התדע את הארץ

אריך קסטנר וילדי ישראל
תמונה עצמית של מרכוס
פרופ' יצחק מרכוס (ציור עצמי)

לאחרונה פורסמו בעיתון שלוש ידיעות: האחת התייחסה להנחיה שבכל אחד מגני הילדים יוצב דגל ותלויה תמונה של נשיא המדינה. שנייה התייחסה לעידוד ילדי הגן להשתתף במחווה לכוחות הביטחון. בשלישית נמסר שעל התלמידים היוצאים במשלחות לחו"ל לעמוד בבחינה על תוכני הסברה של המדינה לפי שר החינוך. ידיעות אלה הניעו אותי לדלות מזיכרוני את השיר "התדע את הארץ בה פורחים התותחים" של אריך קסטנר.

קסטנר פרסם כמה ספרי ילדים שהיו חביבים על קוראי העברית (אמיל והבלשים, אמיל והתאומים, פצפונת ואנטון, אורה הכפולה, 35 במאי ואחרים) וגם ספרים למבוגרים ומכתמים. בתקופת שלטון הנאצים בגרמניה הוא הוחרם וספריו נאסרו למכירה. את השיר "התדע את הארץ בה פורחים התותחים" כתב קסטנר בשנת 1928, הרבה לפני עליית הנאצים לשלטון, אך הוא מתאר בו את הלך הרוחות בגרמניה. שורת הנושא מתכתבת עם השיר הידוע של וולפגנג פון גתה "שירה של מיניון", הפותח בשורה: "התדע את הארץ בה פורחים הלימונים", שאולי גם הייתה השראה לשירו של שאול טשרניחובסקי "אומרים ישנה ארץ".

שירו של קסטנר תורגם בזמנו לעברית על ידי פרופ' אברהם עוז; הקוראים מוזמנים לחפש את השיר המלא. כאן, כמעין טעימה, הבאתי כמה שורות בתרגומי שלי.

"התדע את הארץ בה פורחים התותחים?" שואל קסטנר. ומתאר: "שם עומדים המנהלים גאים ואמיצים/במשרדים, כמו היו קסרקטינים/שם צומחים מתחת לעניבה סרטי רב"ט/וקסדות בלתי נראות חובשים שם". בארץ זו אם הממונה רוצה דבר מה, אזי "התבונה עומדת דום ואז נדָמָה/מבט הישר ימינה, והבלט את החזה". ומה על ילדי הגן? גם עליהם מספר קסטנר: "והבנים שם באים במצח נחושה/ותסרוקת צבאית אל העולם./שם לא נולדים האזרחים".

קסטנר יודע כי יכול להיות אחרת: "התדע את הארץ? יכלה להיות מאושרת./להיות מאושרת ולגרום אושר לתושביה". שהרי דברים יפים יש בה: "שם יש שדות, מחצבים ואבנים/גם חריצות ועוצמה ועוד דברים יפים/גם רוחניות וטוב לב יש מדי פעם/ואומץ לב, אם גם רק למעטים."

"התדע את הארץ בה פורחים התותחים?/אינך מכיר אותה? עוד תלמד להכירה", מבטיח קסטנר.

כל דמיון בין הנאמר בשירו למה שקורה בארצנו מקרי לחלוטין. ואולי לא.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. יפה שהבאת את דברי קסטנר. הם בהחלט חומר למחשבה בימנו כבעבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן