעניינת שאותה ארצה לחלוק עמכם במאמר זה.

שווייץ היא אמנם היא מדינה עשירה במים, אבל את מדיח הכלים מפעילים רק בשעות הלילה המאוחרות, כאשר תעריף החשמל זול יותר. חוסכים במים גם בצריכה ביתית וגם בצריכה ציבורית.

כל מכשירי החשמל בבית, למעט מקרר והסקה, מחוברים למתג חשמלי פשוט שאותו מנתקים ביציאה מהבית, כך שגם הצריכה המזערית של מכשיר כבוי – אתם יודעים, אותה נורית אדומה שדולקת – נחסכת.

וכעת לעניין מיחזור האשפה – אני חייבת לומר שאם הייתי צריכה להשקיע את הזמן שלי במיחזור ובהפרדה, כפי שעושה חברתי, ככל הנראה הייתי עסוקה בכך כל היום.

בכל פריט המושלך לאשפה מושקעת מחשבה. בכל בית יש כ-7 פחים קטנים ולכל אחד מהם ייעוד משלו, מעבר לכך גם מה שנזרק לכל פח עובר "השבחה". לדוגמה: פחית שימורים נשטפת, מוסר ממנה נייר האריזה שעוטף אותה, פותחים אותה משני צִדיה ומשטחים בעזרת הרגל לכדי חתיכת מתכת שטוחה – כל זאת כמובן כדי לחסוך בנפח. גם גביע יוגורט זוכה לטיפול מסור, הוא נשטף והמכסה המתכתי מועבר כמובן לסל המתכות.

את הבקבוקים יש להשליך לפח המיועד לכך שנמצא במרחק 10 דקות הליכה מהבית. את העיתונים צוברים במשך כחודש, ואז יש לקשור אותם בחבילה יפה ולהניחם מחוץ לבית רק ביום המיועד לכך.

לא ניתן לזרוק אשפה בכל יום אקראי בשבוע, אלא רק בימים קבועים (בעוד אני, לא נעים לי לומר, זורקת את האשפה שלי לפח מדי יום ביום). יש לרכוש במרכול השכונתי מדבקות שמנפיקה העירייה, ואותן יש להדביק על שקית האשפה טרם השלכתה לפח המרכזי.

שאלתי את חברתי איך יודעים שאכן הדבקת מדבקה ושזו שקית האשפה שלך? חברתי התפלאה על השאלה, הרי בשווייץ כמו בשווייץ, האמון באזרח הוא עצום וזה מתבטא בכל תחום – לא מפרים את החוק.

השיא היה ב"מבצע המזוודה" שחוויתי. ידית המזוודה שלי נשברה ונאלצתי לזרוק אותה – מכיוון שכבר הבנתי שאי-אפשר פשוט להשליך את המזוודה לפח, שאלתי את חברתי באיזה יום בשבוע ניתן לזרוק אשפה גדולה, בהנחה שזה כמו בארצנו, בימים של איסוף גזם. חברתי השיבה כי אין איסוף פסולת גדולה מהבתים, אלא יש להביא את הפסולת למרכז מיוחד לכך שנמצא במרחק נסיעה של כ-40 דקות מהעיר… מה אגיד ומה אומר, כבר הצטערתי שנאלצתי לזרוק את המזוודה.

ולסיום, הקניות בסופר או כדי שישמע יפה יותר "תרבות הצריכה". משפחתי אינה גדולה ומונה 4 נפשות אבל כמות הקניות השבועית שלי עומדת על כ-5 סלים עמוסים לעייפה. להפתעתי גיליתי כי אצל חברתי התנהלות הקניות שונה לחלוטין.

ראשית, עורכים קניות כמעט בכל יום. שנית, לא קונים מוצר בטרם סיימנו את הקודם, הווה אומר לא קונים עגבנייה אם יש אחת נוספת במקרר, וכך באשר לכל שאר המוצרים. גם המקררים הביתיים מותאמים לכך, והם למעשה בגודל של מיני-מקרר משרדי שאנחנו מכירים – אלוהים יודע איך הייתי מסתדרת עם מקרר כזה.

אז כן, ייתכן שהשוויצרים צריכים למצוא במה להעסיק את עצמם, כי הם, אפעס, לא ממש עסוקים בטרדות כמו פיגועים או איום גרעיני, ואיני מתכוונת לגרעיני עפולה… אבל אני בטוחה שלישראל, אף על פי שמאוד התקדמנו בנושא המיחזור, יש מה ללמוד משווייץ, ועלינו ליישם לפחות חלק ממדיניות המיחזור שלהם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. ישראלים מעדיפים להכנס לבית סוהר ולא להיות מנומסים או ממושמעים

 2. אין ספק שגם אנחנו חייבים להתקדם בנושא המחזור, מלבד ההפרדות המאוד בסיסיות שחלקנו עושים בארץ.

 3. אסתי היקרה, יישר כח, כתבה מעניינת ואיכותית היה לי העונג אף לשמוע את הרצאתך בנושא זה בשעור של שוורץ.
  לפי רוח הפרסומים המיוחדים הדרך להרצאות באקדמיה פתוחות בפנייך.
  עלי והצלחי

 4. אסתי יקרה.
  יישר כח גדול על נושא המאמר.אין ספק שהאמונים לכך בארצנו צריכים לקחת היוזמה ולבצע השינויים הנדרשים על מנת לקדם שינוי חיוני בנושא.עלי והצליחי עם המשך כתבות מרתקות ומעניינות.
  שלמה גבעול.

 5. אצלנו לא מתעניינים כלל באיכות הסביבה כאילו שזה לא נוגע לצאצאינו הרי אלוקים יצילנו מכל דבר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר