מכשפה וקוסם ומה שביניהם

פרשנות מנקודת מבט אישית למחזה "הסערה"
תמונה של אושרית
אושרית מינץ

באחד הימים האחרונים קראתי שוב את המחזה "הסערה" מאת ויליאם שייקספיר. רבות כבר נאמר על המחזה, אולם, להפתעתי, בקריאה זו נוספה לי פרשנות חדשה. לא מצאתיה אצל שום פרשן, וגם אינני בטוחה כלל האם שייקספיר התכוון לכך בכותבו את המחזה, ובכל זאת הדברים נמצאים שם ברורים וגלויים, ובכך יעסוק מאמר זה.

מקובל על כולם שאחת התמות העיקריות שבהן עוסק המחזה היא סדר חברתי מול אי-סדר והחזרת הסדר על כנו. פרוספרו, דוכס מילאנו, שהנו איש מלומד וגם קוסם מגורש על ידי אחיו אנטוניו מהדוכסות. הוא נשלח הימה עם בתו הקטנה מירנדה בסירה רעועה, ורק בחסדי האל הם מגיעים לאי בודד, שם שולט פרוספרו במשך כמה שנים. האי נשלט לפני כן על ידי סיקרקס, המכשפה כחולת העין, אשר גורשה מאלג'יר בהיותה בהיריון. בסופו של דבר פרוספרו מצליח להחזיר לעצמו את השלטון. הוא משתמש בקסמיו ויוצר סערה המסייעת לו להביא את הדברים לגמר מוצלח, ומצליח גם ללמד לקח את אלו שפשעו נגדו. זהו כמובן סיכום דל של המחזה, שאינו משמש אלא כדי לתת את הרקע הכללי לדבריי.

אתרכז במערכה ראשונה, תמונה שנייה שבה פרוספרו מספר לבתו מירנדה על מוצאה וכיצד הגיעו אל האי. שמתי לב שהמחזה מציג לנו נקודות השוואה רבות בין פרוספרו לסיקרקס, בין ששייקספיר התכוון לכך ובין שלאו. פרוספרו הוא קוסם לעומת סיקרקס שהיא מכשפה; מעשיו מוצגים כקסמים ואילו מעשיה מוצגים ככשפים, אבל שניהם יכולים לעשות מעשים המשנים את המציאות לכאורה או למעשה. למשל, סיקרקס מצאה באי את אריאל, מעין רוח או פיה וכיוון שהוא סירב להישמע לה היא כלאה אותו בתוך עץ. כאשר פרוספרו הגיע לאי לאחר מותה של סיקרקס, הוא שחרר את אריאל, הפך אותו למשרתו והבטיח לשחרר אותו לגמרי בסופו של דבר. אלא שבתמונה האמורה אריאל מבקש את שחרורו ואילו פרוספרו מאיים לשוב ולכלוא אותו בתוך העץ אם לא יישמע לו. אותו המעשה מוצג פעם כשלילי ופעם כחיובי.

פרוספרו גורש ממילאנו, אחיו אמנם לא העז להורגו, אך הוא גירש אותו ואת מירנדה בתו הימה בסירה רעועה, לבסוף הוא הצליח להגיע אל האי. סיקרקס גורשה מאלג'יר, מבלי שנאמר לנו מדוע בדיוק, כשהיא הרה. אנו יודעים רק שבזכות מעשה טוב שעשתה לא הוצאה להורג, אלא הובאה אל האי. פרוספרו מביא עמו אל האי את בתו מירנדה, ואילו סיקרקס יולדת באי את בנה קליבן.

במחזה פרוספרו הוא נציגו של הסדר החברתי, נציג הטוב, ואילו סיקרקס היא נציגת הרשע והתוהו.

העזתי לשאול את עצמי מה גרם לאופן הצגה כזה של שתי הדמויות, והנה המסקנות שלי: פרוספרו הנו גבר ואילו סיקרקס היא אישה. אותם מעשים הנעשים בידי גבר יכולים להיחשב כתומכים בטוב ובסדר ועל כן הם מותרים, בעוד שכאשר אישה עושה אותם הם נחשבים לעזות מצח ולכן מייצגים את הרשע ואת התוהו. החברה, במיוחד בימי כתיבת המחזה, אבל למעשה במהלך כל הדורות ואפילו כיום, מתירה לגבר להצטיין, ליזום לשנות עולם, בעוד שאין היא מתירה אותם דברים לאישה.

במסורת היהודית מדובר על לילית, הנחשבת לאשתו של השטן. סיקרקס היא מעין דמות לילית במחזה הזה. היא האישה המשוחררת והיצירתית. היא הרה ולא נאמר שיש בעל כלשהו האחראי לכך. היא מעזה להפר את המוסכמות החברתיות וגם מעזה ליצור. אולם היצירה, הנחשבת לקסמים כשהיא נעשית בידי פרוספרו, נחשבת לכשפים כשהיא נעשית על ידי סיקרקס, האישה שלא מוכנה לקבל את המגבלות החברתיות. היא פורצת דרך, היא מסוכנת לסדר החברתי הנשלט על ידי הגברים, ועל כן יש לגנותה ולכנותה בשמות גנאי כגון מכשפה.

אין זה חדש שיצירתן של נשים לא התקבלה על ידי החברה. לאורך ההיסטוריה לא היו נשים משכילות רבות בהשוואה לגברים, כי גם ההשכלה הייתה נחלת הגברים. חלק מאלו שיצרו הסתתרו מאחורי שמות גבריים, כי הדבר לא היה מקובל ואם נעשה – לא התקבל בעין יפה.

כתוצאה מהפרשנות הזאת ציירתי ציור שאוצר בתוכו את כל אשר אמרתי כאן.

בציורי, חופו של אי ועץ ובו כלאתי את "המכשפה". הסמליות ברורה – האישה היא זו הכלואה מתוקף המוסכמות והאיסורים החברתיים. כשפרסמתי את הציור בפייסבוק, קיבלתי הערה של מגיבה בזו הלשון: "אבל יש לה עיניים טובות". אכן ואכן! לא הרשע כלוא שם בגזעו של עץ, אלא האישה – זו שאינה מעזה להתבטא מפחד הגינוי ועוד יותר זו המעזה לעשות כן ונענשת על ידי החברה.ציור של אושרית

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

    1. אם למשל הנשים היו מודיעות שלא יצביעו למפלגה שלפחות מחצית נציגיה בכנסת ובמוסדות לא יהיו נשים, זה היה קורה מידית

  1. כתבתי כאן תגובה מפורטת ולצערי, היא נמחקה באמצע ולא יכולתי לשחזר. מצטער. אולי העורך לא אהב אותה וחבל כי היא היתה מעניינת. שלך בידידות.

    1. כידוע לך כל הדפים באתר מתרעננים אחת לפרק זמן כפי שמתוכנת מראש. כאשר מתחילים להזין משהו לאתר והדפים מתרעננים בדיוק, מה שנכתב לא נקלט. סטטיסטית זה קורה אצלנו בערך אחת לאלף טוקבקים. במקרה שכזה פשוט צריך להקליד מחדש. אם רוצים להמנע מהבעיה, פשוט כותבים בוורד על דף חיצוני, ואז עושים העתק-הדבק לתיבת הטוקבק. מכל מקום, אף אחד לא צינזר אותך.

    2. אפרים היקר! אשמח אם תכתוב שוב את תגובתך, ואתה גם יכול לכתוב אותה בדף האמן שלי ליד הפרסום למאמר. אושרית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן