אמון הציבור מושתת על מנהל תקין

דרושה שקיפות מלאה במכרזים ובוועדות האיתור
תמונה של ד"ר ביצור
ד"ר אבי ביצור

המכרז למינוי מנכ"ל חברת "כביש חוצה ישראל בע"מ" הסתבך על רקע טענות ללחצים פוליטיים שמופעלים על כמה מחברי הדירקטוריון של החברה הממשלתית שהם גם חברי ועדת האיתור לתפקיד המנכ"ל. כמה מחברי דירקטוריון חוצה ישראל שוחחו לאחרונה עם גורם פוליטי באשר לסדרי המכרז והליך בחירת המנכ"ל הבא תוך הפרה לכאורה של סדרי מנהל תקין.

המכרז בחוצה ישראל, שהיא חברה ממשלתית, ארך חמישה חודשים וכלל מבחנים וראיונות אישיים. ועדת האיתור, שכללה חמישה מתוך שבעת חברי דירקטוריון חוצה ישראל, דירגה שני מועמדים מתאימים בעלי ידע וניסיון מקצועי כלכלי והייתה אמורה להעבירם לאישור מליאת הדירקטוריון. הוועדה הייתה יכולה להעביר את שמו של המועמד שזכה במקום הראשון בדירוג או את שניהם, אבל לפתע החליטה להעביר שמות של ארבעה מועמדים – והשניים החדשים מכהנים כפקידי ציבור. הוספת שני מועמדים חדשים בשלב ההמלצות הופכת את חמשת חודשי האיתור למיותרים ומעלה ספקות ושאלות באשר לתקינות המכרז. יו"ר דירקטוריון חוצה ישראל מוטי אלמליח הודיע לאחרונה על התפטרותו, גם בגלל הטענות על אי תקינות המכרז. עכשיו נראה שהמכרז יתעכב זמן נוסף.

מקרה אחר נוגע לוועדת איתור למנהל "מרכז וולקני", הפועל במסגרת משרד החקלאות, בעקבות פרישת המנכ"ל. עלו טענות לגבי תקינות הפרוטוקולים של הוועדה. בהקשר זה אציין כי קיימת יוזמה להעביר את מרכז וולקני מראשון לציון לצפון הארץ, והמנכ"ל החדש יצטרך לטפל בנושא החשוב נוסף לעיסוקו בחידושים חקלאיים ובאיכותם. שמונה מועמדים פנו לוועדת האיתור, הכוללת חמישה חברים ובראשם מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו. בתום דיונים נשלח פרוטוקול לחמשת חברי ועדת האיתור, אך שניים מהם לא היו מוכנים לחתום עליו כיוון שלדעתם הוא אינו תואם את מה שנאמר בישיבות הוועדה. ברגע שהפרוטוקול לא נחתם אין החלטה מבחינת ועדת האיתור, ולפיכך כיום עדיין אין מנהל למרכז וולקני.

נציבות שירות המדינה פרסמה במאי 2013 כללים ברורים לניהול ועדות איתור. ככלל, על פי חוק שירות המדינה עובד מדינה נבחר לשירות במכרז. עם זאת, נקבע חריג ולפיו במקרים מסוימים ניתן יהיה לבחור עובד בהליך של ועדת איתור. הקמת ועדת האיתור למשרות בשירות המדינה מחייבת קבלת החלטת ממשלה על פי הצעת ועדת שירות המדינה הפוטרת את המשרה מחובת המכרז. על ועדת האיתור מוטל לאתר מועמדים הן על בסיס פרסום לקהל והן באופן ייזום. הנציבות קבעה נהלים להקמת ועדת האיתור, לאיושה ולעבודתה.

מבקר המדינה בדק את ועדות האיתור ב-2010 ומצא בהן ליקויים. כך פתח המבקר את התייחסותו לוועדות האיתור: "אמון הציבור בשירות הציבורי מושתת, בין היתר, על האיכות המקצועית ועל האמינות של העומדים בראשו. השירות הציבורי-ממשלתי בישראל מושתת על השיטה הבריטית: שירות נטול זיקה פוליטית המבצע את מדיניות הממשלה". לגבי חלק מוועדות האיתור, דברי המבקר אינם עומדים במבחן המציאות. זיקה פוליטית היא לעתים שיקול מרכזי, אמון הציבור בחלק מהמינויים מוטל בספק, האיכות המקצועית והאמינות של חלק מהמשתתפים בוועדות האיתור מצויה בסימני שאלה.

נציבות שירות המדינה צריכה לרענן את כללי ועדות האיתור כדי לנטרל ככל שניתן השפעות שאינן על בסיס מקצועי. טוב יעשו בנציבות אם יזדרזו לפעול כדי להימנע ממקרים מביכים כמו בחוצה ישראל ובמרכז וולקני.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

16 תגובות

 1. ועדות האיתור נכנעות במקרים רבים ללחצים פוליטיים. לכן חייבים לשנות את הרכב הועדות לאנשי ציבור לא מזוהים פוליטית ונטולי השפעה זרה.

 2. המרכז הוולקני על אדמות ראשל"צ הפך מזמן לאדמת מריבה ולא לשדה גידול פירות וירקות מזנים חדשים…

 3. נציבות שירות המדינה קובעת כללים למנהל תקין בפועל במקרים רבים הם אינם מיושמים וכך הנציבות יוצאת נלעגת.

 4. אבי היקר,
  רק תיקון קטנטן-לצערי, הזיקה הפוליטית היא תמיד שיקול מרכזי (לא לעיתים).
  מקוה שנציבות שירות המדינה והעומד בראשה יפעלו כמתחייב

  1. הנציבות ורשות החברות הממשלתיות הפכו למרמס כבר שנים. רוב השרים ממנים מקורבים ועוקפים ועדות איתור ומכרזים. התנהלות ויושר אבדו מזמן במינויים.

 5. אבי יקירי – ברוכה הצטרפותך לכותבים באתר JOKOPOST. בטוחני שתרומתך, יותר בתחום הגנת העורף, תהיה יוצאת מהכלל.
  מאמרך המצוין מתאר נכון את תופעת וועדות האיתור, המכרזים לקבלת עובדים לשרות הציבורי וכו'. זו "תופעת טבע" מוכרת בכל העולם. קשה להילחם נגדה. התרופה הטובה ביותר היא החלפת השלטון על ידי בחירות. יבואו חדשים, יתחלפו משמרות וכך הלאה.
  לגבסי מכון וולקני – ראשית זה לא "המכון הוולקני". אין קשר לוולקניות. המכון הוא על שם יצחק אלעזרי וולקני. ששמו העברי נגזר משמו הלועזי וילקנסקי. הרבה טועים ומטעים. העברת המכון לצפון לא תתבצע מכיוון שהוא חייב להיות מחובר ען הפקולטה לחקלאות ועם מכון צוויצמן. זאת בשל מעורבות חוקרים, מחקרים משותפים, ומגורי חוקרים בכירים שלא יעברו לצפון. העברת המכון צפונה תחסל למעשה את המחקר החקלאי. כל מי שמדבר על כך פשוט לא מבין במה זה כרוך, מלבד כמובן עלות של מיליארדים שאיננה מוצדקת.
  המחקרים המתנהלים במכון הם מהשורה הראשונה של המדע החקלאי בעולם שבעצם הוא ההייטק האמיתי. זה שווה מאמר נפרד.

  1. אין טעם להעביר את המכון הוולקני לצפון גם בגלל קרבתו למכון ויצמן והפקולטה לחקלאות. מרבית עובדיו גרים באיזור והם לא יעקרו לצפון. לבסוף, מאגר הידע הקיים במכון אינו פשוט לשינוע. ברכותי לד״ר ביצור על מאמרו המינים והבהיר.

 6. מנהל תקין הוא נשמת אפה של מדינה מתוקנת. אצלנו נהפכו היוצרות- ממנים את המקורבים ולא את אנשי המקצוע ובעלי הידע. תעודת עניות לממשלה.

  1. הציבור איננו גולם.
   מה ההתנשאות הזו?
   נכון שיש בציבור הרבה גלמים.
   אבל בגדול – הציבור חכם ומצביע עבור מי שתורם לו (לציבור)יותר.
   כבר אמרו חז"ל – אחרי רבים להטות
   וגם מהמקורות – קול המון כקול שדי.
   אם הציבור ירגיש ש"יוצרו" מפשל – הוא יחליף את היוצר. אם באמצעות בחירות או אם באמצעות הפיכה.
   ועוד – בכל שיטת שלטון השליטים מעסיקים בראש וראשונה את הקרובים להם, משפחתית ופוליטית. בקו השני מעסיקים את המומחים.
   את מכירה שיטת שלטון אחרת שמתפקדת?

 7. מאמר טוב של אבי ביצור שיש לו כל כך הרבה ניסיון במנהל הבכיר

 8. אני רואה די טבעי שהממונה העליון רוצה מתחתיו מנהלים שהוא מכיר, יכול לסמוך עליהם, ושיהיו נאמנים לו. מה לא בסדר.

 9. אלא גם בניסוח הדרישות וגם בשילוב של הניסוח הזה עם הבחירה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מייצג כסאות

רות הישראלית

תובנות אקטואליות מקריאה ישראלית במגילת רות

מהי שחיתות?

הגיגים על מה שמתרחש אצלנו בצמרת ההנהגה

מדביר מועך חרק

הדברת נמלים

למה כדאי לעשות את זה בצורה מקצועית?