איזון מושלם בין גוף לנשמה

על אודות היוגה והאָיוּרְוֶדַה
טל שקד

יוגה ואָיוּרְוֶדַה – שני ענפים סמוכים זה לזה המסתעפים מאותו בסיס פילוסופי של הוֶדוֹת ההודיות (vedas, סנסקריט: वेद, יֶדַע). נקודות ההשקה בין האיורוודה והיוגה רבות מאוד, ועם זאת לכל אחת מהתורות הללו יש תפקיד והתמחות יחודיים. האיורוודה המתמקדת ברפואה, והיוגה המתמקדת בהתפתחות רוחנית, נשענות שתיהן על ההבנה העמוקה והיסודית של הקשר שבין הגוף, הנפש והרוח.

המדע הוֶדי מכיל את הידע הנצבר של ״הרישים״, חכמי הודו העתיקה, והוא נועד להראות לנו את המבנה הפנימי של היקום ושל התודעה שלנו, ולהוביל אותנו בסופו של דבר להארה ולשחרור ממעגל הלידה והמוות. הידע הוֶדי מקיף לא רק תורות רוחניות, אלא עוסק גם ברפואה, במדע, באמנות ובתרבות.

האיורוודה היא אחת מארבע האוּפָּוֶדוֹת (Upavedas), הוֶדוֹת המכילות ידע יישומי ספציפי. האיורוודה כוללת את מדע הרפואה הוֶדי. המילה ״איורוודה״ מורכבת משתי מילים בסנסקריט: ״איו״ שמשמעה ״חיים״, ״וֶדה״ שמשמעה ידע, כלומר – מדע החיים. היא נותנת לנו הנחיות מפורטות וכלים מעשיים לטיפול במחלות ולשמירה על אורח חיים בריא ומאוזן. האיורוודה מבוססת על מחקר והתבוננות בתהליכי החיים והבריאות שנעשו במשך אלפי שנים, ומכאן עוצמתה כתורה אוניברסלית ונצחית. הידע האיורוודי עמוק ונרחב, והוא מעניק לנו כלים נגישים להתמודדות עם מחלות, לשימור הבריאות הפיזית והמנטלית ולהבנת הקשר שבין הגוף, הנפש והסביבה.

המושג המרכזי באיורוודה – ״דוֹשה״ – מתייחס לשלושת התפקודים המאפיינים חיים: ואטה (Vata) האחראית לתנועה, פיטה (Pitta) האחראית לטרנספורמציה, וקאפה (Kapha) האחראית על המבנה. כל אחת מהדושות מתבטאת באוסף של מאפיינים פיזיולוגיים ונפשיים המלווים כל תהליך בחיים. כך למשל, אדם שהוואטה דומיננטית אצלו יהיה בעל נטייה להפגין סימפטומים שונים של יובש (בעור, במערכת העיכול וכו׳), טיפוסי פיטה יאופיינו במערכת עיכול מהירה ובתיאבון מוגבר, וטיפוסי קאפה יהיו בעלי מבנה גוף גדול וחוסן בריאותי חזק.

במידה רבה הטיפול האיורוודי משמעו זיהוי ואיתור חוסר איזון (עודף או חוסר של דושה אחת או יותר) והחזרה לאיזון. לשם כך האיורוודה משתמשת במגוון רחב של כלים, שהמרכזיים שבהם הם תזונה ואורח חיים מותאמים, צמחי מרפא, טיפולי מגע ותהליכי ניקוי עמוקים הקרויים פָאנצַ׳ה-קָארמַה.

היוגה, ובעיקר זו המתוארת ביוגה-סוּטרוֹת של פטנג׳לי, היא אחת משש המערכות הפילוסופיות של המדע הוֶדי (שָד-דָרְשַנָה), והיא מאגדת בתוכה ידע מעשי, עקרונות וטכניקות לפיתוח התודעה ולצמיחה רוחנית. המילה ״יוגה״ משמעותה ״איחוד״, והכוונה היא לאיחוד של התודעה האישית עם התודעה האוניברסלית הגבוהה. כיום המושג ״יוגה״ מזוהה בעיקר עם תרגול גופני גרידא, אולם תנוחות היוגה הן רק חלק קטן מתוך מדע מעמיק שמטרתו מימוש הפוטנציאל האין-סופי של הנפש והמוח האנושיים.

בתורת היוגה הנרחבת יש נתיבים רבים בדרך להשגת הארה רוחנית. ה"האתה יוגה" היא נתיב אחד מתורה זו. אחד מכליה העיקריים הן תנוחות הגוף הפיזיות (״אסאנות״) המוכרות לנו. הגוף הפיזי מהווה אובייקט זמין ונוח למיקוד תשומת הלב והמודעות שלנו. תרגול האסאנות מאפשר לנו ללמוד לנווט את תשומת הלב אל חלקי גופנו השונים ואל נשימתנו. דרך החיבור הזה אל גופנו אנו מפתחים את המודעות שלנו, ולמדים להתבונן במצבינו הרגשיים ולשלוט בהם.

האתה יוגה היא למעשה תרגול רוחני פנימי, שפועל על התודעה באמצעות הגוף. בריאות פיזית או פסיכולוגית אינן העיסוק והמטרה הראשיים של היוגה, כי אם תוצאות של תרגולה. אין זה אומר שאי אפשר להשתמש באספקטים שונים של תרגול היוגה לצורכי ריפוי או שיקום, אך אין זו מטרתו הראשונית של התרגול.

האיורוודה והיוגה תומכות זו בזו ואף משלימות זו את זו. האיורוודה וְכֵלֶיהָ לאבחון, לטיפול ולשימור הבריאות, בשילוב עם היוגה והטכניקות שלה להתפתחות רוחנית, יוצרות מערך שלם והרמוני המביא לאיזון בגוף ובנפש.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. אבל כעת אני יודעת במה מדובר. סתם כך אי אפשר להגיע לידיעה.

    1. הגוף והנשמה הם שני אספקטים בלתי נפרדים של הקיום שלנו. ההבנה ההולכת והוגברת במדע המערבי אודות ההשפעה ההדדית של הגוף והנפש מתבטאת, למשל, במושגים כמו ״מחלה פסיכוסומטית״- מחלה המושפעת ואף נובעת מגורמים נפשיים. דבר ידוע הוא היום כי סטרס הוא גורם מרכזי לאינספור מחלות כגון התקפי לב, דלקות מעיים כרוניות (קרוהן, כוליטיס), אסתמה, סכרת, אלצהיימר ועוד רבות מאד אחרות.
      ההבנה היסודית כי כי גוף בריא הוא תנאי בסיסי לקיומה של נפש בריאה היא זו עליה מושתתות היוגה והאיורוודה.
      (אני מניחה, בגלל כותרת הכתבה הזו, שהתכוונת לשאול על הקשר בין הגוף והנשמה. אם השאלה היא לגבי הנשימה, כתוב לי ואענה.)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

תמונה שלניצה

חוקי או לא חוקי

ההתנחלויות ועזה בבית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג

דילוג לתוכן