רעיון נפלא

רעיונות טובים ורעיונות שווא
צילום: עדי. commons.wikimedia.org

רוב הרעיונות הנם חסרי ערך – זוהי המנטרה הידועה של משקיעים רבים וקרנות השקעה.

ואכן, רעיונות יש בשפע. אם אך תבקרו באוניברסיטאות ובמכללות, הרי תיווכחו לדעת שלמיטב תלמידי מינהל עסקים, יש אין ספור רעיונות חדשניים ביותר.

רעיונות לא עולים כסף – אולם יישומם דורש ממון. האם "תחושת הבטן" של המשקיע נכונה תמיד? מהם הגורמים הנוספים ההכרחיים להצלחתו בפועל של רעיון?

לקביעה שרעיון מסוים הנו חסר ערך יש כמה וכמה סיבות. למשל, אם לקרן ההשקעות אין תרומה לליבת ההשקעות, אם המשקיע הוא בור ועם הארץ בתחום, אם מציע הרעיון לא מצליח להסבירו כהלכה – בין בגלל הבנה לקויה או בין בגלל חוסר ידע. פעמים רבות יתרצו את חוסר הערך לכאורה בעודף היצע של פתרונות, מבלי לנסות להבין שאולי אחד הפתרונות הוא היעיל יותר. לעתים לא מבינים כי ערכו של הרעיון הוא במימוש עצמו. רעיון ללא מימוש ממתין לחיקוי. ההבדל בין רעיון לרעיון הוא המימוש, הביצוע.

אולם יש לזכור כי גם אם הרעיון מצוין, העסק עלול לקרוס. יש לבדוק תמיד פרמטרים נוספים.

לדוגמה, גם אם הרעיון מצוין אך צוות הביצוע גרוע – עתיד הרעיון להיכשל ולא לשרוד לאורך זמן, ולהיפך, לעתים גם רעיונות לא טובים יכולים להצליח זמן רב בזכות צוות מצוין.

בדיכוטומה הזו – רעיון לעומת ביצוע – יש אם כן רק שני גורמים בשליטה: הרעיון והצוות. לעומתם, גורמים כמו תזמון וכוח עליון, אינם בשליטה.

אסביר את דבריי בכמה דוגמאות. בשנים 1993-1992 הוצע לחברת פז להקים רשת "מכולה צהובה" בתחנות הדלק כחנויות נוחות. מציע הרעיון קיבל אמנם פרס ייעול, אבל דבר לא קרה, משום שמרנותה של חברת פז, ודבקותה בקו המחשבה הקלאסי של חברת "של". חברת פז לא אפשרה פתח לרעיונות חדשים, אלא רק הסתפקה בפיתוח מכונה אוטומטית לטיגון צ'יפס ומכירתו לקהל כמו כל מכונה אוטומטית (vending), ואף ניסתה לפתוח חנות מכונות אוטומטיות ללא תשתית ראויה או צוות מיומן שיזין את המכונות בסחורה טרייה.

בחברת פז לא השכילו להבין ולעשות את הנדרש לשם הצלחת הרעיון בפועל – הקמת צוות מיומן ומחויב למטרות הרעיון. הכול נוהל בשלט רחוק.

ובעניין חנויות הנוחות, לאחר כמה שנים "מישהו" פתח מגירה במשרד או נבר בארכיב, מצא את הרעיון המקורי, יזם והקים את YELLOW ואפילו לא שילם תמלוגים לעובד שהגה את הרעיון במקור.

כשהציעו בשנת 1995 לחברות הדלק, לכל אחת בנפרד כמובן, להכניס לתחנות את רשת 7 ELEVEN (הזכיין היה ישראלי) הן השיבו כקרטל: "מדינת ישראל קטנה, ולא צריך קיוסק בכל תחנה". כיום אין בנמצא תחנת דלק בלי חנות נוחות, וההכנסות מחנויות אלו גבוהות יותר מאשר ההכנסות מהדלק.

אם כן, להצלחתו בפועל של רעיון דרוש גם דרג ניהולי בעל תעוזה, הרואה את החזון ולמרות הקשיים מוכן להשקיע למען יישום הרעיון. בישראל, לדוגמה, שיעורים מתוקשבים אינם כה שכיחים משום שההנהלות חוששות לחרוג מתפיסותיהן המיושנות ואולי גם משום שהמורים עצמם משוללי אוריינות מחשב. במקום שיילמדו קורסי ניהול בעזרת מצגת שהמרצה מקריא את תכניה, אפשר להעביר שיעור מתוקשב – יש בכך חיסכון משאבים למשק. גם אם יש צוות קיים הרי שעדיין ראוי להחליפו בפורמט המתוקשב למען חיסכון במשאבים. הרי גם פעילות בנקאית נעשית היום בעמדות ממוחשבות אוטומטיות או בסניפים דיגיטאליים.

היכן, אם כן, נעוצה הבעיה? אולי בתזמון ההצעה? אולי בתחרות? לדעתי, רק ראייה צרה של החברות, ראייה אינטרסנטית של חסרי חזון, היא אשר מעכבת את יישומם של רעיונות מוצלחים.

משלוחים על ידי הזמנה באינטרנט הם כבר בבחינת חזון נפרץ, וגם מוצרים רבים מוזמנים באמצעות האינטרנט, הטכנולוגיה אף מייצרת חזון של שליח מעופף, רחפן נושא חבילות עד הבית. אבל ברור שרעיונות ללא קבוצה טובה שתנוהל היטב ותבצע אותם כהלכה הם חסרי ערך. רעיון טוב וניהול רע – מונעים התקדמות. ניהול רע יוצר מתח גם אל מול המשקיע, משמיד כל מאמץ יצירתי, והורס כל חזון. רעיון טוב הוא כמו כלב תועה שמחפש את בעליו.

האם קיימת נוסחה לחישוב מהו רעיון טוב? ערך הרעיון הוא ערך צוות הביצוע, הלא כן? אוסף חלקי הרעיון גבוה מערכו המלא.

האם יש רעיון טוב כיצד להעריך רעיון? התשובה היא: רעיון טוב הוא כזה שמשקיע ישלם עבורו כל הון.

אם למי מכם יש רעיון טוב, אשמח שתכתבו אליי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. מי בעד מכללה לא אקדמית מתוקשבת לקורסי תעודה? שירים את היד, שיצביע בעד ויגייס משקיעים. פוטנציאל עד 10000 תלמידים בשנתיים ראשונות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך