החוק נגד משרתיהם של שני אדונים

על שדלנים המקדמים סיגריות ובריאות במקביל
תמונה של ד"ר צימרמן
ד"ר אלכסנדר צימרמן

לפני כחודש הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק שרוצה לשנות את כללי האתיקה בענף השדלנים ולמנוע משדלנים לייצג במקביל גופים בעלי אינטרסים שונים. סעיף מרכזי בהצעה מתייחס לענף הבריאות. בסעיף מתבקשים גופים המתוקצבים על ידי משרד הבריאות – בתי חולים, קופות חולים ואחרים – לדווח כל שנה לשר הבריאות מי הם השדלנים שלהם ומי הם לקוחותיהם הנוספים. כיום שדלנים שנכנסים לכנסת מחויבים לגלות רק את מי הם מייצגים בוועדות הכנסת. אם שר הבריאות ימצא כי משרד שדלנים המייצג מוסדות בריאות מייצג במקביל גורם או אינטרסים אחרים – למשל יצרני ויבואני סיגריות – השר יכול להורות לגוף הבריאותי להפסיק את ההתקשרות עם השדלן.

הרקע להצעת החוק הוא תופעת השדלנים שמייצגים גם חברות סיגריות, שגורמות למותם של כ-8,000 ישראלים בשנה מעישון, וגם את המוסדות הבריאותיים שצריכים לטפל בהם בעת מחלתם. ההצעה היא תוצאה של מאבק שמנהלת "העמותה לדמוקרטיה מתקדמת", שפנתה לגופי הבריאות השונים ליידעם שמשרדי השדלנות שלהם מייצגים גם חברות טבק. בפועל, רק עמותה אחת – העמותה הישראלית לסרטן הריאה – ניתקה קשר עם משרד השדלנות שלה.

את הצעת החוק יזמה חברת הכנסת יעל גרמן ("יש עתיד"), לשעבר שרת הבריאות, והגישה אותה במשותף עם ח"כ סתיו שפיר ("המחנה הציוני"), ח"כ עבדאללה אבו מערוף ("הרשימה המאוחדת"), ח"כ אלי אלאלוף ("כולנו"), המכהן כיו"ר ועדת הבריאות, וח"כ מיכל רוזין ("מרצ"). בדברי ההסבר להצעת החוק מצוין כי מלבד הפגם המוסרי בעצם הייצוג הכפול של בעלי אינטרסים מנוגדים, קיים ניגוד עניינים אצל השדלנים. לאחר שתאושר, הצעת החוק צפויה להקטין השפעות זרות על חברי כנסת ועל עובדי ממשלה.

מוות כתוצאה מעישון נגרם בעיקר מסרטן ריאות. על פי נתוני משרד הבריאות (2014) כ-7,670 נפטרים בשנה בגלל עישון ועוד כמה מאות נפטרים מעישון פאסיבי. העישון גורם למוות מסיבות נוספות: מחלות לב, אירועים מוחיים, סרטן הלבלב ולחץ דם. לפי סקר הבריאות הלאומי מ-2015, שיעור המעשנים בישראל בקרב בני 21 ומעלה עומד על 19.8%, דהיינו כ-1.6 מיליון איש. בקרב בני נוער מתחת לגיל 17 ובקרב חיילים אשר התגייסו משנת 2012 שיעור המעשנים הגיע עד ל-30.6%, וזהו מספר חריג. עשן הסיגריות מכיל 7,000 כימיקלים שונים, כ-70 מהם ידועים כחומרים מסרטנים ושניים מהם – בנזופירן ו-NNK – הם בעלי פוטנציאל מסרטן גבוה במיוחד.

ברור שייצוג חברות טבק וסיגריות בכנסת במקביל לטיפול במוסדות הבריאות המטפלים בחולי הטבק הוא אבסורדי, ואין ספק שמדובר בניגוד אינטרסים. יו"ר הכנסת ושר הבריאות, באמצעות היועץ המשפטי לכנסת, היו צריכים לפני שנים לקבוע כללי אתיקה לשדלנים במקרים של ניגודי אינטרסים ברורים. לא מספיק שהשדלן יזדהה כמייצג גורם מעורב, ראוי שתחול עליו חקיקה אתית מחמירה. במדינות מתוקנות – שוודיה, אנגליה ואחרות – חברי הפרלמנט יודעים שעישון גורם למוות ולכן אין להפעיל כלל שדלנים בנושא. גם חברי הכנסת בישראל יודעים מהם נזקי העישון, ועליהם להימנע משמיעת שדלנים שפועלים עבור האינטרסים של יצרני הסיגריות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

13 תגובות

 1. שתדלנות כפולה, פעם לטובת חברות הטבק והמחלות, ופעם למען קופות החולים שמטפלות בנזקי העישון כולל בסרטן, היא דבר שלא יעלה על הדעת. חובה על משרד הבריאות לדאוג לאתיקה שתמנע מצב אבסורדי בלתי נתפס מוסרית.

  1. אינך מבין שהמוסר לא ממש נמצא במשכן הכנסת? אתה סובל מנאיביות? למי מח"כ אכפת בכלל משתדלנים…מצידם שהשתדלנים יכתבו את החוקים וח"כ רק יצביעו. המדינה ירדה מהפסים.

 2. ענף הלובינג מבזה את עצמו ואת האתיקה. על הכנסת בעצמה למנוע את הביזיון בהתקנת אתיקה מחייבת.

 3. 8000 מתים מסרטן כל שנה והלוביסטים ממשיכים להתנהג כרגיל כאילו כלום…

 4. את מה שיודעים בשבדיה ובשוויץ לא יודעים בישראל? מדוע שר הבריאות ליצמן מתנגד לפרסום אזהרות גדולות על חפיסות סיגריות? הלוביסטים עברו אצלו לשיחה נעימה?

 5. הלוביסטים מנהלים את הכנסת והמדינה עמוסה באינטרסים זרים.

 6. אם כניסתם תיאסר סביר שח"כ לא יושפעו ממניעים זרים שלעיתים רבות אינם לטובת הציבור.

  1. אין לזה סיכוי כי הלוביסטים מייצגים אינטרסים כלכליים ברורים ואת זה ח"כ מאוד אוהבים ברוב הסיעות..

 7. לא ספרת את הלוביסטים עצמם. הם רוצים לפני הכל להרוויח כסף ומשרתים את עצמם וכל היתר לא חשוב. אין להם אלוהים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר