חתוך את צואת הפר

שרת התרבות (והספורט) ורוחות השמים
צילום של רגב
שרת התחבורה מירי רגב צילום: נחום עסיס commons.wikimedia.org

שרת התרבות (והספורט) מקדמת, כידוע, את תרבות המזרחיים. המזרחיים, כידוע, הם בעיקר מן המגרב, כלומר מן המערב, בעוד שהמערביים הם, בעיקר, ממזרח אירופה. יהודי תימן הם, לא תאמינו, מתימן, הנמצאת דרומית-מערבית לארץ הקודש תובב"א; סבתי ע"ה באה מטורקיה, הנמצאת מצפון-מזרח למערב שהוא מולדת המזרחיים. הדברים ברורים מאוד: כדור הארץ הוא, עקרונית, כמעט עגול, ולכן אם שרת התרבות (והספורט) תטוס דרך בנגקוק והוואי לארץ טראמפ ומשם תמשיך מזרחה עם נטייה קלה דרומה, היא תגיע למערב, כלומר למגרב, כלומר למזרחיים. פשוט, לא?

בהופעתה המרשימה בפני האינטלקטואלים המתכחשים לערכי היהדות (המזרחית, כלומר המערבית), היא ציטטה את החכם הידוע ר' ירחמיאל בן יהושוע, שחי בספרד ואחר כך במרוקו במאה ה-13 ושפָּסק הלכה שהתפרסמה בכל המגרב, כלומר המערב, כלומר המזרח, במקביל לפילוסופיה הסינית שצוטטה על ידי השרה. וכך אמר: על יהודי ירא שמים המוצא עצמו מול צואת הפר, לחתוך אותה, וזאת על מנת לקדש שם שמים ברבים.

שרת התרבות (והספורט) הייתה מודעת (והיא תמיד מודעת) לכך שהקהל שלה מורכב בעיקר מאינטלקטואלים תלושים, שאינם משתמשים בשפת הקודש אלא בלעז, לא עלינו. כדי להקל עליהם את הבנת כוונותיה, היא תרגמה להם את אמרת הקודש של רבי י' בן י' לשפה האנגלית ואמרה את אמרתה האלמותית: Cut the bullshit. יודעי דבר מיד הבינו שכאן מדובר בביטוי עברי עתיק, טהור, ומאז נסקו המכירות של פסקי ההלכה של רבי י' בן י' והיו לרבי מכר.

ומה אומר בעצם אותו ביטוי עברי קדום? הוא אומר שכאשר צואת הפר מתקשה ומוכנה לשמש חומר גלם לתחמושת שבה ניתן להשתמש נגד תלושים, בוגדים, שמאלנים לא עלינו ושאר אויבי עם ישראל, יש לחתוך אותה כדי שתתאים לנשק צה"לי תקני. שרת התרבות (והספורט) התכוונה כמובן לנאמניה הספורים מבין הקהל, והייתה זאת קריאת עידוד מרשימה ומרגשת לצאת למלחמת חורמה בעד ערכי היהדות המזרחית, כלומר המערבית, ונגד התרבות המערבית, כלומר המזרחית. די לצ'כוב ולדוסטוייבסקי, די לבטהובן ולבראהמס (עליהם אפילו נאמר שהיו גרמנים, השם ישמור); די גם לרמב"ם, אם כי נולד בספרד וחי במרוקו ומצרים, כי הוא יצא לתרבות רעה והסתמך על גויים מוחלטים כמו אריסטו ימ"ש שהיה יווני, כלומר חי במזרח הים התיכון, כלומר היה מערבי מובהק; שלא כמו הרב ירחמיאל הנ"ל.

יש להחליף את האליטות, כך מלמדת אותנו שרת התרבות (והספורט). הרמטכ"ל המפוקפק, שהוא אמנם יוצא משפחה מרוקאית אבל יש לו שם אשכנזי, שר הפנים דרעי (הוא שר הפנים כי הוא היה בפנים, ולכן אין כמוהו מתאים לתפקיד שר הפנים) ועוד שרי ש"ס שמוצאם כידוע מהשטעטל הפולני, גם שר האוצר ועוד, הם שתולים מערביים, כלומר מזרחיים. שרת התרבות (והספורט) אמנם אינה עוסקת באליטה הכלכלית, אבל גם שם נכנסו בני השטעטל, כיצחק תשובה, משפחת רקנאטי ועוד רבים אחרים, ויש להחליפם באליטה חדשה.

תורשה נא לי שאלה, שעליה בוודאי תוכל שרת התרבות (והספורט) לענות תשובה ניצחת: יש לי שלושה נינים, ואני מתלבט איך לסווג אותם על פי גזעם. אני עצמי שלושת רבעי אשכנזי, לבושתי, ורק רבע טורקי. סבו של סבא רבא היה בכלל גוי צרפתי, וזה נורא. חתני האחד הוא עיראקי, השני נכד של צועני מצד האם וצאצא מגורשי ספרד שנדדו לגרמניה מצד שני. אחת מנכדותיי נשואה לבחור חמד שאביו ממרוקו ואמו מלוב, ונכד אחר עומד להתחתן עם בת משפחה שעלתה מקוצ'ין שבהודו. האם, הוי שרת התרבות (והספורט), נכון יהיה לומר שהנינים הם שלוש שמיניות וחצי אשכנזים, ארבע שמיניות ורבע ספרדים-מרוקאים-עיראקים-הודים ושמינית אחת לא שלמה לא ברורה? איך נרשום אותם ברשימת המוצא הגזעי של יהודי ישראל ששרת התרבות (והספורט) בוודאי מכינה, בסיוע שר החינוך הנאור?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

16 תגובות

 1. הפתגם המוגרבי אומר: אם מצאת אדם צוחק, דע לך שכבר לא נותר דבר שעליו לא בכה… הציניות המצחיקה לכאורה של המחבר מלמדת על גודל הברוך (באשכנזית מזרחית) שבו אנו נתונים…

 2. רשימה למופת – הנובעת מתרבות כה-שורשית שהגב' מירי רגב והנוהים אחריה כיצחק דגן מהאתר הזה, אינם מסוגלים לקלוט את רוע המהפך האווילי המתרחש מול עינינו. בא פרופ' יהודה באואר, חוקר השואה,
  ובאירוניה משולבת בהומור מושחז הציג את השרה כמות שהיא, שיש לחצות אותה ככתוב בכותרת הציורית שלו. לא לעתים קרובות מתברך אתר כלשהו בכתיבה עשירה שכזו המקלפת אבסורד עד לשורשו.

 3. ראשית, אבקש לאיית נכון את שמי: דגני ולא דגן. כפי שבשמך מופיעה פעמיים האות ז' הן בשם הפרטי והן בשם המשפחה, כך גם האותי' מופיעה פעמיים בשמי. נא לא לקפח אותי.
  שנית, אולי תסבירי לי מהו הרע האווילי המתרחש למול עינינו שאותו, לדברייך, שאיני מסוגל לקלוט? זה מעיק עלי. אנא אל תשאירי אותי בבורות נוראה שכזו.

 4. אני מתנצלת שלא הרגשתי בכלל שמלבד יצחק דגן בשמו נקבתי (מלשון נקבה) קיים כאן מישהו בעל שם דומה בתוספת של י'. תמיד הרגשתי כי האות הזעירה הזאת מחייבת התיחסות של כבוד, אחרת היא מכשילה…

  1. ראשית – התנצלותך מתקבלת. במקום שחוזרים בתשובה עומדים – שערי שמים נפתחים.
   עם זאת בהתנצלותך המשכנעת עשית רק חצי עבודה. בכל זאת אני מבקש להבין מה הוא הרע האווילי המתרחש לנגד עינינו. זה לא הוגן שתשמרי עניין זה לעצמך בלבד. אם תגלי לנו מה הוא הרע הזה אולי נוכל להתגונן כנגדו. אז תהיי טובה – תגלי לנו.

  1. האם אתה מבחין בין: תוכן, מבטא, וסגנון דיבור ?
   חוששני שלא. אולי אתה סמולני?

   בטח התכוונת שאצל מירי רגב זה סגנון ו\או תוכן. בוודאי לא המבטא.
   ואגב – מירי רגב נמצאת רק בתחילת דרכה הפוליטית. אתה לא חושב?
   למה, גלאון יותר טובה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שרטוט סמלי בית

מהי חברת ניהול נכסים?

שירותים נרחבים לבניינים על מנת שהמבנה יישאר מטופח וישמור על ערכו

שאול אייזנברג

שכונה

פיטורי המאמן במכבי תל אביב

פיצוץ אטומי

על הסף

חידוש הסכם הגרעין עם איראן – תרחישים אפשריים