משהו לא בסדר עם "שוברת הקרח" ששמה "בצלם"

על החלטת ארגון "בצלם" להחרים את צה"ל
צבי גיל

למהדורה של עיתון "הארץ" ב-29 במאי צורף "מוסף" של "בצלם", הגוף שמזוהה עם המאבק לזכויות אדם בארץ ובעולם. כותרת המוסף היא " בצלם משתחרר מצה"ל" – וכבר ברור לנו שלא מדובר בחייל שסיים את תקופת השירות ויוצא לחיים האזרחיים, כי אם בספר כריתות של הארגון לצה"ל. בכותרת המשנה צוין כי "ההחלטה מתבססת על ידע שהצטבר, מאות תלונות שהגיש בצלם למערכת (הצבאית – צ"ג), עשרות תיקי מצ"ח ופגישות רבות עם גורמים רשמיים. צדק והגנה על זכויות האדם לא יקודמו במערכת שתפקודה האמתי נמדד ביכולתה לטייח היטב הפרות דין ולהגן על הפוגעים".

בחמישה עמודים שלמים מפורטות הסיבות והדוגמאות, כולל צילומים, שיש בהן כדי להסביר את הצעד שנוקט בצלם. אני יוצא מתוך הנחה שהקובלנות, הן אלה המפורטות והן והקובלנה כמסכת, כולן מבוססות על עובדות. יש בהן כדי להצביע על כך שהמערכת הצבאית, כלומר זאת החוקרת וזאת השופטת וגם זאת המפקדת על הכול – אינה מתפקדת כראוי. אולם גם אז הצעד של החרמת צה"ל לא נראה לי לא במישור העקרוני ולא במישור התועלתי.

לארגון כמו בצלם, גם במציאות הפוליטית הקיימת בארץ, יש כלים למחות על היחס של המערכת הצבאית, בלי להחרים אותה. חרם, בכל מקום וכמעט בכל סוגיה, אינו דבר מקובל אצל הבריות. להפך, בממסדים שונים זה עשוי להיות מעין "ברוך שפטרנו מעולו של זה". בממסד שלנו, שאמנם מכריז על מלחמה בחרם כשמדובר בגורמי חוץ אך בעצמו נוקט החרמות בעקיפין על ידי הגבלות שונות, יהיו כאלה שישבעו נחת. אבל הקונוטציה של חרם היא שלילית. ולדעתי, חרם גם אינו מועיל אלא מזיק.

ארגון לזכויות אדם בכל מקום בעולם – ובעיקר בישראל, שהיא חממה לעוולות אשר נגרמות בעטיו של הכיבוש במזיד או בשוגג – אינו יכול להסתלק מזירה חיונית במערכה. בכך שהוא מחליט שלא לפנות יותר לערכאה צבאית הוא אולי עושה כותרת ליום-ימיים, אבל המערכה, גם לדידו וגם לחלק נכבד מן הציבור, הרי לא הסתיימה בטריקת דלת זאת. ולא זאת אף זאת, בכך הוא מוכיח שאין לו נשימה ארוכה. ארגון לזכויות אדם, במובן של עמידה על המשמר, דומה למערכת הצבאית בכך שהוא תמיד משקיף בעין מזוינת ובלעדיה, תמיד מגויס ותמיד חייב להיות מוכן להטיל את כובד משקלו בזירה כזאת או אחרת.

יתרה מזאת, רוב התלונות מתייחסות לעבר, והרי היינו עדים לכך שעם חילופים בפיקוד הבכיר של צה"ל יש סימני שינוי בהתייחסות למערכת הערכים שאימץ צה"ל, ובמקרה שלנו לחומרה בשמירתה, לא לקולא. כאשר הרמטכ"ל וסגנו מבטאים, כל אחד לפי הנסיבות, עמדות אשר יש בהם כדי לבטא את מחויבותו של צה"ל לערכי אנוש – הפרידה הזאת של בצלם מצה"ל מהווה, שלא במתכוון, פגיעה באותו פיקוד. מה גם שעם מינוי אביגדור ליברמן לשר הביטחון המצב עשוי לדרוש יתר דריכות מצד ארגוני זכויות אדם. אמנם, כפי שציינתי ברשומה קודמת, ליברמן אינו אדם שיורה מן המותן, אבל עדיין אין ביטחון שהוא, נעדר האידאליזם, יהיה האיש שישנה את המצב.

המשימה של בצלם היא להבקיע חומות של אטימות, בראש ובראשונה במסגרת החוק ובמסגרת דעת הקהל, ולהזיז גושי קרח, כולם מעשה בני אדם. בהודיעו שהוא מפנה זירה אחת, זאת העיקרית, הדבר משול ל"שוברת קרח" שמסתלקת מזירה משום שיש קרח. במקרה זה יש שתי אפשרויות. או שמעלים אותה למספנה לתיקון או שמפטרים את רב החובל ואת הצוות הבכיר, כיוון שאינם כשירים לעשות את המלאכה.

אמנם בצלם אינו גוף ממשלתי, אבל הוא גוף ציבורי חשוב מעין כמוהו אשר הדימוי שלו בעיני כולם, התומכים והמתנגדים, חייב להיות צוק איתן. החרמת צה"ל לא תורמת למערכה אלא להפך – מחלישה אותה.

*

צבי גיל הנו בעל הבלוג "זרקור"

https://zvigill.wordpress.com/

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

12 תגובות

 1. לצבי גיל
  האם קראתי נכון? בצלם החליטו להחרים את צה"ל? מישהו איבד את הצפון? חבורת אופורטוניסטים הזויים החליטה להחרים את צה"ל?
  ראוי שחבורה כגון בצלם יבדקו את ההתנהלות הגזענית של הערבים\מוסלמים נגד ישראל. הם הורגים בנו כבר 70 שנה (ויותר) לא מסכימים שיש לנו זכות קיום, אנו צאצאי קופים וחזירים, ועוד כול מיני "חכמות" מסוג זה.
  האמת היא שאין עוד צבא של מדינה שנמצאת תמיד תחת לחץ ביטחוני כמו ישראל שמתנהג כול כך בהתחשבות כלפי אויביו. תארו לעצמכם צבא אמריקני, רוסי, צרפתי או אנגלי שהיו נוהגים בהתאפקות כמו צה"ל כשמשכימים להרגנו.
  בצלם הנכבדים – אתם נטולי מוסר, בוגדים ושטינקרים. צריך להוקיע אתכם מכול וכול.
  ולמלשינים לא תהא תקווה. תתביישו לכם.

  1. יצחק דגני הנכבד,
   התבלבלת קצת בהגדרת ייעודו של בצלם. גופים הבודקים ומפרסמים את ההתנהלות הגזענית של המוסלמים לא חסר, כולל משרד ההסברה וכו'.
   ההיסטוריה שלנו עמוסה בדמויות דמויות בצלם ופעם קראו להם "נביאים"

   1. הנביאים באו בטענות כלפי ישראל שחטאו כלפי המקום. כך שהשוואת בצלם לנביאים היא לא רלוונטית לחלוטין. את בלעם הזמינו לארר את ישראל והוא נמצא מברך. אפילו ניתן צו דתי להשמיד את עמלק, בימינו זה יכול להיות טרור של אסלאם רדיקלי, או סכינאים.
    אני קורא הרבה על גזענות בקרב הישראלים (ראה הספר תעשיית השקרים של בן דרור ימיני). אינני רואה שמשרד ההסברה עושה בכלל משהו. אשמח אם תראה לי.
    בצלם משולים לקוויזלינג, או אם תלך לתקופת הנביאים ליהודה איש קריות. הם מנהלים "תעשיית שלום" ונהנים ממשכורות שמנות שמנדבים להם גורמי שמאל אנטישמיים מאירופה. זה בדרך כלל כסף ערבי שמגיע אליהם. ראה למשל הסיפור של שוברים שתיקה והמימון באמצעות המוקטעה מרמאללה.
    לא קראתי בתנ"ך שנבוכדנצאר או ניקנור מימנו את הנביאים.

 2. אבל מה במקרה שאחדים מבני המשפחה נוהגים שלא כחוק? שימשיכו להתעלל? זה בדיוק המשל המתאים לכל משמיצי בצלם.

 3. מצדיק את קיום הארגון לא מדיק את החרם שעשה
  ומיד המתלהמים משני הצדדים מתבצרים מיד בעמדותיהם אולי אפילו מבלי לקרוא

 4. גם את דברי סגן הרמטכל מצטטים בעולם
  גם את עדות המ"פ ועדות המח"ט
  אבל כולם צריכים להיות ישרים ולהגיד את אשר על ליבם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה