השד שוב יוצא מהבקבוק

מלחמת אזרחים – בארצות הברית? בישראל?
תמונה של דודי
ד"ר דודי אילת

מלחמת אזרחים מוגדרת כלחימה בעצימות גבוהה בין שני צבאות סדירים על מנת להסדיר סכסוך פוליטי בלתי פתור במאבק על שליטה במדינה ובמוסדותיה. הסכסוך יכול להיות על רקע דתי, אתני או כלכלי. מלחמות אזרחים פורצות במדינות בעלות אופי שבטי ואתני שונה ובחברות מפולגות, כמו בסוריה ובלוב כיום, הסכסוך בקרב קבוצות האסלאם השיעי והאסלאם הסוני והסכסוך שהתגלע במרכז אירופה בשנות ה-90 של המאה הקודמת, כאשר הסרבים, הקרואטים והבוסנים היו מעורבים במלחמת אזרחים עקובה מדם עם קריסתה של יוגוסלביה לשעבר.

אבל מלחמת אזרחים יכולה להתרחש לא רק על רקע גורמים אלו אלא גם על רקע תפיסות עולם, אידאולוגיות וערכים שונים שיש בהם פוטנציאל נפיץ ביותר. לדוגמה מלחמת האזרחים בארצות הברית, שדומה שגם אחרי 151 שנה לא פגה השפעתה. מדינות הדרום, שכיום מזוהות יותר עם המפלגה הרפובליקנית, תמכו בעבדות (אם כי המפלגות השתנו מאז: מי שביטל את העבדות היה נשיא רפובליקני – לינקולן, ומדינות הדרום תמכו במועמד הדמוקרט…). מבחינת השוני בערכים, מדינות הדרום דתיות יותר ושמרניות יותר ממדינות הצפון בכל הקשור להפלות, נישואין חד-מיניים וכיוצא באלו. כמו כן מקובל לייחס לדרום עמדות אנטי-ממסדיות וחוסר אהדה לממשל הפדרלי.

בבחירות האחרונות בארצות הברית, שהסתיימו זה עתה, דומה היה שאנו חוזים ב"מלחמת אזרחים מילולית" בין טראמפ, בעל עמדות אנטי-ממסדיות – יש שיגידו גם גזעניות כלפי ציבורים שלמים בארצות הברית (מהגרים, נשים ועוד), לבין קלינטון, שמזוהה יותר מכול עם הממשל ומקורביו ועם אליטה הכלכלית של וול סטריט, כולל השחיתות שמיוחסת לגורמים אלו. הגידופים, ההשמצות, שמות הגנאי, ההצהרות שתוצאות הבחירות יתקבלו רק אם טראמפ ינצח – כל אלו היוו מסר פוליטי ברור של טראמפ: "להחזיר את אמריקה" לאזרחיה הלבנים מהמעמד הבינוני והנמוך, אלו שנדפקים בגלל האינטרסים של האליטות, ההומניזם של הדמוקרטים והשחיתות של הממסד היושב בצפון.

חומר נפץ המורכב מערכים שונים עלול לגרום למלחמת אזרחים, בייחוד אם יש מנהיגים שיחדדו את השוני, יפלגו את האזרחים ויפנו את הזעם הציבורי של קבוצתם אל הקבוצה האחרת באותה חברה או מדינה. השד שהשתחרר מהבקבוק לא בהכרח יחזור אליו, גם אם המועמדים יחזרו בהם מדבריהם לאחר בחירתם ויעטו על עצמם אופי ממלכתי, אם כסגנון ואם כמהות.

הדמוקרטיה הגדולה בעולם עברה, כאמור, מלחמת אזרחים ואף שרדה אותה, אך ההשלכות של אותה מלחמה ניכרות בה עד היום בהבדלים בתפיסות ובעמדות שציינתי . האם זה עלול לקרות בישראל?

ההיסטוריה של העם היהודי מלמדת על סכסוכים פנימיים קשים, ויש המייחסים לכך את חורבן בית שני. באמרה "חורבן בית המקדש התרחש בשל שנאת חינם" יש לקח היסטורי לתוצאותיו האפשריות של סכסוך פנימי – היחלשותה של החברה וחוסר יכולתה לתפקד מול אויב חיצוני משותף. בתקופה המודרנית, אף שבחברה הישראלית יש קווי שבר אידאולוגיים ושסעים חברתיים, עדתיים, דתיים וכלכליים, עד עכשיו לא פרצה מלחמת אזרחים.

בקום המדינה היו עימותים קשים בין המחתרות, אך הן קיבלו את הדין והתאחדו תחת צה"ל. היו גם עימותים קשים בנוגע להסכם השילומים עם הגרמנים וכמובן בנוגע להסכמי אוסלו, עימות שהגיע לשיאו ברצח רבין ז"ל. אירועים אלו היו חמורים מאוד, אך הדברים לא התפתחו לכדי מלחמת אזרחים. ניתן לייחס זאת לעובדה כי הסכנה החיצונית הרובצת תמיד לפתחה של מדינת ישראל יצרה אי שם בבסיס הדברים לכידות והתלכדות סביב אויבים חיצוניים, גם בחברה שבטית כמו החברה הישראלית.

אך האם לעולם חוסן? מצד אחד האפשרות שתפרוץ מלחמת אזרחים בישראל נראית קלושה, כי עדיין קיימים אויבים חיצוניים. נוסף לכך, בישראל קיימים מוסדות פונקציונליים, כמו צה"ל, מערכת החינוך – הן הממסדית והן המשפחתית, תנועות נוער וכיו"ב, הפועלים ליצירת סמלי זהות וערכים דומים למרות השונות החברתית והתרבותית של אזרחי ישראל. גם תהליך ההשתלבות של החרדים בעולם התעסוקה ותהליך ההשתלבות של ערביי ישראל בבחירות ובהליך הדמוקרטי בישראל מורידים את ההסתברות לחציית קווים אדומים והסלמה מעבר לאירועים נקודתיים.

עם זאת, השיח האלים מאוד ברשתות החברתיות בין אנשי ימין ושמאל, תיוג אזרחים כ"שתולים", בוגדים, הזויים, משיחיים, שמאל קיצוני או ימין קיצוני – אלו עלולים להסתבר כמדרון חלקלק שיוביל לפרצי אלימות בהנהגת גורמים קיצוניים בשטח ובליווי קריצת עין של פוליטיקאים בכירים, או לפחות שתיקתם.

למשורר האיטלקי דנטה אלגיירי מיוחסת האמרה הבלתי נשכחת: "המקום החם ביותר בגיהינום שמור למי שבזמנים של משבר מוסרי שומר על ניטרליות", הווה אומר שותק או לא מביע דעה בעד או נגד. החברה הישראלית של היום שרויה בסוג של משבר מוסרי וערכי סביב סוגיות דתיות ולאומיות. אם מנהיגיה מכל הצדדים הפוליטיים יבחרו לשתוק, או גרוע מזה – ללבות מדי פעם את היצרים, במקום לפתח דיון ציבורי סובלני ומכיל, הרי שמקומם במקום החם ביותר בגיהינום כנראה מובטח. האחריות מוטלת על המנהיגים והיא אחריות אישית.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

20 תגובות

  1. שלום מירים.
   את מוזמנת לקרוא גם במקורות התנכי"ם על שבט בינימין
   זה יכול לקרות בכל מקום
   גם אצלנו.

   1. מרים – דודי מונה מספר מקרים של מלחמות אחים בישראל, ואת כותבת שאין דבר כזה? לא מובן לי.
    דודי – שבט בנימין אכן כמעט ונמחק אחרי מקרה פילגש בגבעה.
    כנ"ל מלחמת האחים שכמעט התפתחה בין ירבעם לרחבעם בעת פיצול הממלכה אחרי מלכות שלמה.
    שלא נדבר על כך שהיו מלחמות תכופות בין מלך ישראל למלך יהודה בימי הממלכה המפוצלת, וכן רצח גדליה בן אחיקם שהוביל למחיקת שארית הפליטה ביהודה אחר חורבן בית ראשון.
    ושלא נדבר על תקופת בית שני על שלל מקריה – המתיוונים מול המכבים, מלחמת האחים (תרתי משמע – היו באמת אחים, ובניהם של אלכנסדר ינאי ושלומציון) בין אריסטובלוס השני נגד הורקנוס השני שהביאה להתערבות המצביא הרומאי פומפיוס, ואז לדריסת רגל ראשונה של רומא בישראל, והשיא כמובן בחורבן בית שני (המרד הגדול), עת התחלקה החברה היהודית לארבע כתות של פרושים, צדוקים, איסיים וסיקריים (הפילוסופיה הרביעית).
    ההיסטוריה היהודית עמוסה במקרים של מלחמות אחים.
    כולי תקווה שלא נגיע למצב הזה ונחריב גם את הבית השלישי.

    1. תגובה לעמיר.
     הרחבת את היריעה וחידדת את עמדתי לגבי הסיכון במלחמת אזרחים.
     תודה
     דודי

 1. אני חושב כי בארה"ב זה לא יכול לקרות אבל בישראל שיש בה חלוקה גיאוגרפית בין מתנחלים לבין בתוך הקו הירוק, שיש בה ישובים דתיים בהם רק הם גרים, שיש בה רבנים ונציגי ממשל שחושבים שיש מקורות יותר חשובים מהמדינה לקבלת הוראות, שיש נושאי נשק רשמי רבים, יש סיכוי למדורות מסוכנות פה ום

  1. שלום לך
   להערכתי זה יכול לקרות בכל מקום.
   גם בארצות הברית וגם בישראל.בחברות חצויות פוליטית ושסועות מבחינה חברתית וכלכלית הסיכון תמיד קיים והמנהיגים לעיתים גם מלבים את האש

 2. הפוטנציאל למלחמת אזרחים תמיד קיים במדינות עם שסעים חברתיים עדתיים כלכליים או דתיים.
  השאלה מה עושה ההנהגה במיוחד בשיטת בחירות כמו שלנו שהיא עצמה מפלגת.

 3. בארה"ב מתפתחת תרבות של שסע בין זרמים שונים כמו לבנים עובדים במערב התיכון מול מהגרים מהעולם. בגלל זה טראמפ ניצח.מקווה שהעולם יתעשת במיוחד בארה"ב ולא נחזה במאבק פנימי.

  1. שלום שמואל.
   אני חושב שהחברה האמרקאית תמיד היתה שסועה בין הצפון והדרום.נכון שהיום זה יותק מתמקד בין מהגרים למעמד לבן בינוני נמוך.זה מה שמוכרים להם בבחירות בכל קונסטלציה האליטות הכלכליות תמיד ממשיכות לשלוט.

 4. אלה המתנחלים ותומכיהם וגם כאן הסיכוי קרוב לאפס. בכל מקרה אין לזה סיכוי שיצליח.

  1. בפינוי בגוש קטיף הוכיחו הרוב הכריע של המתנחלים שהם לא ישברו את הכלים גם בהחלטה שמביינתם היתה שבר אידאולוגי עצום
   .זה לא מבטיח דברים לעתיד.מלחמת אזרחים יכולה להיות להתפתח בצורת התלקחויות בין מיעוטים ערבים מול יהודים,בין קבוצות ימין ושמאל.

  1. לא ברור באמת מה יהיה לגבי עמונה והפולנטר שהמדינה הכניסה את המתיישבים את בג"ץ ואת כולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן