עבודת שורשים – לא רק בכיתה ז'

"מסע" נוסטלגי באילן היוחסין המשפחתי
תמונה של אלון
פרופסור אלון ילין

אינני יודע מדוע דווקא עכשיו התחלתי להתעניין במקורותיה של משפחתי. ייתכן שממרומי גילי, העבר נעשה מעניין יותר מאשר העתיד.

מיתוסים אחדים הועברו אצלנו מדור לדור והשתרשו בקרב הצאצאים המפוזרים ברחבי העולם, כעובדות וכמקור לגאווה. כך למשל מקובל היה שמשפחת סבתי מצד אבי מתייחסת לרבי שלמה יצחקי (רש"י) שלפי המסורת מוצאו מדוד המלך. כמו כן סופר לי תמיד שמצד אמי אנחנו צאצאים לבעש"ט. אמנם כבוד גדול, אך כמו שאמרה הזקנה החביבה, מ"ייחעס" (ביידיש) אי-אפשר להכין מרק. משפחת ילין היא משפחה ישראלית ותיקה ומכובדת, אך עניין אותי מאוד לחקור מהם שורשיה, ומה הקשר בין הילינים השונים.

החלטתי לבדוק ביסודיות במקורות שונים ומגוונים כדי להגיע לחקר האמת. שם משפחתי הוא יֶלין (בסגול) ולא בקמץ, כפי שרבים נוטים לתקן אותי. מקור השם אינו עברי כלל ועיקר, אלא פולני/סלבי ופירושו אייל או צבי. שם זה אומץ על ידי יהודים שחיו בחלק הצפון מזרחי של פולין הגובל בליטא ובלרוס במאות ה-17 וה-18. כידוע, השליטה באזור זה, שמרכזו פחות או יותר בביאליסטוק, נדדה לסירוגין בין שלוש המדינות הנ"ל ובין מעצמות כובשות אחרות, וכך השם "ילין" נהגה בצורות רבות, כמו yellin, yelin, yelen, jelen וכיו"ב.

משפחתי מוצאה בעיירה סקידל שעכשיו שייכת לבלרוס. משפחתו של פרופסור דוד ילין (שנחשבת בטעות כספרדית מכיוון שאמו הייתה ממשפחה עירקית) מוצאה בעיירה הפולנית לומזה ומשפחתה של ז'נט ילן (נגידת הבנק הפדרלי האמריקני) התגוררה בסוואלקי. שלוש העיירות נמצאות במרחק של פחות ממאה ק"מ זו מזו.

קל להתחקות אחר שורשי משפחתו של סבי מצד אבי, שכן הסבא שלו, רבי שלום שכנא ילין, שהיה לו תפקיד חשוב באישוש כתר ארם צובא, עלה לישראל ב-1858. הוא נולד ב-1790 ואביו שנקרא נפתלי נולד בערך ב-1760. לא הצלחתי למצוא שום מידע המתייחס לתקופה קדומה יותר. ייתכן ששלוש המשפחות שהזכרתי וכן אחרות הן ממוצא משותף, או שכל אחת אימצה בנפרד את השם הלא מחייב.

שם נעוריה של אמי הוא הגר, שהוא גם שם משפחתם של אדמו"רי ויז'ניץ/קוסוב שמוצאם בבוקובינה (קיסרות אוסטרו-הונגריה בעבר ואוקראינה היום). ידוע לנו היטיב שזה אמנם מקור משפחתה של אמי. חסידות ויז'ניץ נוסדה על ידי רבי מנחם מנדל (בנו של יעקב קופיל, חסיד שהיה מתלמידיו של הבעש"ט). הוא (או אביו) אימץ את השם הגר מסיבות שעדיין אינן לגמרי ברורות לאיש. ייתכן שאימוץ השם נבע מהעובדה שבני משפחתו היו אנשי עסקים והמפנה הגדול בחייו מזכיר גיור. אם כן, לצערי, אני חייב למחוק את הבעש"ט מרשימת אבות אבותיי ולהסתפק בחסידות בת 5,000 איש שאיני נמנה עמה.

לצערי, איני יודע דבר באשר למשפחת סבתי מצד אמי, ועל כן אעבור למשפחת סבתי מצד אבי, שהיא נצר למשפחת שפירא הגדולה והמפוארת. ידועות שתי גרסאות באשר למקור שם משפחה זה: ספיר (או שפיר) מצד אחד או שיבוש של שם העיירה שפייר שבגרמניה. סבה, חיים יקב שפירא עלה לארץ ב-1891 והיה אב בית הדין האשכנזי בירושלים. במשך דורות רבים הצמיחה משפחת שפירא רבנים מפורסמים. קורות המשפחה מתועדים היטב וניתן לעקוב אחריהם עד למאה ה-11. אבי אבות המשפחה הוא רבי קלונימוס בן שבתאי, או בשם אחר רבי שבתאי קלונימוס, שמוצאו היה מרומא. הוא למד אצל רבנים שהיו גם מוריו של רש"י וכיהן במקביל אליו כראש ישיבה בוורמייזא ובאותה תקופה אומץ השם שפירא.

אם כך, אבוי! התאכזבתי עמוקות לגלות שאיני יכול לנכס לעצמי את המלומד היהודי החשוב הזה. אבל אם בודקים היטב באילן היוחסין מגלים שאחת מאימהות המשפחה היא דווקא כן צאצא ישיר לרש"י (עניין של מה בכך, כי נאמד שמספר צאצאיו של רש"י כיום הוא כ-400,000), כך שאולי בכל זאת זורם "דם כחול" בעורקיי. שמחתי גם לגלות, בדומה לראש ממשלתנו הנכבד, שאני יכול להתגאות במוצא הספרדי של משפחתי (איטליה זה ספרדים?).

עכשיו ברצינות! חלק ניכר מיהדות אירופה מוצאו בספרד ובפורטוגל בדומה לרוב יהדות צפון אפריקה. בטוחני שאם נחפור עמוק מספיק, נגלה באופן לא מפתיע שלכולנו יש קרבת משפחה המתגלגלת 600 שנה לאחור. מי מכם שיש לו סבלנות לנבור באילן היוחסין המשפחתי יגלה אולי שהוא קרוב משפחה שלי מדור חמישי, או שישי, או עשירי, או אולי עשרים. בהצלחה!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. פעם בעבר לא הבנתי למה אנשים מתעסקים בזה. עד שהתחלתי גם להתעניין לבקשתו של אבי כשהיה כבר מאד מבוגר. זה פתח לי חלון לעולם חדש. הבנתי מה המשמעות של השתייכות. בקיצור עשה לי טוב ועד היום.

  2. לגלות על דורות רבים אחורנית במשפחתם.מה זה נותן לדעת מי היה הסבא רבא שלהסבא שלך מצד האבא שלך?

    1. לא כל דבר צריך לתת משהן. מי שמתעניין שיחקור ומי שלא שיעסוק בעניינים אחרים…………

  3. דוקא כיום ישהכנה של הילדים כי מעודדים אותם לכך בעבודות יזומות בבית הספר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן