נדרשת חשיבה

תכנית למיגור תאונות הדרכים
חיים בכר

העשור הנוכחי מתאפיין באוקיינוס מכוניות על הכבישים ומנטליות נהיגה האלימה. תאונות הדרכים מחריבות משפחה אחר משפחה. די! עברנו את הסף!

נדרשת חשיבה שתביא למיגור טוטאלי של התופעה. עונשים כבדים מאוד, החרמת רכבים, שלילת רישיונות, מאסרים – כל דרך וכל עוצמת תגובה שיתנו תוצאות. יש להקים ועדה מקצועית בת 20 חברים לפחות: שוטרים ממשטרת התנועה, מהנדסי מערכות תקשורת ממוחשבת ברשתות ומדיה, נהגים מהציבור הרחב (לא נהגים מקצועיים) בגילי 55–65 שצברו עד עשר עבירות מינוריות ושלא נהגו במהירות מופרזת בשנים המוקדמות של הנהיגה, קובעי תמרורים, נציגי מע"צ, משפטני אור ירוק. הוועדה תתנהל ברוטציה – היו"ר יתחלף בכל ישיבה, והוא יהיה בעל זכות המילה האחרונה בכל ישיבה. כך איש מחברי הוועדה לא יהיה דומיננטי על פני האחרים.

נהגי כלי רכב כבדים וכלי רכב ציבוריים, נהגי מוניות ומורי נהיגה יסייעו לפעולת הוועדה, ירחיבו את הידע ויתרמו להבנת הכביש. בוועדה יידונו סוגי עבירות שונים: עבירות בטיחות, עבירות במודע, הולכי רגל, עבירות עירוניות, עבירות בכבישים בין-עירוניים, בריחה ונטישת מקום התאונה וכן הלאה. לאחר כמה חודשי עבודה יאוחדו ההמלצות ותיקבע תורה חדשה לנושא התעבורה.

אני סבור כי דרושים נוהלי פיקוח ואכיפה הדוקים יותר, והטכנולוגיה יכולה לסייע. בכל כלי התחבורה המשטרתיים ואף בקסדות השוטרים יותקנו מצלמות GoPro, ומצלמות סרט יותקנו בכל הצמתים מכל הכיוונים – יש לכסות את הצומת כולו, גם אם פירוש הדבר 12 מצלמות בצומת. במקביל יוקם מרכז שליטה שיאגד את המידע למערכת אחת משולבת. כל דו"ח יצא לבעל הרכב תוך 48 שעות וזמן התשלום יעמוד על 45 ימים.

עבירות חמורות יחייבו עונש חמור, למשל חציית צומת באדום תגרור החרמת הרכב ל-30 יום ושלילת רישיון לתקופה ארוכה. עקיפה מימין, עקיפה על מעבר חציה, בריחה ממקום התאונה וכדומה יסומנו כעבירות שיש להתייחס אליהן בחומרה. יתרה מכך, יש לקבוע עונשי מאסר בפועל ליותר עבירות – נהגים ללא רישיון בשל גיל צעיר ייאסרו במוסד לנוער עבריין והבוגרים ילכו למאסרים רגילים, וזאת ללא שיקול דעת לשופט. גם קנסות מינימום והחרמות רכב יוטלו ללא שיקול דעת של שופט כאשר מדובר בעבירות בטיחות מסוימות ובעבירות במודע. החרמת כלי רכב שהיה מעורב בעבירה תתבצע גם אם הנהג לא היה בעל הרכב עצמו. בכלל, אם אין מידע על הנהג בפועל בעת ביצוע העבירה, בעל הרכב יספוג את מלוא האחריות.

נוסף לכך, כל הרמזורים בישראל, ללא יוצא מן הכלל, יהבהבו שלוש פעמים בירוק, ויחל מבצע הסברה על החוק הראשון החדש – בירוק מהבהב מאטים, בכתום עוצרים ובאדום ממתינים. הפרת נוהל וחציה בכתום תיחשב עבירה במודע. אשר להולכי רגל –עונשיהם יהיו זהים בחומרתם לעונשי עבירות נהיגה. גם הרשויות יירתמו למלאכה, ויקבלו אחריות לשמור את כל סמלי התנועה ומעברי החציה חדשים ובוהקים. חברות הביטוח ישותפו בהוצאות פריסת המצלמות והציוד מבלי שייקרו את הפוליסה.

מלחמה באלימות בכבישים ומיגורה מחייבת עוצמה אדירה, חוקים חדשים וחד-משמעיים. אני מאמין שאפשר להוריד את תאונות הדרכים ב-70% תוך שנתיים מתחילת התכנית. לשם כך יש להשקיע עבודה רבה, אבל אפשר וחובה לאומית להצליח!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. אכיפה לא פותרת בעיה. ילדים מתחנכים בבית לא לכבד את החוק ולעצום עיניים. במקרה כזה אכיפה לא תעזור.

  2. אתה הרי יודע איזה התנגדויות יקומו לכל אחד מהסעיפים שהצעת.

  3. ממשלה של אידיאל ואחריות לאומית , ממשלה שלמשילות ,יכולה לבצע כל החלטה !!!!
    כן,הייתי רוצה קואליציה של 85-90 חכים!!
    אבל זה דיון אחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן