ישראבלוף ההסדרה

התנגדותי לחוק ההסדרה פוליטית ומוסרית
שלמה גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

אינני משפטן ואינני מכיר את שיקוליו של היועץ המשפטי לממשלה הטוען כי לא יוכל להגן על חוק ההסדרה בבג"צ. לכאורה הצעת החוק נראית הגיונית וסבירה – מבנים שהוקמו בעידוד המדינה ובתום-לב על קרקע פרטית, ועם הזמן אוכלסו על ידי בעלים חדשים, לא יפונו. במקום זאת יידרש בעל הקרקע החדש לפצות את בעלי האדמה, ואף בערך גבוה משמעותית מערך הקרקע בשוק. כך, טוענים יוזמי ההצעה, נוהגים כמעט בכל מדינות העולם. כך נמנע הצורך של פינוי הדיירים, של הריסת בתיהם ושל בניית בתים חדשים.

אני נמנה עם המתנגדים לחוק, וכאמור לא משיקולים משפטיים שאינני מתמצא בם, אלא בעיקר מנימוקים פוליטיים. הכנסת איננה מוסמכת לחוקק את החוק. עמונה, עפרה ושאר היישובים שנבנו בדרך זו, אינם מצויים בשטח ישראל. המעמד החוקי של השטח, ואני מדגיש "חוקי", ללא קשר לסנטימנט ההיסטורי והדתי שיש לנו למקום, הוא "שטח כבוש/מוחזק", והריבון בשטח הוא המפקד הצבאי הכובש. היום, בפועל, זה מפקד פיקוד המרכז.

זו מציאות פורמלית. כולנו יודעים כי "הריבון" הצבאי איננו ממש עצמאי בהחלטותיו. הוא כפוף לרמטכ"ל, לשר הביטחון ולממשלת ישראל. ואפשר להניח כי אם יונחה להוציא צו ברוח חוק ההסדרה, צו שיחול על כל שטחי יהודה ושומרון, הוא אכן יעשה כן. אינני יודע אם התנגדות היועץ המשפטי לממשלה היא פורמליסטית בלבד, ונוגעת לשאלה מי הגורם המוסמך לחוקק או לפרסם את הצו המבוקש. ההתנגדות שלי לחוק או לצו היא מוסרית.

הערבים הפלסטינים אשר על אדמותיהם נבנו בתי המתנחלים אינם אזרחי ישראל. כולם, ללא יוצא מן הכלל, רואים עצמם תושבי השטח הכבוש, אויבי ישראל. כולם חיים תחת איום האוסר עליהם למכור את אדמותיהם לכובש הישראלי, ובידיעה חד-משמעית כי מי מהם שיעשה כן, אחת דינו – הוא יוצא להורג. וכך, בין שיהיה זה "חוק ההסדרה" או "צו ההסדרה", אף לא אחד מבעלי האדמות יעז להסתכן ולקבל את הפיצוי הכספי, שכמוהו כמכירת אדמתו.

אפשר לומר, בלשון צינית, כי ישראל תשיג בדרך זו הישג כפול ומכופל – גם נמשיך להחזיק באדמות, גם ניתפס כהגונים ונדיבים כי הצענו פיצוי כספי אטרקטיבי, וגם בסופו של דבר נישאר עם הכסף בידינו. אם פתרון זה פשוט ואטרקטיבי כל כך, אז למה לא לתפוס בדרך זו עוד ועוד קרקעות?

הפתרון הנכון, למי שאיננו מוכן להחזיר את האדמה לבעליה, הוא החלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון, והפיכת האדמה וכל תושביה – חלק מישראל. ולכך איננו מוכנים בינתיים. ועד אז – שלישיית הגששים השכילה לתת לכך שם, הם קראו לזה "ישראבלוף"…

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. הכותב צודק לחלוטין. ישראל תהפוך למדינה צינית ובעלי הקרקע לא יקבלו כסף.

  2. עוד מעט לא יהיו שופטים עליונים, אן יועצים משפטיים שיש להם דעה שונה מזו של שרי הממשלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך