יש אלוהים

על האל שנברא בצלם האדם
תמונה עצמית של מרכוס
פרופ' יצחק מרכוס (ציור עצמי)

מי אומר שאין אלוהים? בוודאי שיש אלוהים, הן בראשית (הציוויליזציה) ברא האדם את האלוהים, בדמותו ובצלמו (בראשית א, כו) ברא אותו: אנוכי, קטנוני, גחמני, רשע ואכזר. ומאז האלוהים קיים: בדמות מאות אלים אצל הקדמונים, עשרות מהם (אלי האולימפוס) אצל היוונים, שלושה שהם אחד (האב, הבן ורוח הקודש) אצל הנוצרים, שניים (הורמיז ואחרימן) אצל הפרסים הזורואסטרים, ואחד (השם ואללה) אצל היהודים והמוסלמים.

האדם גם המציא המצאות שימושיות אחרות, למשל כתב היתדות וכתב החרטומים (הירוגליפים), את סימני האלף-בית למיניהם ואת סימני הקוד: קו, נקודה ורווח בכתב מורס או 1, 0, ורווח (המסמנים דלוק, כבוי, ורווח) בכתב הדיגיטלי, שרצף מאורגן שלהם מאפשר לתאר את כל הדברים המוחשיים ואת כל הרעיונות המופשטים. לוחות חרס שעליהם כתוב בכתב היתדות ופפירוסים שעליהם כתוב בכתב החרטומים – זמנם עבר וכיום מקומם במוזיאונים. האדם המציא גם עט עם ציפורן פלדה מחורצת שטובלים בקסת דיו כדי לכתוב. עט כזה החליף את השימוש בנוצת אווז לכתיבה, והיה בשימוש בבתי הספר ובמשרדים עד אמצע המאה שעברה. בינתיים המציא האדם את העט הנובע ואת העט הכדורי כדי לכתוב את מסמכיו, וכיום מקומו של העט עם ציפורן הפלדה המחורצת במוזיאונים. אלה, כמובן, רק דוגמאות בודדות מאין-ספור המצאות עבר של האדם. במוזיאונים יש לשים גם את האלוהים, אחרי שאפסה מידת שימושיותו, כדי למנוע את נזקיו.

מהם הנזקים שהאלוהים הביא על האדם באמצעות אנשים המתיימרים לדבר, לצוות ולמשול בשמו? הם נובעים מאנוכיות, קטנוניות, גחמניות, רשע ואכזריות ומשתרעים מאווילות, דרך עוולות ועד לשמד וטבח המוני במקרה הרע ביותר. אביא דוגמאות מתחום התרבות הדתית המוכרת לי ביותר: היהדות, כפי שהיא מבוטאת במקרא ובהלכה.

האיסור "לא תבשל גדי בחלב אמו" הביא להכללת עופות ויונקים בקטגוריה של "בשרי" ואילו דגים הוצאו מקטגוריה זאת והורשתה אכילתם עם מזון "חלבי". האין זאת אווילות? ובתורה הלוא נאמר: "וְלִפְנֵי עִוֵּר, לֹא תִתֵּן מִכְשֹׁל" (ויקרא יט, יד), אך נאמר גם: "וַיְצַו אֱלֹהִים עַל-הָאָדָם לֵאמֹר מִכֹּל עֵץ-הַגָּן אָכֹל תֹּאכֵל, וּמֵעֵץ הַדַּעַת טוֹב וָרָע לֹא תֹאכַל מִמֶּנּוּ כִּי בְּיוֹם אֲכָלְךָ מִמֶּנּוּ מוֹת תָּמוּת" (בראשית ב, טז–יז): האין זאת גחמנות ואווילות לטעת בגן את עץ הדעת, שיכשיל את אדם וחווה, כי מנין לאדם לדעת מה זה "מות תמות"?

עוולות בשם האלוהים: האם המיזוגניה של הגירושין ביהדות, וכמוה הקושי הגדול של התרת עגונות (ראו "קוצו של יוד" של י"ל גורדון) או תמיכה בבעל המתעקש שלא להתגרש (ראו את הסרט "גט" בבימוי שלומי ורונית אלקבץ), או מצד אחר הקביעות ששיער, טפח וקול באישה ערווה, המחייבות רבים מהיהודים המאמינים באלוהים והנשמעים למתיימרים לדבר בשמו – האין כל אלה עוולות כלפי מחצית מהאנושות? ומן התורה: "וַיִּשַׁע יְהוָה אֶל-הֶבֶל וְאֶל-מִנְחָתוֹ. וְאֶל-קַיִן וְאֶל-מִנְחָתוֹ לֹא שָׁעָה" (בראשית ד, ד–ה). האם אין בכך עוולה הנובעת מאנוכיות ומקטנוניות? או בפרשת בלעם: ”וַיָּבֹא אֱלֹהִים אֶל-בִּלְעָם, לַיְלָה, וַיֹּאמֶר לוֹ … וְאַךְ, אֶת-הַדָּבָר אֲשֶׁר-אֲדַבֵּר אֵלֶיךָ – אֹתוֹ תַעֲשֶׂה." (במדבר כב, כ); וכך אכן עשה בלעם כמצווה, אבל כתודה על שבירך בשם האלוהים את ישראל – "וְאֵת בִּלְעָם בֶּן-בְּעוֹר, הָרְגוּ בֶּחָרֶב" (במדבר לא, ח).

והנה דוגמה לאכזריות הנובעת מגחמיות: "וַיִּנָּחֶם … כִּי-עָשָׂה אֶת-הָאָדָם בָּאָרֶץ וַיִּתְעַצֵּב אֶל-לִבּוֹ. וַיֹּאמֶר… אֶמְחֶה אֶת-הָאָדָם אֲשֶׁר-בָּרָאתִי מֵעַל פְּנֵי הָאֲדָמָה מֵאָדָם עַד-בְּהֵמָה עַד-רֶמֶשׂ וְעַד-עוֹף הַשָּׁמָיִם כִּי נִחַמְתִּי כִּי עֲשִׂיתִם." (בראשית ו, ו–ז). וזאת למה? "וַתִּשָּׁחֵת הָאָרֶץ לִפְנֵי הָאֱלֹהִים וַתִּמָּלֵא הָאָרֶץ חָמָס" (בראשית ו, יא). אך מה חטאו פעוטים, בהמות ועוף השמים, ובאיזה חמס מילאו הם את הארץ שנגזר עליהם בידי אלוהים לגווע ולהימחות? ובכל זאת היה המבול:" וַיִּגְוַע כָּל-בָּשָׂר הָרֹמֵשׂ עַל-הָאָרֶץ בָּעוֹף וּבַבְּהֵמָה וּבַחַיָּה וּבְכָל-הַשֶּׁרֶץ הַשֹּׁרֵץ עַל-הָאָרֶץ וְכֹל הָאָדָם. כֹּל אֲשֶׁר נִשְׁמַת-רוּחַ חַיִּים בְּאַפָּיו מִכֹּל אֲשֶׁר בֶּחָרָבָה מֵתוּ. וַיִּמַח אֶת-כָּל-הַיְקוּם אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי הָאֲדָמָה מֵאָדָם עַד-בְּהֵמָה עַד-רֶמֶשׂ וְעַד-עוֹף הַשָּׁמַיִם וַיִּמָּחוּ מִן-הָאָרֶץ" (בראשית ז, כא–כג).

ובדומה, מה חטאו פעוטים ובהמות המתגוררים בסדום ובעמורה, אף אם "אַנְשֵׁי סְדֹם נָסַבּוּ עַל-הַבַּיִת מִנַּעַר וְעַד-זָקֵן" (בראשית יט, ד), שייענשו כולם כי אלוהים "הִמְטִיר עַל-סְדֹם וְעַל-עֲמֹרָה גָּפְרִית וָאֵשׁ … מִן-הַשָּׁמָיִם. וַיַּהֲפֹךְ אֶת-הֶעָרִים הָאֵל וְאֵת כָּל-הַכִּכָּר וְאֵת כָּל-יֹשְׁבֵי הֶעָרִים וְצֶמַח הָאֲדָמָה" (בראשית יט, כד–כה).

וכאשר "העם", ולא בני לוי, דרשו מאהרון לעשות להם אלוהים מוחשי, מדוע נהרגו דווקא בני שבט לוי: "וַיַּעֲמֹד מֹשֶׁה… וַיֵּאָסְפוּ אֵלָיו, כָּל-בְּנֵי לֵוִי. וַיֹּאמֶר לָהֶם, … שִׂימוּ אִישׁ-חַרְבּוֹ, עַל-יְרֵכוֹ… וְהִרְגוּ אִישׁ-אֶת-אָחִיו וְאִישׁ אֶת-רֵעֵהוּ, וְאִישׁ אֶת-קְרֹבוֹ… וַיִּפֹּל מִן-הָעָם בַּיּוֹם הַהוּא, כִּשְׁלֹשֶׁת אַלְפֵי אִישׁ" (שמות לב, כו–כח)? מקובל שמה שלא נאסר במפורש מותר לאדם, אך קטנוניותו של אלוהים, שלא אסר במפורש להקטיר קטורת במחתות, מבוטאת בנאמר: "וַיִּקְחוּ בְנֵי-אַהֲרֹן נָדָב וַאֲבִיהוּא אִישׁ מַחְתָּתוֹ, וַיִּתְּנוּ בָהֵן אֵשׁ, וַיָּשִׂימוּ עָלֶיהָ, קְטֹרֶת; וַיַּקְרִיבוּ …אֲשֶׁר לֹא צִוָּה, אֹתָם. וַתֵּצֵא אֵשׁ … וַתֹּאכַל אוֹתָם; וַיָּמֻתוּ " (ויקרא י, א–ב). כאמור, אלה רק דוגמאות.

אבל הנזקים הגדולים ביותר נעשו דווקא באמצעות בני אדם, ואינם מיוחדים לאלוהים של היהודים כמתואר במקרא, אם כי קיימים גם שם. " כִּי יְבִיאֲךָ, אֱלֹהֶיךָ אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר-אַתָּה בָא-שָׁמָּה לְרִשְׁתָּהּ; וְנָשַׁל גּוֹיִם-רַבִּים מִפָּנֶיךָ … שִׁבְעָה גוֹיִם, רַבִּים וַעֲצוּמִים מִמֶּךָּ. וּנְתָנָם אֱלֹהֶיךָ, לְפָנֶיךָ–וְהִכִּיתָם: הַחֲרֵם תַּחֲרִים אֹתָם, לֹא-תִכְרֹת לָהֶם בְּרִית וְלֹא תְחָנֵּם…. וּנְתָנָם אֱלֹהֶיךָ, לְפָנֶיךָ; וְהָמָם מְהוּמָה גְדֹלָה, עַד הִשָּׁמְדָם. וְנָתַן מַלְכֵיהֶם, בְּיָדֶךָ, וְהַאֲבַדְתָּ אֶת-שְׁמָם, מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם: לֹא-יִתְיַצֵּב אִישׁ בְּפָנֶיךָ, עַד הִשְׁמִדְךָ אֹתָם." (דברים ז, א, ב, כג; כד). אבל מסעי טבח ושמד בקנה מידה גדול נעשו גם בשמם של אלוהים מונותאיסטים אחרים, של הנצרות ושל האסלאם. ספרי ההיסטוריה מלאים בתיאוריהם. מסעי הצלב ומסעי הג'יהאד נגד כופרים, המאמינים באלוהים תחת כינוי אחר, ונגד המאמינים באותו אלוהים אך אינם הולכים בתלם הדוֹגמה התאולוגית של השלטון, גרמו לטבח, שמד, גירוש וגזרות אחרות ללא ספור. גם התקשורת בימינו מספרת עליהם (ראו את הטליבן באפגניסטן ואת דאע"ש בסוריה ובעירק).

ומה הועיל האלוהים שהאדם ברא בדמותו ובצלמו? האם האלוהים מנע את השואה שפקדה את העם היהודי? האם מנע אסונות טבע קטלניים כמו רעידות אדמה, התפרצות הרי געש, סופות עצומות, שיטפונות וגלי צונאמי, אף כי פגעו בהמוני מאמינים תמימים ללא רבב מוסרי?

לפיכך, כפי שנאמר לעיל, אלוהים קיים, כי נברא בידי האדם, אך מקומו כיום הוא במוזיאונים סגור בארון זכוכית נעול, או בבקבוק פקוק היטב. אין מקומו ככלי ציווי ושלטון של המתיימרים לדבר בשמו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. רוב הישראלים ורוב תושבי העולם מאמינים שיש אלוהים

  2. בשנת 2017 רוב תושבי העולם מאמינים באלוהים. למרות המע. למרות ההשכלה. מה ההסבר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן