פינלנד כדוגמה

מכלול השלכות השחיתות השלטונית בישראל
תמונה של ניצה
פרופסור ניצה נחמיאס

בכל יום אנחנו נחשפים מחדש לעובדה הכואבת והמרגיזה שעשרות ממנהיגינו מתגלים כמושחתים. חלקם הואשמו ונשפטו, וחלקם נמצאים בהליכי חקירה מתקדמים. לאור מספרם ההולך וגדל של מנהיגים המואשמים בשחיתות, היינו מצפים שתתעוררנה תנועות חברתיות המוניות, הדורשות לשים קץ לנגע ההרסני האוכל את החברה הישראלית מבפנים. היינו מצפים מהאזרחים להרים קול זעקה אדירה, לדרוש החלפת המנהיגות, ניקוי האורוות, וחיסול השחיתות.

יתרה מזאת, היינו מצפים מבוז'י הרצוג ומהאופוזיציה להיות גוף המבקר את השלטון, גוף האמון על שמירת ההגינות, טוהר המידות של השלטון, והבטחת ערכי הדמוקרטיה, "כלב השמירה" של הדמוקרטיה – כי זה הרי תפקידה העיקרי של האופוזיציה. מפליאה העובדה שאנו האזרחים לא דורשים בקול רם לחסל את שרץ השחיתות ולמגרו מקרבנו. אנו, מיליוני הישראלים ההגונים, הממלאים את חובותינו ביושר ובהגינות, המכבדים את חוקי המדינה, גם אם הדבר מצריך הקרבות אישיות כמו שירות מילואים או תשלום מסים, אנו הישראלים ראויים למנהיגות ישרה והגונה כמונו.

אולם, לדאבוני, דבר מהאמור לעיל לא קורה. להיפך. החברה בישראל מקבלת את השחיתות "כדבר מובנה ומובן מאליו, כי שחיתות היא חלק בלתי נפרד מהשלטון, והשחיתות היא בעצם חלק אינטגרלי מחיינו כחברה". המושג "מנהיג" הפך כמעט להיות מושג חופף למושג "מושחת". וזה לא צורם את אוזנם של אזרחי ישראל. אני שומעת אנשים משוחחים על מנהיגים מושחתים שנשפטו למאסר או לקנסות, כעל אנשים נורמטיביים ש"עיגלו פינות", נתפסו, שילמו את חובם לחברה, ויכולים לחזור ולתפקד כמנהיגים.

לתופעה זאת אין אח ורע בעולם! לאחרונה, המועמד הבטוח ביותר לנצח בבחירות לנשיאות צרפת הובס באופן מביש וירד מהבמה בבושת פנים, כי התברר שהוא היה מושחת. האיש דאג לשלם לאשתו ולילדיו משכורות פיקטיביות, ועל כך האזרחים בצרפת לא סולחים. בישראל של המאה ה-21 הוא ודאי היה נבחר, אף שנתפס במעשי שחיתות. ואין צורך לנקוב בשמות או להביא דוגמאות ממקומותינו.

סביר להניח שבמדינות דיקטטוריות, כאשר השלטון עצמו בנוי על שחיתות ממסדית, הציבור מקבל את תופעת השחיתות כ"חלק מניהול המדינה". אבל לא בחברה דמוקרטית, שערכים דוגמת יושרה, הגינות ושירות הציבור הם ערכים עליונים. קשה להבין וקשה להאמין שהציבור בישראל "סולח" למנהיגיו המושחתים, ומאפשר להם לשמור על עמדות המנהיגות ואף לגדול ולצמוח בהן. התוצאה היא השחתת כלל המערכות: השלטונית, הכלכלית והחברתית. אכן השחיתות פשתה בכל תחומי החיים, בחינוך, בבריאות, בכלכלה, בשירותים החיוניים ובשירותים החיוניים פחות, והמצטיינות בשחיתות הן הרשויות המקומיות. שורש הרע הוא שאנחנו לא מוקיעים מתוכנו מנהיגים מושחתים, אנחנו אפילו מאמצים אותם אל לבנו "כגיבורים".

בעולם המערבי, שאנו משתייכים אליו בגאווה, שחיתות נחשבת לתופעה שלילית המסכנת את ביטחון החברה והמדינה. חברה הנגועה בשחיתות מובנית, שחיתות ממסדית, נפגעת קשות מההשלכות שיש לכך. המחזה הקלאסי הידוע של ארתור מילר "כולם היו בני", מספר על תוצאות מעשה שחיתות של אב שגרם למות בנו. במלחמת העולם השנייה, האב שהיה תעשיין, סיפק במודע ומתוך בצע כסף חלקי חילוף לא תקינים למטוסי הקרב של חיל האוויר האמריקני. הבן, אשר שירת כטייס, נהרג כאשר מטוסו התרסק בגלל החלק הפגום שסופק לחיל האוויר על ידי אביו. שחיתות, אומר ארתור מילר, היא סכנה לביטחון הלאומי שלנו, והרס החברה ואזרחיה.

בצער רב אני רואה את חוסר התגובה לגילויי שחיתות הגורמים בכייה לדורות כמו פרויקט הולילנד בירושלים שנבנה כתוצאה ממסכת שחיתויות, שספק אם המעורבים בה זכו לעונשים הראויים. ידוע כי כדי לקבל רישיונות בנייה, או חוזים, בעיקר חוזי עבודות תשתית, יש "לשמן" את האחראים הנכונים. והחברה בישראל מקבלת התנהלות זאת כדבר הגיוני, מחויב המציאות, אם כי "לעתים מסריח", אבל לא יותר מזה.

על הנזקים האסטרטגיים, הכלכליים, החברתיים, והתרבותיים שנגרמים למדינה כתוצאה מהשחיתות המובנית השולטת בה יכולה להעיד הדוגמה של פינלנד, מדינה קטנה וענייה בצפון אירופה שנבדקה ונמצאה על ידי ה-OECD כמדינה "הנקייה ביותר משחיתות בעולם".

פינלנד היא מדינה שנמצאת ברובה מעבר לחוג הארקטי, יש בה 5 וחצי מיליון תושבים ומעט מאוד אור שמש בשנה ועוד פחות משאבי טבע. אני משערת שקורא מאמר זה יטען: "אבל לפינלנד אין אויבים, היא אינה מאוימת, ואין לה צבא". ובכן כל ההנחות הללו לא נכונות. פינלנד ידעה מלחמות קשות, נכבשה על ידי הרוסים ועל ידי הגרמנים, והיא מאוימת על ידי מדינה מאוד לא ידידותית – רוסיה, שעמה יש לה גבול בעייתי. בפינלנד יש שירות צבאי חובה לגברים בלבד (נשים יכולות להתנדב), וחייליה משרתים בהצלחה רבה במרבית כוחות האו"ם הפזורים ברחבי העולם. מובן שגם לפינלנד יש תקציב ביטחון מכובד, אבל אין במדינה הזאת שחיתות.

מדד השחיתות של האו"ם קבע ששלוש המדינות הפחות מושחתות בעולם הן: פינלנד, אחריה דנמרק, ושלישית ניו-זילנד. אפשר לנחש מה המקום של ישראל במדד השחיתות העולמי. מתוך 34 מדינות ה-OECD ישראל נמצאת במקום ה-24! מאחר שבפינלנד התקציבים אכן מנוצלים בצורה נכונה, הוגנת, חסרת קומבינות וחפה משחיתות, נמצאת מדינה זו במקום הראשון בעולם בתחום החינוך. מבחני PISA מראים שנה אחרי שנה, את עליונות מערכת החינוך ואת הישגי תלמידיה. גם במדד היציבות החברתית-כלכלית נמצאת פינלנד במקום ראשון בעולם. ללא ספק יש קשר ישיר בין רמת השחיתות השלטונית לבין הישגי האזרחים בחינוך, כמו גם קשר ישיר בין רמת השחיתות לרמת הרפואה והסעד במדינה.

השחיתות מעוותת את חלוקת המשאבים הלאומיים וגורמת לחלוקה לא צודקת של העוגה התקציבית. את מחיר השחיתות אנחנו האזרחים משלמים, גם במחיר פגיעה בביטחון הלאומי.

ברם, אבקש לסיים מאמר זה בנימה מעט אופטימית ומחויכת, ואולי בתקווה לעתיד טוב והגון יותר. בפינלנד התושבים מבלים זמן רב בסאונה. אולי הסאונה השומרת על ניקיון הגוף גם מסייעת לניקיון האופי? בפינלנד יש 3.3 מיליון סאונות, ל-5 וחצי מיליון תושבים! דהיינו לכל אדם שני יש סאונה בבית. אולי עלינו לאמץ את השיטה גם כאן? אולי כדי להילחם בשחיתות בישראל עלינו לבנות סאונות במקום מקוואות?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

16 תגובות

 1. עם שחי בארצו אבל מתנהג כמו בגולה. לא מבין ולא איכפת לו מכלום. אין טיפה של יושר.

 2. על כך בוכה הנביא.הרשות השופטת חלשה ולא יעילה.חלק גדול מהשופטים חזקים על "בוזגלו" וותרנית כלפי שמילוביץ.צריך להלל את השופט רוזן והשופט כאבוב ואורנשטיין. לו כולם היו כמוהם.המאמר מצוין.

 3. יותר ויותר שרים וחברי כנסת מעורבים. האופנה כעת חלוקת כספים של עמותות שמקבלות תרומות שמשולמות לקרובי הפוליטיקאים שנותנים "משהו" לתורמים.

 4. השוואות צריכות להיות על בסיס נכון.
  בפינלנד 5.5 מיליון תושבים ושטחה כ- 340 אלף קמ"ר. תל"ג 42 אלף $ לנפש לשנה.
  בדנמרק 5.5 מיליון תושבים, שטחה כ- 43 אלף קמ"ר. תל"ג 48 אלף $ לנפש לשנה.
  בניו זילנד 4.5 מיליון תושבים. שטחה כ- 270 אלף קמ"ר. תל"ג 40 אלף $ דולר לנפש לשנה.
  בישראל 8.5 מיליון תושבים. שטחה כ- 21 אלף קמ"ר. תל"ג 38 אלף $ לנפש לשנה.
  שלוש הארצות הן הכי הומוגניות בעולם עם צפיפות אוכלוסייה דלילה.
  ישראל צפופה מאד. מכילה 20% ערבים. 15% חרדים וכוללת מהגרים מ- 70 גלויות
  אז איזו מן השוואה את עורכת?

  1. נראה לי שפרופ' דגני מתרחק מהסיבות העיקריות לשחיתות שלטונית בניסיונותיו "להגן" על ארצנו האהובה. אין בהכרח קשר בין צפיפות לשחיתות. כך רוסיה שהיא מהמדינות הכי דלילות בעולם נמצאת במקום ה-119 במדד השחיתות העולמי, ברזיל שנמצאת במקום ה-184 ברמת הצפיפות היא 76 ברמת השחיתות. מאידך סינגפור שהיא המדינה השלישית בצפיפותה בעולם נמצאת במקום השביעי המכובד מבחינת רמת השחיתות שבה, ויש עוד דומאות רבות שסותרות את הקשר בין צפיפות לשחיתות. מבחינת תל"ג לנפש אנחנו נמצאים במקום לא רע בכלל. האם החרדים אשמים? אולי הערבים שבכלל לא נוטלים חלק בשלטון?. ארה"ב, שבה כידוע האוכלוסיה הרבה יותר הטרוגנית מאשר אצלנו, נמצאת במקום ה-18 במדד השחיתות.
   אני מסכים עם הכותבת שמקור השחיתות הוא בכשלים חינוכיים, תרבותיים, וסוציאליים.

   1. תודה על תגובתך. אתה צודק לחלוטין בדיאגנוזה שלך שאני מגן על ישראל. כוונתי היא שאי אפשר להשוות בין פינלנד לישראל.
    קיימת שחיתות בישראל. אולם מקורה בגורמים אחרים לחלוטין, הגם שיש לחינוך ותרבות קשר לכך.
    שחיתות קיימת בכל משטר באשר הוא, הגם שההגדרות של השחיתות משתנות ממקום למקום.
    האם ניסית פעם להגדיר מה זו שחיתות?
    בכל אופן אני סבור שישראל פחות מושחתת מהרבה מדינות אחרות בעולם המערבי.
    שווה לכתוב על זה מאמר נפרד.
    ואגב – הזכרת את סינגפור. זו מדינה דיקטטורית שמתכסה בתדמית פסוידו דמוקרטית. מודדי השחיתות לא לקחו בחשבון תופעות מסוימות כיוון שהן היו מחוץ למתודולוגיה שלהם.

  2. יש אצלנו הרבה מיעוטים, הרבה חרדים, הרבה לאומנים, הרבה אלימות, הרבה לכלוך, הרבה מלחמות, הרבה דתיות, הרבה פוליטיזציה, הרבה גזענות, והרבה שחיתות

  3. לפרופ' דגני,
   ערב הסעודית עונה על כל הפרמטרים שלך- צפיפות אוכלוסייה דלילה ותל'ג גבוה
   ז"א שערב הסעודית אינה מדינה מושחתת? מה שייך תל'ג או צפיפות אוכלוסיה לתרבות של שחיתות???

   1. כוונתי היא שאין להשוות בין ישראל לפינלנד. למעשה הישגיה של ישראל עולים על אלו של פינלנד.
    לגבי סעודיה – האם על פי קודקס החוקים והמנהגים המקובלים בסעודיה זו מדינה מושחתת?
    האם שווייץ ששומרת על רוב ההון השחור וההון של רוב השליטים המושחתים היא מושחתת?
    האם בריטניה שבה מעמד עובר בירושה היא מושחתת?
    האם ניסית להגדיר מה זו שחיתות?
    האם ישראל, שהצליחה להושיב בכלא רב ראשי, נשיא, ראש ממשלה, שר אוצר ועוד – היא יותר מושחתת ממדינות שלא עושות כך?
    שחיתות היא חלק ממנגנון שלטוני מאז ומתמיד.
    השאלה היא המידה והיכולת לבער שחיתות.
    לגבי שחיתות בישראל – היא קיימת למרות שהתרבות כאן לא מעודדת שחיתות. ההפך הוא הנכון.

    1. פרופ' דגני,
     רצוי שתעיין באמנת השחיתות הבינלאומית. שחיתות שלטונית מוגדרת בברור באמנה- ישראל בהחלט עונה לתואר "מדינה מושחתת" .היא גם מוגדרת כך בסולם השחיתות של האו"ם.

     1. באמת? אמנת השחיתות הבי"ל ועוד יותר סולם השחיתות של האו"ם – אחד הארגונים היותר מושחתים בעולם. יש צורך להסביר?

 5. ובמהירות גדולה עוד מעט נגיע למעמד של מדינה מתפתחת בתצום זה.

 6. אחד שכבר ישב בכלא על קמצוץ ממה שעשה לא חושש שוב ושוב להמשיך עוד ועוד וכל הדמויות שמסביבו והעם הטיפש שותק ואפילו מעריץ את הגנבים

 7. קריאות כאלה לא קיימות יותר
  נראה שהעם מעריץ אותם ורואה בהם מודל לחיקוי

 8. בין המדינות המפותחות השילוב שלנון: הון שלטון ועיתון בהחלט מנצח בשיאים אליו הגיע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן