גזלת כבשת הרש

חייבים לקיים את החלטת בג"ץ ולפנות את עמונה
עמונה, אחד הבתים שנהרסו צילום: אהרון he.wikipedia.org

בימים האחרונים מתלהטת הדרישה של תושבי עמונה ושל גורמי ימין נוספים, שלא למלא אחר החלטת בג"ץ ולא לפנות עד סוף השנה האזרחית את הבתים אשר נבנו על קרקעות פלסטיניות פרטיות. המתיישבים אינם מוכנים לשום פשרה משום שהם מרגישים חזקים, למרות מספרם הקטן ולמרות שהם עדיין מיעוט בקרב עם ישראל. החוזק שלהם נובע מכך שהם זוכים לתמיכה פוליטית ממרבית השרים וחברי הכנסת של הליכוד המתרפסים בפניהם.

אחד הטיעונים הוא כי לא מדובר רק בכמה בתים בעמונה לבדה, אלא באלפי בתים בשטחי יהודה ושומרון. הביטחון העצמי הגבוה מאוד של המתנחלים מאפשר להם לטעון שאין לפנות את כל אלפי הבתים הללו למרות שאינם חוקיים, למרות שהאדמות אינן אדמות מדינה (אין בכלל אדמות מדינה ביו"ש, אלה שטחים כבושים), למרות שהאדמות שעליהן בנויים הבתים הן אדמות שנגזלו והיו אדמות פרטיות של פלסטינים.

הדבר המדהים יותר הוא שהמתנחלים דורשים צדק לגזלנים, אך כמובן לא לנגזלים. איזו עזות מצח, איזו קהות חושים, איזה חוסר רגישות לדרוש צדק למי שיושב שלא כחוק על אדמות לא לו ולא מוכן לחשוב אפילו על תיקון העוול כלפי הבעלים החוקיים של הקרקע והתושבים שמנושלים מאדמותיהם ומזכויותיהם הבסיסיות. בסיפור הזה בולטת התנהלותם הדו-פרצופית של המתנחלים, שליחי אלוהים עלי אדמות בעיני עצמם. על פי דרכם, יש צדק אחד למתנחלים וצדק אחר לשאר יהודים, ויש צדק מסוג מיוחד לערבים ולפלסטינים.

עוד אומרים המתנחלים, לחיזוק הדרישה להשאיר אותם במקומם, כי לפלסטינים, בעלי הקרקע, לא תהיה תועלת באדמה שלא יוכלו לממש, וטוב יותר יהיה להם לקבל פיצוי. מדובר בפטרונות צדקנית, היכן הצדק?

אטימות המתיישבים היא כל כך גדולה עד שאחד הטיעונים שלהם הוא שהם יושבים במקום כבר עשרות שנים ולכן לא מוצדק להוציאם ממנו. זה כמובן לא מפריע להם לנסות לנשל אוכלוסייה אשר יושבת במקום מאות שנים ולא לראות בכך חוסר צדק. אפשר לטעון טיעונים פוליטיים או דתיים של זכות על השטחים, לטעון שהם משוחררים ולא כבושים, אך לטעון לצדק עבור המתיישבים זו פשוט חוצפה.

טיעון נוסף של המתנחלים הוא הטיעון על אישור הרשויות. גם הטיעון הזה מעורר אי-נוחות רבה. האם אישור של רשות כלשהי לפעול נגד החוק מכשירה את העבירה על החוק? הטיעון הזה יכול בקלות להוביל לאנרכיה ובהחלט פוגע בצדק הבסיסי שכל כך יקר ללבם של המתנחלים. אישור הרשויות, כביכול, לעבור על החוק, אינו הופך את המעשה, את הפשע, לחוקי. זה רק אומר שהרשויות מפרות את החוק, שותפות לפשע, כמו תושבי עמונה עצמם ואת זה חובה לתקן. וזה מה שדורש בעצם בג"ץ מהממשלה.

שוב ושוב עולה הטיעון של "המדינה שלחה אותנו", התמימים והאידיאליסטים, שליחי הציבור, העם והמדינה, ליישב את הארץ. כמו שעשו החלוצים לפני הקמת המדינה, עשו המתנחלים אחרי הקמתה. נופת צופים ממש.

וכמובן, האיומים הקבועים מרחפים באוויר: האיום באלימות והאיום הפוליטי. אחת הסיבות לניסיונות הפוליטיים הנואשים שלא לממש את דרישת בג"ץ היא האיום הסמוי והגלוי של המתנחלים לנהוג באלימות אם יבוצע החוק. זוהי אסטרטגיה קבועה של המתנחלים, אשר מהלכים אימים על הממשלה ועל הציבור הישראלי. אסור בשום אופן להיכנע לאיום הזה למען בריאות החברה הישראלית ושלמותה.

ההתרפסות והכניעה הפוליטית בפני המתנחלים – מיעוט מתנשא, משיחי, צדקן, אלים ומסוכן – מוכרות לנו כל כך. הציבור הזה מוליך את המדינה לדרך שלא נבחרה, ונראה שמרבית אזרחי ישראל מתנגדים לה. מיעוט חדור אמונה משיחית קיצונית מצליח לגרור אחריו מדינה שלמה בדרך לא מוסרית, לא מעשית וכזאת שכל העולם מתנגד לה.

הרי התקבלה החלטת בג"ץ, הערכאה השיפוטית העליונה בישראל. אם להחלטה זו אין משמעות בעיני ציבור המתנחלים, אנשי הימין והפוליטיקאים, אנה אנו באים? חייבים לשים לזה סוף. ביצוע החלטת בג"ץ בנוגע לעמונה יכול להיות הצעד הראשון בדרך הנחוצה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

12 תגובות

  1. העניין הוא שצריך להנחיל דברים אלה לכמה שיותר אנשים. לפתוח להם את העיניים. צריך להעביר את זה הלאה.

  1. אז זו העבודה שלנו לגרום להם להבין. אסור לתת לקבוצה ההיא להיות זו שמשפיעה בלבד על ההנהגה. צריך לפעול.

  1. אז צריך לגרום להם לחזור למשחק. אין לנו את הפריבילגיה להגיד לא משחקים. אנחנו משחקים כאן עיל עתידנו, עתיד ילדינו, עתיד המדינה. אסור להתייאש. אין אופציה כזו בכלל!

 1. ומה יקרה אם לא יפנו את עמונה?
  למה בג"ץ הטיפש בכלל צריך לדון בסוגיה זו?
  הרי זה בכלל לא בשטח ישראל.
  זה בשטח כבוש.
  אתה יודע מה זה JURISDICTION ?

  1. ובכן כל מה שאזרחי ישראל ורשויות המדינה עושים זה בתחום השיפוט של בג"ץ. מה שיקרה אם לא יפנו את עמונה זה שקבוצות של אנשים ירגישו שהן יכולות לעשות ככל העולה על רוחן וכך מדרדרים לאנרכיה. אני מקווה שאתה לא מעוניין בזה.

   1. אומרים שבג"ץ אפשר להגיש נגד המדינה.
    לא נגד אזרחים פרטיים. האם זה נכון?
    ואם המדינה שולחת כמה חברה להרוג פלסטיני בקטאר, יכול מישהו להגיש נגדה בג"צ?

  1. כן מה שיקרה זה באמת נושא בעייתי. אבל על זה בונים המתנחלים על הפחדה מפני מה שיקרה. ובכן אסור להכנע להפחדות האלה! צריך לעשות את מה שצריך ולטפל בצורה החלטית בהשלכות ובמאימים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אולי אנחנו טועים?

חמאס והג'יהאד האסלאמי מנהלים את המערכה מעל לראשינו