לתפוס את הרגע שלָך

על צילום נשי וצילום מקצועני
תמונה של רחל מנין-חי
רחל מנין-חי

בשנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת היה מקצוע הצילום שייך בעיקר לגברים. הייתה זו עבודה פיזית שהתבטאה בעיקר בסחיבות, בריצות ובשעות לא שגרתיות – למשל בצילום עיתונות, ספורט ואירועים.

רונה סלע, אוצרת צילום והיסטוריונית של צילום מקומי, חקרה את הנושא והציגה אותו במאמרה "צלמות במרחב הפרטי/צלמות במרחב הציבורי" (מתוך: חמישים שנות אמנות נשים בארץ ישראל – 1920-1970, עורכת: ד"ר רות מרקוס, הקיבוץ המאוחד, סדרת מגדרים, 2008). סלע גילתה כי בשנות ה-30 וה-40 החלו לפעול צלמות רבות, ורבות מהן פיתחו שפה חדשנית נועזת ופורצת גבולות. בין שנות ה-50 לשנות ה-70 דעכה המגמה, אך בשנות ה-70 שוב החלה מורגשת נוכחות של נשים צלמות. בימינו, ויש להודות על כך, כמות הצלמות עלתה פלאים.

בראשית דרכי, אי שם לפני שנים רבות בהיותי סטודנטית לצילום, עבדתי כצלמת אירועים שנייה אצל צלם אירועים (כמובן לא נזכיר שמות). ערב אחד בצילום חתונה, הזוג לא היה מעוניין בצילומי הנוף לפני האירוע כפי שנהוג ומקובל, אך כשהגיעו לגן האירועים התחרטו.

מיד צילמנו אותם בגן עצמו. ואז, לרגע הניחה הכלה את הזר על כיסא עץ. איך שהוא הקומפוזיציה הזאת הייתה מושלמת בעיניי, וצילמתי את הזר מונח על הכיסא כפי שהכלה הניחה אותו; לא נגעתי בו, תיעוד דוקומנטרי.

לאחר מכן ראיתי שבכל חתונה הצלם לוקח את זר הכלה, מניח אותו על כיסא – לא משנה איזה – ומצלם. מובן שהדבר העלה חיוך על פניי ומובן שבין התמונות לא מצאתי ולו אחת שתיראה אמתית, טבעית, לא מאולצת ומבוימת.

אני סבורה שכאשר אישה מצלמת נערה או אישה, התוצאה תהיה שונה לחלוטין מזו של צילום בידי גבר. ההתמסרות לגבר לעולם לא תהיה שלמה, תמיד תהיה מחיצה, ולו הדקה ביותר, בינו לבין המצולמת, ואילו אישה יכולה ומצליחה להוציא ניואנסים ורגישויות.

נדרשת השתחררות והורדת מסכות, אני קוראת לזה "להגיע אל המצולם" – במקרה שלי המצולמת. לאישה קל הרבה יותר להסביר מה לעשות, איך לעמוד, איזה מבט להעביר, כדי שהיא תהיה היא עצמה.

ולסיום קובלנה אחת קטנה: אני מצרה על כך שבעולמנו הדיגיטלי קמים וצצים צלמים וצלמות כמו פטריות אחרי הגשם, שמעולם לא למדו את המקצוע אלא בוקר אחד החליטו לאחוז במצלמה טובה ומשוכללת, כזו שעושה עבורם את העבודה, מבלי לדעת ולהבין מושגים חשובים בצילום כמו אורך גל, מפתח צמצם, מדידת אור, עומק שדה. והם קוראים לעצמם צלמים.

ואילו אני וחבריי שלמדנו לפחות ארבע שנים (50 שעות אקדמאיות בשנה א'!) שכללו לימודי פיזיקה, כימיה, תולדות הצילום, צילום סטודיו ועוד – נאלצים להתחרות איתם יום יום ושעה שעה.

צילום איכותי צריך ללמוד: זוויות, קומפוזיציות, תאורה נכונה, סוגי עדשות ומצלמות וכו'. גם המצלמה הטובה ביותר לא יכולה לצלם תמונה מקצועית מבלי שמכוונים אותה לנתונים הנכונים, בזווית הנכונה ובתאורה הנכונה.

לסיום, נשאר לי לאחל לעצמי ולחבריי למקצוע, הצלמים האמתיים, שיותר ויותר אנשים ידעו להבחין בין צילום חובבני לצילום מקצועני. ולי ולחברותיי למקצוע אאחל שיותר ויותר נשים ונערות יבחרו בנו להיות מנציחות הרגע שלהן, האינטימי, המרגש, האותנטי, המדויק והקסום.

בסופו של דבר מה שנשאר זה התמונות, וודאי נרצה אותן טובות ומקצועיות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

16 תגובות

  1. רחלי יקרה, ניחנת לא רק בעיין בוחנת וברגישות צילומית, אלא גם ביכולת כתיבה מדויקת. הארת מספר נקודות חשובות ובהן התובנה החשובה, שיש לבסס תשתית במסגרת לימודית אקדמאית מעמיקה ורצינית, מסגרת לימודית מחויבת זמן על כל המשתמע מכך, כזו המצמיחה מצוינות מעל לכל בינוניות זמנית. בהחלט סיפקת חומר למחשבה, המשך עשייה ברוכה לך ולכל עמיתייך.

  2. רחלי, בראש ובראשונה הרשי לי להחמיא לך על כתיבה של פוסט, מנוסח כהלכה. אני מסכים עמך ומצר על כך שכיום לא מעט צלמים חובבים שזה עתה רכשו מצלמה פועלים בתעשייה שלעיתים מחבקת ומעודדת בינוניות. ישנה תקווה וישנו מקום לאנשים כמוך שהצילום עבורם הוא לא רק אמצעי להרוויח עוד כמה מעות כי אם דרך חיים.

    שיהיה בהצלחה!!

  3. הבלולר הפך את כולם לצלמים אבל הרוב לא מבינים שלצלם ממש צריך ידע ויכולת

  4. לדעתי הקושי הוא לתפוס את הרגע של אחרים שכל אחד כל כך שונה מהאחרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עוזי

אובדן רגש הבושה

המנהיגים כיום מתנהלים בעולם פוליטי חסר בושה

דילוג לתוכן