"אין לפרולטריון מה להפסיד מלבד כבליו"

שבויים: פסיכופתולוגיה בעולם העבודה
פרופסור גידי רובינשטיין

פרויד הגדיר בריאות נפשית כ"יכולת לעבוד ולאהוב". פרט להבטחת קיום בסיסי, עונה העבודה על צרכים נוספים – ביטחון, שייכות, הערכה והגשמה עצמית. להתרחשויות במקום העבודה השלכות מרחיקות לכת על בריאותנו הנפשית והגופנית, ועל כן חשוב להבין ולהכיר היבטים ומאפייני אישיות שונים בהתנהלותנו כבני אדם בחברה בכלל ובסביבת העבודה בפרט, אם כמנהלים ואם כעובדים, שהרי אנו מבלים, למעשה, את מרבית שעות היום בעבודה.

הפסיכולוגיה של הרשע – ניצול לרעה של סמכות וציות חסר גבולות נמצאו באופן עקבי בכמה מחקרים. בניסויי מילגרם נדרשו הנבדקים לתת שוק חשמלי מכאיב לאדם שלכאורה נמצא בחדר הסמוך. למרות הצעקות ההולכות וגוברות, רוב הנבדקים הגבירו את עֹצמת השוק, בהוראת הנסיין. גם ממצאי ניסוי הכלא של סטנפורד המחישו את האכזריות שבה עשויים לנקוט בעלי סמכות כלפי פקודיהם בתנאי שבי, תנאים המאפיינים, ולו חלקית, גם מסגרות עבודה.

אזרחות ארגונית – המושג "אזרחות ארגונית" נטבע בפסיכולוגיה ארגונית ומציין את התגייסותו הבלתי פורמלית של העובד לפעילויות שאינן כלולות בתיאור התפקיד שלו. עד מהרה הבחינו החוקרים בפוטנציאל השלילי של המושג, וטבעו את המושג "אזרחות ארגונית כפויה" לציון ניצול לרעה של תחום אפור זה על ידי מנהלים. הדבר רלוונטי במיוחד בימינו, כשהעובד זמין במייל ובווטסאפ 24/7 וניתן להטיל עליו משימות בשעות הפנאי.

הפרעות אישיות – הפרעת אישיות היא דפוס קיצוני של תכונות. בכל הפרעה מוקצנות התכונות האופייניות לה. ברוב המקרים האדם חי בהרגשה שמצבו הנפשי תקין, ואילו מצבם של האנשים שעמם הוא מתעמת אינו תקין. בהגיעו לעמדת ניהול, מי שצפוי לשלם את המחיר הם הכפופים לו.

"לא רואים ממטר" – בין הפרעות האישיות הנחקרות ביותר של מנהלים נמצאה הפרעת אישיות אנטי חברתית, המאופיינת על ידי דחפים מיניים ותוקפניים עזים בצד היעדר מצפון (או מצפון לא מפותח) וחוסר יכולת לחוש חרטה, לעתים קרובות עד כדי עבריינות.

הפרעה מסוכנת פחות אך שכיחה הרבה יותר בעידן הידוענות היא הפרעת אישיות נרקיסיסטית, שמאפיינים אותה הערכה עצמית מופרזת, צורך בהערצה, חוסר רגישות לצורכי הזולת ותביעת זכויות מיוחדות. רמה מסוימת של נרקיסיזם נחשבת בריאה ואפילו הכרחית בתפקידי ניהול, אך מעבר לה היא עלולה לגרום למנהל להשתמש בכפופים לו ובארגון להאדרת עצמו.

להקדים תרופה למכה: המנהל הפרנואידי – התפתחות תקינה מאופיינת, בין היתר, על ידי היכולת לתת אמון בסיסי בזולת. משימה זו כלל אינה פשוטה בעולם העבודה ההישגי והתחרותי, המאופיין לעתים קרובות על ידי אינטרסים מנוגדים. מנהל הלוקה בהפרעת אישיות פרנואידית רואה בעובד מוכשר איום על ביטחונו האישי ומקדים תרופה למכה על ידי הגבלתו, בידודו ונידויו. הוא יטיל ספק תמידי בנאמנות העובד, יימנע מהאצלת סמכויות ויחפש מניעים שליליים נסתרים בהתנהגות העובד. אותן נטיות לנטירת טינה, קושי לסלוח, רגישות למוניטין והתפרצויות זעם עשויות להופיע גם בקרב כפיפים שירגישו מאוימים וישמרו על מרחק מהזולת.

חוק וסדר – הפרעת אישיות כפייתית, שמאפייניה עיסוק מוגזם בשמירה על סדר, פרפקציוניזם, נוקשות ודבקות מופרזת בכללים ובמוכר, שכיחה גם במקומות עבודה. בעמדות ניהול תתבטא הכפייתיות ברודנות, בנוקשות, בקידוש הכללים ללא התחשבות במציאות המשתנה ובצורכי העובדים. כעובד מן השורה עלולים הפרפקציוניזם וההתמכרות לעבודה להיות מנוצלים על ידי מנהלים נרקיסיסטיים ואנטי סוציאליים. הפרפקציוניזם עלול למנוע מהאדם הכפייתי להתחיל במשימה או לדחות את ביצועה על רקע שאיפה מופרזת לשלמות. ההתמכרות לעבודה עלולה לפגוע הן בהיבטים אחרים של החיים והן ביעילות בעבודה עצמה.

תסמונת האישה המוכה – אנשים הסובלים מהפרעת אישיות תלותית, המרגישים שאינם יכולים לדאוג לעצמם ומתנהגים בצורה כנועה וצייתנית על רקע חרדת נטישה עזה, עלולים גם הם להיות מנוצלים על ידי מנהל כוחני המעניק אשליית "הורות". כמו ביחסים בין בעל מכה לאישה מוכה או בפגיעה מינית בתוך המשפחה, הסימביוזה בין הממונה לכפיף מקשה על עזיבת מקום העבודה ותורמת לקשר השתיקה סביב ההתעמרות בעבודה, שמתבטאת גם בהתנכלות עמיתים זה לזה.

"אין לפרולטריון מה להפסיד מלבד כבליו", אמר מרקס וכדי להשתחרר מכבלים אלו דרושה מהפכה פסיכולוגית, לעתים בליווי עזרה מקצועית.

*

האתר של פרופסור גידי רובינשטיין:

giditherapy.co.il

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. התחלתי לפי זה לסווג את העובדים בחברה דלנו ובעצם גם את המנהלים

  2. כל מה שמגדיל את המודעות לנודא ההתעמרות בעבודה – יבורך

  3. עליהם אנחנו שומעים יותר ויותר כיצד מתעמרים מנהלים גברים בעובדות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מייצג כסאות

רות הישראלית

תובנות אקטואליות מקריאה ישראלית במגילת רות

מהי שחיתות?

הגיגים על מה שמתרחש אצלנו בצמרת ההנהגה

מדביר מועך חרק

הדברת נמלים

למה כדאי לעשות את זה בצורה מקצועית?