הרצון העז להרגיש שייך

סיפורו של גר הצדק איתן בן אברהם
תמונת אסתי טל

וְאֵלֶּה תּוֹלְדוֹת פָּרֶץ […] וְעֹבֵד הוֹלִיד אֶת-יִשָׁי, וְיִשַׁי הוֹלִיד אֶת-דָּוִד (מגילת רות, ד, יח–כב).

דוד בן ישי, אחד ממלכי ישראל, היה צאצא לגיורת – רות המואבייה. סיפורו של דוד מוכיח לנו שאפילו צאצא לגר יכול להגיע למעמד רם כדוגמת מלך בישראל, ושמעמדו אינו נופל כהוא זה ממעמדו של יהודי מלידה.

במאמר זה אבקש להביא את סיפורו של איתן אומיי, בן לשבט ה-EDO, שעבר מסע ארוך לעבר חיק היהדות, מסע שהחל בשבט שלו בניגריה והסתיים ברמת בית שמש שבהרי יהודה.

איתן, שבשמו המקורי נקרא פיטר, גדל כילד במשפחה קתולית. עוד בילדותו נמשך מאוד לסיפורי התנ"ך. בבחרותו, נחשף איתן לדת הנוצרית על פלגיה השונים, בין השאר לזרם הפרוטסטנטי, "שהתנער" מפולחן הקדושים ומהצורך במתווכים, מה שהביא אותו להתחבר דווקא לזרם הזה בנצרות.

באותה תקופה החל פיטר להרגיש "תלוש", לא שייך לשום זרם. הוא שוחח עם אביו על מנהגי דת ה-EDO. בדיעבד הסתבר לו שחלק מהמנהגים הללו מזכירים מנהגים דומים ביהדות, כמו שבעה, שמירת נידה, מילה וכיבוד אב ואם.

הסיבות להרגשת התלישות של פיטר היו בין היתר גם בשל הקולוניאליזם, שלא אפשר לו להיות הוא עצמו. משפחתו נאלצה להעתיק את מקום מגוריה מהשבט לעיר לאגוס, ולמעשה פיטר הרגיש כמהגר בתוך ארצו.

בשלב זה בחייו של פיטר נטמן בו הזרע בדרך לגיור.

בשל בעיות פוליטיות ומדיניות בניגריה והכאוס הגדול ששרר במדינה, גם לא התקיימו לימודים אקדמיים, ועל כן יצא פיטר את גבולות ניגריה לשם השלמת לימודי התואר הראשון בבריטניה. פיטר למד באוניברסיטה במנצ'סטר, שם פגש יהודים רבים. בהמשך ניתן לראות כי היהדות והיהודים היו שזורים בחייו, במודע או שלא במודע, כחוט השני. מאז מפגשו הראשון עמם, מצא עצמו פיטר נפגש עם יהודים כמעט בכל שלב בחייו.

כאשר היה נוסע ממנצ'סטר ללונדון לבקר את בני משפחתו היה מחליף אוטובוס בשכונה היהודית "גולדרס גרין". שם הופתע למראם המוזר של היהודים החרדים, חובשי הכובעים השחורים, בעלי פאות וזקנים – סקרנותו הלכה וגברה, אך הוא עדיין נותר נוצרי אוונגליסט.

בתקופה שחי בבריטניה פקד את פיטר משבר. התעוררו בו שאלות רבות באשר לזהותו הדתית. הוא נחשף לקבוצה בשם Jews for Jesus וליהודים המשיחיים.

לשם לימודי הפוסט-דוקטורט שלו היה עליו לעבור לגרמניה, ושם למעשה החל תהליך ההתקרבות האמתי שלו ליהדות. פיטר התגורר בשכונה שהייתה בעברה מחנה צבאי נאצי, שלימים הפך למחנה קליטה לפליטים. פיטר האמין שהנשמות היהודיות הרבות שהסתובבו שם עזרו לו בתהליך האישי שעבר.

בגרמניה למד את השפה העברית והיה בקשר באינטרנט עם יהודים אורתודוקסים שמסייעים למעוניינים לחזור בתשובה. הוא התחיל לגלות עניין בשבת, בהנחת התפילין ובהדלקת הנרות.

בשלב מסוים חש שהגיע הזמן לבקר בישראל. בשגרירות ישראל בגרמניה הופתעו מאוד לנוכח בקשתו לוויזה ושאלו למטרת נסיעתו. זמן רב עבר עד אשר אושרה לו ויזה לבקר בישראל.

בהגיעו לישראל התאהב פיטר בארץ ובאנשיה. הוא יצר קשר עם חב"ד והביע את רצונו להתגייר – בחב"ד לא כל כך ידעו כיצד להגיב לבקשה המוזרה ואיך להתמודד עמה.

כשחזר לגרמניה הלך לבית כנסת כדי לתור אחר רב שיסייע לו בתהליך הגיור. הוא נתקל בקשיים רבים, בתחילה סירב בית הדין הרבני המקומי להיפגש עמו, ולבסוף, כאשר נאות לעשות זאת, הקשו עליו הרבנים מאוד ושאלו מדוע איננו פונה לאסלאם, שהרי גם בדת זו האמונה היא באל יחיד.

פיטר השיב: "אני רוצה לחזור למקורות, והיות שהדת היהודית הנה הדת העתיקה ביותר – ברצוני לחזור דווקא לשם". תשובה זו לא סיפקה את הרבנים והם ביקשו ממנו להמשיך ללמוד ולהתעמק בהלכות היהדות, ולשוב אליהם לאחר זמן מה.

אורח חייו השתנה לחלוטין ואט אט הפך לאדם דתי. התחיל לשמור כשרות, אם כי לא על פי כל ההלכות, התחיל להתפלל בבית הכנסת ולהתוודע לכתביו של הרמב"ם (איגרות שמד ותימן).

כעבור שנתיים, רב בית הכנסת שבו התפלל פיטר יצר קשר עם רב בישראל, וזה הסכים לסייע בתהליך הגיור. פיטר ביצע את התהליכים ההכרחיים הנדרשים לגבר על מנת להיות יהודי כשר. בסוף התהליך קיבל תעודה שבה נכתב שמו החדש איתן בן אברהם. איתן הרגיש תחושת התעלות, סוף סוף הוא מצא את הזהות שלו.

אולם ביהדות לא הכול כה פשוט. לאחר נישואיו החליט איתן בן אברהם להגר לבריטניה, שם הטילו הרבנים ספק בגיורו והיה עליו לעבור גיור לחומרא נוסף, על כל המשתמע מכך, לרבות חידוש ברית הנישואים. בחתונתו החוזרת נכח גם הרב הראשי של בריטניה, ונתן לאיתן את ברכתו – מחווה ששימחה וריגשה אותו עד מאוד.

לאחר הגיור לחומרא, התייחסה אליו הקהילה היהודית כיהודי לכל דבר והוא הורשה לעלות לתורה בבית הכנסת, לשמש כשליח ציבור (חזן) וללמוד בכולל של הרב המקומי.

איתן, שכל חייו חש פגוע בשל ההפליה שבה נתקל, בעיקר בשל צבע עורו, מציין כי הקהילה היהודית בבריטניה פרשה את ידיה וקיבלה אותו ללא כל סייג – "הייתי כאחד בין שווים". היחס החם שלו זכה גרם לו להתחבר יותר ליהדות, לא רק מבחינה רציונלית, אלא גם מבחינה רגשית.

כיום איתן נשוי ואב לילדים. הוא עלה לישראל וחי ברמת בית שמש. הוא מרצה באקדמיה, ממשיך להתעמק בתורת הרמב"ם ופועל לאורה.

סיפורו יוצא הדופן של איתן בא ללמדנו כי עיקשות והתמדה ובעיקר הרצון העז להרגיש שייך, יכולים לחולל מהפכה של ממש.

כמו כן, עלינו לזכור כי אל לנו לשפוט אדם בשל צבע עורו, מינו, מוצאו ואפילו דעותיו. מי יודע, אולי מי מהמנהיגים הבאים שלנו יהיה צאצא של גר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. מעניין ומרגש!! אסתר היקרה, נהנתי לקרוא את המאמר שלך אין ספק שסובלנות וקבלת השונה זה המפתח לחיים ולגדולה

 2. מקסים ומרגש ביותר יישר כח אסתי בכך שאת גורמת לנו להרהר ולהעלות מחשבות בנושא

 3. אסתי היקרה,

  שמח וגאה שסיפורך המופלא קיבל במה ראויה . אכן גרי הצדק נושאים איתם משחר ההיסטוריה היהודית סיפורים מדהימים שחושפים כוחות נפש ורוח אדירים, ותרומתם לעם היהודי ניכרת ובולטת ומלאת השראה. וסיפורך אכן משתלב ומגלה את ממדי העומק האלה…ודי אם נזכיר את רות, אונקלוס, הלני המלכה- מלכת חדייב, הכוזרים…ואולי מעל כולם את ר' עקיבא ור' מאיר תלמידו שהיו צאצאי גרים, יישר כוח והמשך לימוד פורה,

 4. אסתי היקרה
  התרגשתי מאוד מהסיפור מרתק מרגש ומעניין .

  מדובר באדם מאוד מיוחד עם כוחות נפש נדירים
  ישר כוח כל הכבוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

הדגל הסיני האדום

שחקנים חדשים

האם יש מקום לסין כשחקנית בהסכם הגרעין?

תמונת דוד

הענקים

חמשיר על מנהיגים ומהלכיהם