למה ומתי התפטרתי

הקשר שלי לארגון "יש דין"
שלמה גזית

באחד הימים האחרונים התקשר אליי נציג השבועון "מקור ראשון" וביקש לראיין אותי בנושא התפטרותי מן המועצה הציבורית של ארגון "יש דין". באותו הרגע לא יכולתי לדבר ועל כן הצעתי כי ישוב ויתקשר אליי בעוד כשעה. הנציג לא שב אליי עד כה. להפתעתי, בגיליון סוף השבוע הסמוך נכתב: "בכירים פרשו מ'יש דין' בגלל מסירת מסמכים לגורמי חוץ עוינים. בין הפורשים מהנהלת הארגון שהביא לעקירת עמונה: שלמה גזית, טליה ששון ואילן פז".

הואיל ושיחה עם נציגי העיתון בעניין זה כנראה כבר לא תתקיים, אני מוצא לנכון להציג את הדברים כהווייתם. את הרעיון של ארגון "יש דין" בגרסתו הראשונה יזמתי ומימשתי במסגרת תפקידי כמתאם הפעולות בשטחים. באותה העת הגעתי להבנה כי לתושבי השטחים הכבושים אין כתובת שאליה יוכלו לפנות לעזרה כשיש להם בעיות, שאלות וטענות, אין מי שידריך אותם וינסה לתת מענה למצוקותיהם. לצורך זה הקמתי יחידה שפעלה לצדי ובראשה הצבתי את אל"מ מנחם ארקין, מבכירי המערכת.

היחידה שהקמתי בוטלה וכבר איננה קיימת היום. ייתכן שלולא בוטלה לא היה צורך להקים את ארגון "יש דין". לא הייתי שותף להקמתו של ארגון זה, אולם הוזמנתי למפגש לסיכום שנת פעילות של הארגון, והוצע לי להצטרף למועצה הציבורית שלו. ראיתי ב"יש דין" המשך ליחידה שהקמתי שלושים שנים קודם לכן.

לפני כחמש שנים עמדה להגיע לארץ ועדה מטעם "מועצת זכויות האדם של האו"ם", במטרה לחקור את מצב הפלסטינים תושבי השטח הכבוש. ממשלת ישראל החליטה שלא לשתף פעולה עם הוועדה, והמועצה הציבורית של "יש דין" נדרשה להחליט כיצד תנהג במקרה זה. למרות עמדתה העוינת של "מועצת זכויות האדם של האו"ם", הייתה תמימות דעים בין כל חברי המועצה הציבורית כי ממשלת ישראל שוגה בהחלטה שלא לשתף פעולה עם הוועדה מטעם האו"ם. בין היתר היה ברור לכול כי דו"חות "יש דין", מפורסמים בפומבי וכי חברי ועדת החקירה ייחשפו אליהם גם ללא צורך במעורבות ובעזרה שלנו.

למרות ההסכמה המלאה באשר לטעותה של ממשלת ישראל לסרב לשתף פעולה עם הוועדה, היינו חלוקים באשר לקיום המפגשים עצמם. אני, ועמי שישה חברי מועצה נוספים, סברנו כי אין זה ראוי שניפגש עם גורם שממשלת ישראל החליטה להחרימו. אולם הרוב במועצה חשב אחרת. כיוון שדובר בשאלה עקרונית, החלטנו, חבריי ואני, להתפטר מן המועצה הציבורית של "יש דין".

בשנים שחלפו מאז אינני מתנכר לארגון. אני מתעדכן ועוקב מרחוק אחר פעילותו ומזדהה עמה. חשוב להבין כי במועצה הציבורית של הארגון לא היה עימות באשר לעניין הגדרתו של "יש דין" כארגון ציוני, שאלה זו כלל לא עלתה לדיון במהלך השנים שהייתי חבר המועצה. מסופקני אם דרושה תווית "ציוני" לארגון הפועל בישראל. הציונות מוגדרת כ"שיבת עם ישראל לארץ ישראל וכינון ממלכה של צדק, משפט וחסד". אילו היה עולה הנושא לדיון, הרי דעתי היא כי "יש דין" הנו ארגון ציוני לכל דבר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

2 תגובות

  1. יש דרכים יותר נכונות לעזור לתושבים התמימים ביהודה ושומרון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

חתימה על חוזה

Nda

חשיבותו של הסכם סודיות

צילום של אבי רוזנטל

התופרת הקטנה

סיפור שחלקו דמיון וחלקו מציאות