הערות זהירות

נקודה עקרונית העולה מפרשת בוכריס
סימו קריאה - שרטוט
תמונה: Orikrin1998ikimedia commons

אני לא יודע מהן הראיות בפרשת בוכריס. לא קראתי את הודעות המתלוננות במשטרה הצבאית החוקרת. לא קראתי את הודעות החשוד שנגבו מבוכריס עצמו. לא קראתי את תמליל העימות שנערך בין בוכריס למתלוננת הראשונה שסיפרה שנאנסה. לא צפיתי בסרטוני הווידאו שמתעדים את החקירות האלה. אני באמת לא מכיר את הפרטים. 

מאחר שאני לא מכיר את הפרטים, אני נזהר מאוד כשאני כותב על משפט פלילי שבו אני לא מייצג איש. אני גם לא מתכוון לשפוט איש ברשת האינטרנט. אבל אני כן יכול לכתוב שתיאורי המתלוננת הראשונה כפי שפורסמו בתקשורת מלמדים על אונס. לא על שום הסכמה. בוודאי לא על בעילה כלשהי בהסכמה. ובהנחה שהתיאורים שפורסמו בתקשורת מפי המתלוננת הנם מדויקים ותואמים למה שהתרחש במציאות, הסדר הטיעון המתגבש בפרשת בוכריס מצטייר כהסדר מקומם במיוחד.

משתי סיבות: ראשית, כשמדובר באונס, לא ניתן לדבר על שום הסכמה. נקודה. שנית, גבר שאנס אישה צריך להישלח לכלא ולא לביצוע עבודות שירות. על אחת כמה וכמה כשמדובר בקצין בכיר שאנס פקודה שלו, אפילו אם יש לו עבר קרבי מפואר ואפילו אם יש בו גם תכונות חיוביות.

אני לא מכיר את פרטי הפרשה הזאת לעומק. מהדברים שפורסמו בתקשורת, ומאחר שעל פניו אני לא רואה שום סיבה שלא לאמץ את דברי המתלוננות כפי שפורסמו, קיים באמת קושי עצום בתוכן ההסדר המתגבש. עם זאת, חשוב לזכור שחזקת החפות שממנה נהנה בוכריס אינה זכות טכנית. מדובר בזכות יסוד. היא חלק מזכות היסוד החוקתית להליך הוגן. וכל עוד בוכריס לא הודה ולא הורשע רשמית בביצוע עבירה – אינוס או בעילה אסורה בהסכמה או כל עבירה אחרת – ראוי לדבר בזהירות ולשמור על כבודן של המתלוננות, על כבודו של הנאשם ועל כבודו האנושי של כל מי שקשור בפרשה הקשה הזאת.

נניח אפוא את פרשת בוכריס בצד. היא תוכרע במסגרת המשפט הפלילי שלו בבית הדין הצבאי. אבל אני חייב להבהיר את הנקודה העקרונית שאיננה קשורה בהכרח לבוכריס. כי הנקודה העקרונית היא הנקודה הדרמטית והחשובה. היא ליבת העניין. אולי אפילו כל העניין כולו:

גברים שאונסים נשים צריכים לרצות מאסר בפועל. מאסר מאחורי סורג ובריח. לא עבודות שירות. מדובר באנסים. אנסים צריכים לרצות עונש חמור. ובכירים שאונסים נשים שנתונות למרותם צריכים לרצות עונש חמור במיוחד.

לעולם אזהר מלבצע לינץ' בפלוני או אלמוני ברשת. אבל לעולם אתמוך בכל לבי בדבר החשוב ביותר: זכותן של נשים על גופן. זכותן לחיות חיים בטוחים וחופשיים מחרדה מפני אלימות מינית. הזכות של כולנו לחיות חיים טובים. רגועים. שלווים. בלי חרדה של חלשים מהחזקים. בלי חשש נורא של נשים להסתובב בחושך ברחוב. בלי הסיוט הנורא הזה שנקרא אונס. בלי לחשוש ממפקד בכיר או מנהל או שר או נשיא מדינה.

אף אחת (ואף אחד) לא צריכה לחשוש מפני איבר מין גברי – או כל איבר אחר או כל חפץ אחר – שיחדור לתוכה בלא הסכמתה. בניגוד לרצונה. ואף אחת שקפאה במקום – התגובה הטבעית ביותר והאנושית ביותר – לא צריכה לחשוש לאחר מכן משאלות מזוויעות כמו "אז למה לא צעקת?"

להפך. השאלה צריכה להיות הפוכה. השאלה צריכה להיות מופנית לאנס: איך העזת בכלל לגעת באישה בלא הסכמתה? בניגוד לרצונה? ולכל הפחות מבלי לברר מה רצונה? ואם העזת לעשות את זה, אתה צריך ללכת לכלא. לא לשום מקום אחר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. למה למרות שאתה לא מכיר את הפרטים והעובדות ציינת במפורש שאתה מאמין לתביעה

  1. על פניו, אני לא מוצא סיבה שלא להעניק אמוו לגרסת כל אחת משתי הנשים. אני מדגיש: על פניו. מפני שאינני מכיר את הראיות. אינני מכיר את תוכן ההודעות המפורטות במצ"ח. אפשר שעיון מעמיק בתוכן הראיות היה מלמד על סתירות או היבטים בעייתיים בגרסת מי מהן.

   עקרונית, יש לחזק מתלוננות ולעודד אותן להתלונן. ויש להעניק לדבריהן תשומת לב רבה ואמון ראשוני.

   במקביל יש לגבות במלוא הפתיחות את גרסת החשוד. לעמת אותו עם תוכן התלונות. ולהקשיב ברצינות לתגובתו. בין אם מדובר בכפירה בעצם קיום המגע, בין אם מדובר בטענה שהתקיין מגע מוסכם והדדי ובין אן מדובר בהודאה שאכן כפה עצמו.

   כאמור, אינני יודע. הנטייה הראשונית היא להעניק אמון לגרסת המתלוננת. אך כאמור, חזקת החפות אינה דבר טכני אלא זכות יסוד.

   לכן כתבתי שאניח בצד את פרשת בוכריס ואתמקד בעיקר. בהיבט העקרוני. זה שכמובן מוסכם עליך.

 2. טען בתוקף שלא קים יחסים מיניים וכעת טוען שזה היה בהסכמה. כל היתר לא רלוונטי בעיני.

 3. בעיקר כאלה שמייצגים בעלי שררה וממון. בית המשפט צריך להתחיל לטפל בהם

 4. אני מאדזהיר בהתבטאויות שלי
  אבל תת אלוף שאומר שלא רים בכלל יחסי מין
  ובסוף מודה שקיים יחסים אסורים בהסכמה
  הוא שקרן לא פחות
  בצבא הוא תת אלוף
  בשקגיל הוא אלוף

 5. אף אחד לא מתעניין
  הלקח לא נלמד
  עברו לסקנדל התורן החדש

 6. אחרי ששיקר והשמיץ את קורבנותיו
  ופתאום קצינים בכירים ביותר מעידים עדות אופי
  מעניין אם היו מוכנים שנשותיהם או בנותיהם ישהו במחיצת הגיבור הלאומי הזה
  ועוד ממשאירים לו דרגת אלוף משנה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן