מעבדות לחירות באמריקה

האפרו-אמריקנים בארצות הברית
מרטין לותר קינג צילום Max Talbot-Minkin Flickr he.wikipedia.org

בהיותי ילד התרשמתי מאוד מסדרת הטלוויזיה ומהספר "שורשים" (ROOTS) של ארתור היילי. האוכלוסייה השחורה האפרו-אמריקנית סקרנה אותי מאוד. ברבות השנים נעשיתי מדריך טיולים ביבשת אמריקה, זו הייתה עבורי הזדמנות לספק את סקרנותו של הילד שהייתי, ולהעמיק את ידיעותיי בהיסטוריה של האוכלוסייה האפרו-אמריקנית. במאמר זה ברצוני לחלוק עמכם מידע וכמה נקודות ציון היסטוריות חשובות על קבוצה אתנית זו.

האוכלוסייה האפרו-אמריקנית עברה כברת דרך מעניינת ורצופת מכשולים, והיום במבט היסטורי ניתן להבין כי למרות הכול הצליחו השחורים להגיע לעמדות מפתח בתחומים שונים בחברה האמריקנית, לרבות בממשל האמריקני, ראו לדוגמה את שרת החוץ קונדוליסה רייס, את הרמטכ"ל ושר ההגנה קולין פאואל, וכמובן נושא המשרה הבכירה ביותר – הנשיא ברק אובמה.

במהלך ההיסטוריה נקראו האמריקנים-האפריקנים בשמות גנאי כמו "ניגר", "בוי", "מולניאן" וכדומה, שכיום אינם נחשבים עוד לתקינים פוליטית. בארצות הברית חיים, נכון למפקד האוכלוסין ב-2010, כ-39 מיליון אפרו-אמריקנים, שמהווים כ-12.4% מכלל האוכלוסייה. יש לציין כי מהגרים חדשים שצבע עורם שחור נקראים לעתים אמריקנים-אפריקנים גם כן. אולם התרבות, השפה, ההיסטוריה ומאפיינים נוספים שלהם שונים לגמרי מאלו של אפרו-אמריקנים החיים בארצות הברית מאז נולדו, או שהנם בני דור שני בארצות הברית. במיוחד הכוונה לצאצאי העבדים בארצות הברית עד למלחמת האזרחים שתוצאותיה הובילו לביטול העבדות.

להלן ציוני דרך עיקריים בהיסטוריית השחורים האפרו-אמריקנים:

השחורים הגיעו ליבשת אמריקה ולאיים הקריביים באוניות עבדים ממערב אפריקה וממרכזה, בנתיב השיט שכונה "נתיב הביניים" בשנים 1565–1807. לפי הערכות שונות, הגיעו בנתיב זה כ-60 מיליון עבדים (הערכות מדויקות יותר אין בנמצא מאחר שהם לא נחשבו כבני אדם…). יש לציין, כי רבים מהם נפטרו בדרך לאמריקה כתוצאה מהצפיפות הנוראית וממחלות קשות.

עד למלחמת האזרחים (1861–1865) ובמיוחד עד לתיקון בחוקת ארצות הברית (1865) שמשמעותו הייתה ביטול הנכס שנקרא "עבדים", היו רוב השחורים בארצות הברית עבדים. במשך יותר מ-300 שנים הייתה האוכלוסייה השחורה חשופה להפליה קשה ביותר ולחוקי הפרדה (segregation) חמורים ביותר. במיוחד בולטת התקופה הנקראת Jim Crow era שבה למעשה נקבע הפרדוקס כי: "השחורים שווים אך מופרדים…". במשך פרק זמן ארוך זה נאסר על השחורים להיכנס למקומות בילוי; הוקצו להם מקומות ישיבה ספורים, אם בכלל, בתחבורה הציבורית; לא הייתה להם זכות הבחירה; הם לא יכלו לשמש במשרות ציבוריות ופוליטיות; לא הותר להם ללמוד קרוא וכתוב, ומי שעשה כן ונתפס – נענש באכזריות. ואם לא די בכך, גם בוצעו בשחורים משפטי לינץ' אכזריים.

נוסף על כך הייתה הפליה במקומות המגורים – שכונות מגורים רבות יועדו ללבנים בלבד, ושחורים שהעזו לעבור להתגורר בשכונה כזו, נתקלו לרוב בגילויי אלימות, שריפת הבית או אפילו רצח. במדינות הדרום שחורים אף נתלו או נשרפו על ידי הקיצונים הרדיקלים, הקו קלוקס קלאן. במקרים רבים שופטים, מחוקקים ובעיקר המשטרה המקומית התעלמו מהאלימות כנגד השחורים, ולעתים אף עודדו אותה. ואילו במקרים אחרים היו משפטים מוטים כנגד שחורים שהואשמו בעברות כמו אונס או רצח על סמך ראיות מפוברקות, וההרשעות ניתנו תמיד על ידי חבר מושבעים לבן.

מ-1940 ועד לתחילת שנות ה-70 הגיע המהפך המיוחל לטובתם של האפרו-אמריקנים, התנועה האמריקנית לזכויות האזרח ועמה האגודה האפרו-אמריקנית לזכויות האזרח שמו להן למטרה לבטל את חוקי ההיפרדות והסגרגציה כנגד האפרו-אמריקנים. באותן השנים התאפשר יותר ויותר לשחורים לעבוד בתחומים כגון בריאות, חינוך, עבודות חופשיות ואף במשרות במגזרים הציבורי והפוליטי.

את עיקר השינוי ניתן לזקוף לזכותו של הכומר ד"ר מרטין לותר קינג, אשר הנהיג את השחורים למאבק בענייני זכויותיהם כאזרחים שווים לכל דבר. הוא הטיף נגד אלימות משום שלא האמין במאבק אלים, אלא בהשגת המטרות בדרכי נועם ושלום. מרטין לותר קינג הוביל את המאבק בשנים 1955–1968 עד שנרצח בידי מתנקש בממפיס טנסי.

ציון דרך חשוב ביותר במאבק לשוויון הזכויות היו הצעדות וההפגנות ההמוניות בשנות ה-60 שקראו לשוויון מלא לשחורים. המצעד הגדול ביותר היה "המצעד על וושינגטון" בשנת 1963 שבו צעדו יחד כרבע מיליון שחורים ולבנים. מרטין לותר קינג זכה על פעילותו בפרס נובל לשלום (1964).

ב-1980 נקבע שאפרו-אמריקנים הם שחורים שארץ מוצאם היא אפריקה ולא אמריקה הלטינית והאיים הקריביים. זאת על מנת ליצור אבחנה מדויקת מיהם האפרו-אמריקנים.

ב-2008 נבחר לנשיאות ארצות הברית, ברק אובמה הנשיא האפרו-אמריקני השחור הראשון.

לאוכלוסייה האפרו-אמריקנית תרבות עשירה ומעניינת שהשפיעה רבות על התרבות העולמית כולה. התרבות האפרו-אמריקנית היא למעשה תת-תרבות של זו האמריקנית. יש ביניהן נקודות דמיון רבות אך הן גם נבדלות זו מזו.

בין הסופרים הבולטים ניתן לציין את ג'יימס בולדווין (1924-87) את מאיה אנג'לו ואת טוני מוריסון, כלת פרס נובל לספרות. בראשיתה התמקדה הספרות האפרו-אמריקנית בעיקר בנושא העבדות, ובמאה ה-20 עסקו מרבית היצירות באפליה הגזעית ובלאומנות השחורה. בימינו הספרות האפרו-אמריקנית היא כבר חלק אינטגרלי מן הספרות האמריקנית.

בתחום המוזיקה תרומתם של האפרו-אמריקנים רבה ומוערכת מאוד. הסגנונות בלוז, גא'ז, ראפ והיפ-הופ נוצרו על ידי השחורים, חלקם צאצאי עבדים במדינות הדרום. אמנים כמו דיזי גילספי ולואי ארמסטרונג היו נגני ג'אז מעולים.

אין עוררין על השפעתם המכרעת של השחורים על המוזיקה בארצות הברית, ולפיכך גם על המוזיקה בעולם כולו. שירי העבודה של העבדים האפריקנים בדרום הפכו לבלוז. הג'אז נוצר בניו-אורלינס של תחילת המאה ה-20, שם ניגנו מוזיקאים שחורים שלימדו את עצמם, בכלי הנגינה שנותרו מאחור בקובה לאחר מלחמת ספרד-ארצות הברית. הם יצרו שילוב של רגטיים ובלוז בשינויי מקצב תדירים, כשהם מאלתרים במועדוני הלילה ובבתי הבושת אל תוך השעות הקטנות של הלילה.

חלק ניכר מתולדותיה של מוזיקת הפופ בארצות הברית הוא סיפורם של אנשי עסקים לבנים ששכרו נגנים שחורים כדי להקליט ולנגן עבור קהל לבן, אך כשאלביס פרסלי החל לנענע את אגן הירכיים שלו ולשיר כמו שחור, הבינו הלבנים שגם הם יכולים, אימצו את סגנון הרית'ם-אנ'-בלוז והשאר רשום בדברי הימים של הרוק'נרול.

בראפ, המוזיקה שיצאה מגטאות השחורים באמריקה, מושם דגש שווה על המקצב הכבד, על שילוב של השפעות מוזיקליות שונות, על עגת רחוב ועל גינוני ראווה מאצ'ואיסטיים. השאלה מדוע קוסם סגנון זה גם לבני המעמד הבינוני והלבן באמריקה, בוודאי עוד תעסיק את הסוציולוגים שנים רבות.

גם בענפי הספורט השונים תרומתם של השחורים רבה – כדורסל, אתלטיקה קלה, אגרוף ועוד. מבין האתלטים הבולטים ניתן לציין את ג'סי אוונס, את קרל לואיס ואת ג'קי ג'וניור; בליגת הכדורסל המקצוענית את כארים עבדול ג'אבר ואת מג'יק ג'ונסון. וכמובן המתאגרף הנודע מוחמד עלי.

השפעה נוספת ניכרת גם בתחום השפה. בתקופת העבדות הועסקו אצל בעלי האחוזות עבדים מאזורים שונים באפריקה. העבדים הללו דיברו שפות אפריקניות שונות, ולא תמיד יכלו לתקשר ביניהם ועל כן נאלצו לדבר גם באנגלית. אך הדבר לא היה קל, מכיוון שלבנים רבים מנעו מהשחורים ללמוד אנגלית בצורה מסודרת. וכך נוצרו לעתים קרובות שפות שהיו בשימוש בקרב השחורים, שהן למעשה ערבוב של אנגלית ושפות אחרות. בנוסף, ישנו דיאלקט של אנגלית הנקרא "Black English" או "Ebonics", שהוא שיבוש של אנגלית תקנית, ושואב השראה מהשפות המעורבבות הנ"ל.

באשר לדמוגרפיה ולמצבם הכלכלי של האפרו-אמריקנים כיום, ניתן לומר כי בכל רחבי ארצות הברית הם עדיין חיים כמיעוט – כ-13%. אם כי ישנן ערים שבהן יש רוב יחסי של אפרו-אמריקנים, למשל בדטרויט, בוושינגטון די. סי., באטלנטה ובבולטימור.

אם נשווה בין קבוצות אתניות שונות החיות בארצות הברית מתברר כי האסיאתיים הם בעלי ההכנסה השנתית הממוצעת הגבוהה ביותר (58 אלף דולר בשנה), אחריהם הלבנים (49 אלף דולר לשנה), ההיספנים (35 אלף דולר בשנה) ואילו הכנסתם של האפרו-אמריקנים מסתכמת ב-31 אלף דולר בשנה.

שיעור המובטלים בקרב האפרו-אמריקנים עומד על כ-10%, לעומת ההיספנים ש"מובילים" – 15% מובטלים, ואילו הלבנים 4% בלבד.

לסיכום, למרות כל הקשיים האובייקטיביים העצומים, ניתן לומר כי האוכלוסייה האפרו-אמריקנית עברה כברת דרך ארוכה, הצליחה להביא לשינויים חברתיים, להילחם בדעות קדומות ובגזענות ולהשתלב בכל תחומי החיים בחברה האמריקנית, וגולת הכותרת היא כמובן כהונתו של הנשיא ברק אובמה.

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. הדרך ארוה אבל ההשגים בעבר מובילים לאט לאט לשיוויון

  2. יש עוד הרבה לעשות אבל רק לפני כמה עשרות שנים אף אחד לא היה מאמין שזה יכול לקרות.

  3. כאשר יש אפליה ראשונים סובלים המופלים אבל תוצאות התסכול נוחתות על אלה שיש להם ועל ילדיהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות