הגאות של הרייטינג והשפל של המדיה

למדיה תפקיד חשוב בחיינו, אך גם אחריות רבה
תמונה של צבי גיל
צבי גיל

”All the News That's Fit to Print” – "כל החדשות הראויות לפרסום" הוא המוטו המופיע בכל עמוד ראשון בקצהו השמאלי העליון של ה"ניו יורק טיימס", העיתון שמאז היווסדו במחצית המאה ה-19 ועד היום הוא המשפיע ביותר בעולם המערבי. ואכן העיתון מקיים הלכה למעשה את העיקרון הזה. ואין זה דבר של מה בכך כיום, כאשר מצד אחד התחרות היא כה עזה ומצד שני ההזדקקות למדיה הקלאסית – עיתונות כתובה, משודרת וחזותית, הולכת ונחלשת.

כמי שעסק כל שנות חייו הבוגרים במדיה על ענפיה השונים – הכתובה, המשודרת, הנצפית, ועדיין עוסק בענף הבלוגוספרה, אני תוהה לגבי הישות ששמה "תקשורת המונים". מה שקורה בימינו הוא דבר מוזר, פרדוקסאלי לכאורה. אנו חברה של מכורים למדיה, ובה בעת שונאים אותה בשל הבשורות הרעות שהיא מביאה.

כאמור, כמי שעסק במדיה כמקצוע וגם כדיסציפלינה אקדמית, אני מכיר גם את המחקרים הרבים שניסו ומנסים לפענח את עוצמתה של המדיה. האם היא באמת משפיעה כפי שנראה או שהיא מחזקת דעות קיימות ושואפת למכנה המשותף הגדול ביותר. אחד החוקרים הגדולים בתחום זה היה הסוציולוג והחוקר הקנדי מרשל מֶקלוּהֶן, שטבע את הביטוי "המדיה הוא המסר". ככל שהתקשורת הלכה והתפתחה לכיוונים שונים ולממדים רבים, כך גם השתנתה התיאוריה שפיתח מקלוהן.

אולם כיום, אם להיות פשטניים, אפשר לומר במידה רבה כי "המדיה הוא המסר" אם היא פועלת בחלל נורמטיבי. ראו מה קורה במערכת הבחירות באמריקה. אדם שהיה ידוע למספר מצומצם מאוד של אנשים, בעיקר לניו יורקים, שהכירו את גורד השחקים Trump tower, הפך פתאום לכוכב עליון. כל בדיחה שלו, כל גיהוק, כל גסות רוח וניבול פה זוכים לתהודה.

והמדיה, כפי שכבר ציינתי, אינה פועלת בחלל ריק אלא פונה אל אנשים, ורובם דווקא מקטבים סוציו-אקונומיים המאוכזבים מן המציאות, כאלו המחכים למושיע מסוגו של טרמפ. המדיה מעצימה את המסר. באנגלית הדברים נשמעים טוב יותר, משום ש-Trumpet היא חצוצרה וקולה נשמע היטב.

כך פועלת גם המדיה שלנו. היא לא מסתפקת בדיווח ענייני, אלא נוברת בו שוב ושוב. בין שמדובר באדם, או בין באירוע, גם אם האירוע הוא קשה. כדי לסבר את האוזן אתן דוגמה: אם אדם נרצח בפיגוע, המדיה לא תסתפק בדיווחים, אלא תסקר את הלוויה, ותעשה מאמצים לדובב משפחה או מכר ומודע, מה הם חושבים וכיצד חשים. וכי כיצד יכולה משפחה לחוש אם איבדה את יקירה? המדיה לא עושה זאת כדי לשתף אנשים באבל. ההזדהות קיימת כבר בדיווח הראשוני. זוהי, למעשה, חשיפת מעיים שבעקבותיה באה ההתלהמות.

המדיה עושה זאת למען רייטינג. משום כך יש משפחות שמקפידות לבקש שלא לסקר הלוויות. ואנא שימו לב, לא תראו עיסוק כה גדול באותם מאות קורבנות תאונות ופיגועים, באותם אלפי יתומים, הורים שכולים. זה לא מפני שהנושא לא חשוב. הוא חשוב מאוד ויכול היה להשפיע. אבל אין לו את הרייטינג. על אחת כמה וכמה פעולות טרור או החזקת בני ערובה, אשר כולן, ללא יוצא מן הכלל, בנויות על ההנחה הבדוקה, שהן תקבלנה זמן מסך. וזה, לצערנו, עובד.

בעולם וגם בארץ מרבים לדון בתפקידה של המדיה בעולמנו, בשנות ה-90 השתתפתי כמרצה אורח בכמה אוניברסיטאות באזור ניו-אינגלנד בנושא, וגם באוניברסיטה העברית ערכנו סימפוזיון בין-לאומי בנושא "מדיה, מחאה ואלימות פוליטית". גם כאיש תקשורת וגם כאזרח חופשי, בחברה פתוחה ודמוקרטית, אין בדבריי כאן שום כוונה להצר את צעדי המדיה. חלקה עושה מלאכה מעולה וחשובה בגילוי מעשים ובחשיפת שחיתויות ומשמשת כ"כלב שמירה" של החברה האנושית. אבל מי שצריך לרסן את המדיה זאת היא עצמה. שכן ככל שהסמכות גדולה כך גדלה האחריות שבצדה.

בהקשר זה מעניינת מאוד ידיעה שהתפרסמה לא מכבר בעיתון "גארדיאן" הבריטי, ולפיה בעקבות התקפות הטרור האחרונות הודיעו כמה כלי תקשורת בצרפת כי לא יפרסמו יותר תמונות של מחבלים מְפַגְּעִים כדי למנוע את הפיכתם לגיבורים וקדושים לאחר מותם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. המסגרות של המדיה וההזדהות הברורה של כל כלי במדיה עם צד מבוים הופכים אותה ללא רלוונטית. האינטרנט עם ישויות כמו יוטיוב תופסים את הכתר.

  2. תודה על מאמר קצר וקולע ואמתי.
    טענתי היא שמזמן היה צריך לשכלל את התאוריה במדע המדינה ולהוסיף על 3 הרשויות: מחוקקת, מבצעת ושופטת, רשות רביעית – מפרסמת – או כפי שאתה כותב המדיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה