וכשאני נקי, אני מותק

היגיינה, בריאות העור ומה שביניהם
איור: ורדי קירשנר

במאמר זה אעמוד על חשיבותה של ההיגיינה לבריאות העור ועל מה שביניהם.

זהו פרק חיוני וחשוב במהות הטיפול שאני מעניקה ובתכנית הלימוד וההדרכה שאני מקיימת במסגרת מקצועות בריאות העור והיופי. במסגרת זו פיתחתי תכנית הדרכה: "היגיינה, בריאות העור, טיפוח ואסתטיקה", תכנית באישור משרד החינוך המיועדת לתלמידי חטיבת הביניים והתיכון.

גישתי לחיים זה למעלה מ-25 שנה מושתתת על הגישה ההוליסטית המשלבת גוף ונפש. גישה זו היא נר לרגליי ומשמשת לי דרך חיים. "שיטת שלושת הרבדים" שפיתחתי נוגעת בחוסן חזותי, חוסן פיזי וחוסן מנטאלי, וכך מקיפה את כל התמונה, כשהאדם במרכזה.

ובכן, מהי היגיינה? היגיינה (בעברית: גֵּהוּת) היא שמירה על הניקיון מההיבט הבריאותי והרפואי. מקור המילה בשמה של אלת הבריאות במיתולוגיה היוונית: היגיאה. שיטת שלושת הרבדים נותנת מענה להיבטים השונים של היגיינה:

בריאות הגוף – הכוונה לבניית הרגלי בריאות טובים המעניקים אורח חיים תקין ובריא יותר ומונעים כמעט לחלוטין מחלות וזיהומים. כך אנו בונים ומפתחים חוסן פיזי.

בריאות וחיוניות הנפש – הקניית אבני יסוד עוצמתיות בגישה החיובית לחיים, ראיית האחר, תרבות ושיח, ביטחון עצמי, גיוס אומץ, עזרה לזולת, נתינה לשם נתינה ועוד. כל אלה מעניקים לנו חוסן מנטאלי.

היגיינה ובריאות העור – הדגשת החשיבות של שמירה על היגיינה ובריאות ותקינות העור, המעטפת המצויה אתנו כל העת, כל יום וכל היום. בריאות העור תפחית תחלואים, פגעים וזיהומים ושמירת כללי היגיינה טובים תוכל למנוע כליל או למזער נגעים ותופעות מיותרות. כך אנו מפתחים חוסן חזותי.

אם כן שמירה על הבריאות בכלל והעור בפרט מעניקה חוסן פיזי, מנטאלי וחזותי.

רבים חושבים כי איזון גוף ונפש, כושר גופני ותזונה נכונה הם טרנדים שהתפתחו בשנים האחרונות בלבד. עם זאת, עיון במקורות חז"ל בכלל ושל הרמב"ם בפרט מציג בפנינו תמונה שונה לחלוטין. עוד בתקופתם הבינו החכמים את מה שהמחקרים המדעיים מוכיחים היום. שמירה על היגיינה הייתה ידועה לאורך כל ההיסטוריה, עת זיהו חוקרים כמו איגנץ זמלווייס, לואי פסטר וג'וזף ליסטר את הקשר שבין מיקרואורגניזמים ומחלות.

כיום ובכלל אין להתייחס להיגיינה כמובן מאליו. לכן יש לחזור ולשנן את חשיבותה ואת הדרכים לשמור עליה, כן, כולל שמירה על בריאות העור – המעטפת היקרה לנו מפז. וזו מהות מאמרי.

כיצד? שמירה על רמת היגיינה טובה נעשית באמצעות מניעת זיהום ממיקרואורגניזמים (Microorganisms, או מיקרובים – Microbes או יצורונים) – יצורים חיים המסוגלים להתקיים ולהתרבות בכוחות עצמם ושניתן לראותם בעזרת מיקרוסקופ בלבד. לשם כך נדרשת פעולת מניעה הנערכת באופן שוטף ועקבי בחיי היום-יום, למשל צחצוח שיניים פעמיים ביום (בוקר וערב) ושטיפת ידיים. גם מריחת קרם הגנה ביציאה לשמש היא פעולת מניעה התורמת לבריאות העור.

מה משמעותה של פעולת המניעה?

היא ממזערת ומונעת נזק אפשרי ועתידי – וזאת ברמה הפרקטית בחיי היום-יום, מבלי להקדיש לכך זמן רב.

היא מונעת זיהום משני – למשל לאחר עקיצת יתוש יש למרוח תכשיר מתאים שימגר את התופעה בחלוף הזמן הקצר ביותר, שכן כל פעולה אחרת, כמו גירוד, תגרום לזיהום משני.

היא בונה הרגלים נכונים ומדויקים לפרט ולקבוצה.

היא מאפשרת הנאה לאורך זמן מעור בריא, יפה, חיוני וזוהר.

היא מעניקה החלמה מהירה לעור לאחר זיהום או נגע לא רצוי.

היא שומרת על תפקוד תקין של רקמות העור.

והיא מבטיחה חסינות גבוה של העור מפני פלישת מחלות וזיהומים.

יש להקדיש תשומת לב, כי עודף פעולות מיותרות עשוי לגרום תוצאה לא רצויה, אפילו הפוכה לרצוי, ולגרום לנזק ואף לנזק מצטבר, לעתים עד כדי נזק לא הפיך. למשל שטיפת הידיים ללא ספק חשובה והכרחית, אולם שטיפת ידיים יתר על המידה עלולה ליצור מצב לא תקין בעור, כמו יובש ניכר, עור סדוק ועוד.

הדרך הנפוצה ביותר להסרה והרחקה של מיקרואורגניזמים היא שטיפה במים – אין כמו מים זורמים, למשל רחצת פנים וגוף, שטיפת פירות וירקות לפני אכילתם, שטיפת כלי מטבח, שטיפת ידיים לפני ואחרי הארוחה.

בעת הצורך יש להשתמש בתכשירים מתאימים:

תכשיר אנטיספטי (antiseptic) – תכשיר המתייחס בדרך כלל לחיטוי המתבצע על-גבי הגוף, כולל עור הפנים. לדוגמה סבון אנטיספטי מכיל חומרים המסוגלים לפגוע במיקרואורגניזמים ולהרוג אותם.

תכשירי חיטוי (Disinfection, דיסאינפקציה) – חיטוי מתבטא בחיסול מיקרואורגניזמים מעוררי מחלות (פתוגניים) מחוץ לגוף באמצעות חומר כימי, כמו סביעור, אלכוהול, מי חמצן ועוד. פעולת חיטוי תקינה מאפשרת הורדת רמת מיקרואורגניזמים מחוללי מחלות.

עיקור (Sterilization, סטריליזציה) – חיסול של מיקרואורגניזמים מחוץ לגוף. בתהליך העיקור משמידים את כל צורות החיידקים, הנבגים, הווירוסים וכל יצור חי. כולם לא יוכלו להתפתח עוד, קרי השמדה טוטאלית. חפץ או משטח שבו אין יצורים חיים כלל, כולל נגיפים ונבגים, הנו מעוקר – סטרילי. עיקור נעשה בשיטות רבות, כמו חום, נוזל כימי וסינון.

לעור תפקידים רבים: הוא איבר חישה – העברת אינפורמציה כמו תחושות של חום וקור, מגע נעים או מעיב; הוא איבר הפרשה – מפריש זיעה, חלב, קראטין ועוד; והוא גם מקדם הגנתי – הגנה מפני השמש, מפני לחץ מכני, חיכוך, חיידקים ופטריות והגנה מפני חדירת נוזלים, רעלים ומזיקים אחרים. העור גם מונע יציאת נוזלים ותורם לויסות הטמפרטורה.

העור הוא איבר ההגנה הטוב והיעיל שלנו כאשר הוא שלם ותקין לחלוטין. פעולות מניעה ושימור הנערכות כנדרש מסייעות לו לתפקד היטב וכראוי, ומכאן חשיבות שמירתו ושיפורו כל העת. באמצעות פעולות יום-יומיות שוטפות הנעשות בקביעות עוד מגיל ינקות, נוכל לבנות, שלב אחר שלב, את אורח החיים שיאפשר לנו ליהנות מבריאותו של העור ומיופיו, ויביא לשיפור תפקודיו גם בגיל השלישי – שהרי, כמובן, לא לעולם חוסן.

אם כן מהי דרך הפעולה הרצויה? מדובר בפעולה קטנה ופשוטה הנקראת טיפוח העור.

הרגלי בריאות טובים כמו שתיית מים, שעות שינה מספקות ואיכות שינה מסייעים ברמה הפיזית.

הרגלי כמו גישה חיובית, ביטחון עצמי ורוגע מסייעים ברמה המנטאלית.

הרגלי טיפוח, כמו מריחת קרם לחות מותאם לגיל ולמצב העור מסייעים ברמה החזותית.

לכאורה, הדברים ברורים ופשוטים מאוד. אולם הלכה למעשה הם לא תמיד מתבצעים, וגם אם כן, לא בהכרח באופן הנכון. תירוצים לא חסרים, חלקם אפילו מוצדקים, אך חשוב לזכור שאם לאורך זמן רכשתם הרגלים ועליתם על מסלול נכון ועקבי, למעידה קלה לא תהיה השפעה מכרעת. למחרת יגיע יום חדש ותוכלו לחזור למסלול.

אתן כמה דגשים – הקפידו על הפעולות האלה, ועשו אותן באהבה רבה ובחיוך רחב:

 • רחצה יום-יומית במים זורמים פושרים עד קרירים.
 • לאחר שימוש במגבת רחצה יש לאוורר אותה באוויר הפתוח או להחליפה.
 • ייבוש מיטבי במגבת כותנה או מגבת חד-פעמית באזורים המוצנעים ובין האצבעות.
 • שתיית מים עם בוקר ולאורך היממה.
 • אכילה לאורך היום במנות קטנות וסדורות, כל שלוש עד ארבע שעות.
 • מריחת דאודורנט מותאם על עור נקי, רצוי דאודורנט שאינו מבוסס ספריי.
 • לחיילים ולחיילות – שימוש בתכשירים זמינים, חד-פעמיים או מוקטנים בעת הצורך.
 • לאנשי עמל העובדים בחוץ – שתייה מרובה וכיסוי הגוף והראש לשם הגנה מהשמש.
 • מריחת תחליב לגוף על עור לח לאחר רחצה.
 • להקפיד על שינה איכותית של שבע שעות. השינה חיונית לכל מערכות הגוף ולכל אחד – תינוקות, ילדים ובוגרים.
 • שטיפת ידיים במים זורמים ובסבון, עדיפות לסבון נוזלי או קרמי.
 • גזירת ציפורניים בצורה נכונה וישרה ושיוף מדויק של הציפורן.
 • חפיפת השיער בעדינות ובעזרת עיסוי קל עם כריות האצבעות.
 • את הכינה נחמה יש למגר באופן מוחלט ומיידי. הכינה אוהבת להיות בכל מקום שמתאפשר לה. יש להקפיד על סירוק השיער בעזרת מסרק צפוף לפחות אחת לשבוע ושימוש בשמן רוזמרין למניעת הידבקות.
 • צחצוח שיניים פעמיים ביום, יש להקפיד על אופן הצחצוח.

אפשר להרחיב את היריעה לעוד דגשים חיוניים וחשובים, אולם אפשר להתחיל בצעד אחד קטן ובו להתמיד, וכך לצאת לדרך טובה יותר. כדאי להתחיל בגיל צעיר ככל האפשר.

לפניכם פירוט השלבים בניקוי עור הפנים:

 • נקו את עור הפנים יום יום, בוקר וערב.
 • השתמשו בתחליב ייעודי ומותאם למצב העור ולסוג העור.
 • מרחו בעזרת קצות האצבעות בתנועות מעגליות. ראו איור.
 • כסו את כל שטח הפנים עד לגבול השיער או הקרקפת.
 • שטפו במים פושרים.
 • נגבו את הפנים בטפיחות קלות, בלי לייבש לחלוטין.
 • מרחו קרם או תחליב מותאם לסוג העור ולמצב העור.

בסך הכול זוהי חוויה מרעננת וקלה.

זכרו: תשומת לב קטנה – עושה הבדל גדול

*

כתובת הדוא"ל של הכותבת:

http://www.pc-sod.co.il/

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

  1. שולה תודה על התייחסותך מניסיוני הרב לצערי פני הדברים אינם כך כולי תקווה שבעזרת הפעילויות שאני מקדמת הן בפן המקצועי/לימודי והן בבתי ספר חטב ותיכון ועוד ובסיוע אנשים טובים באמצע הדרך וכל אחד ואחת שמסייע/ת הדבר יישא פרי באופן אפקטיבי כחלק אינטגרלי מאורח חיים אישי ומקצועי. בברכת חג שמח וגמר חתימה טובה
   שלכם ורדי
   מורדי היופי שבך www .pc-sod.co.il

  1. לול תודה רבה חג שמח וגמר חתימה טובה
   שלכם ורדי
   מורדי היופי שבך www .pc-sod.co.il

  1. מיכלי אכן, תודה על תגובתך אולם,לאור ניסיוני בפעילות עם נוער ובוגרים הדגש הינו בהיבט בריאות העור מניעה ומיזעור תחלואים שבהם יש לכל אחד/ת את האפשרות להיטב מועדים לשמחה וגמר חתימה טובהורדי
   מורדי היופי שבך www .pc-sod.co.il

  1. גילה שלום,

   תודה על תגובתך

   חג שמח וגמר חתימה טובה
   שלך ורדי
   מורדי היופי שבך www .pc-sod.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות