מה כדאי לדעת על סאונות לבית?

יתרונות וחסרונות
סאונה מעץ
תמונה: ulrike leone pixabay

סאונה היא חדר קטן או מבנה דמוי צריף שניצב כחדר עצמאי ומחומם לטמפרטורות שבין 80 ל-110 מעלות. מטרת הסאונה היא לייצר זיעה באמצעות שילוב של אדים וחום. אם הבחירה היא סאונות אדים "רטובות", המשמעות היא אוויר לח ומחומם. במהלך הפעלת סאונות לבית בדגים סטנדרטיים, המשתמשים יושבים על ספסלים במשך רבע שעה עד עשרים דקות, עד שהם מזיעים.

בעוד שהמסורות של סאונות נקשרות במקור לפינלנד, חדרי אדים או זיעה נמצאים בתרבויות בכל רחבי העולם, והן הופיעו לראשונה לפני אלפי שנים. בריאות ורווחה הן הסיבות העיקריות, ואז, כמו היום, סאונות לבית נחשבות למועילות למחזור הדם, לשיכוך כאבים, לניקוי רעלים ולרגיעה. סאונות אדים הוכחו ביעילותן גם למערכת הנשימה.

סוגי סאונות לבית

סאונות לבית מחולקות לשתי קטגוריות: חום יבש וחום לח. סאונה יבשה מתאימה להתקנה בבתים, והיא ניתנת לחימום באמצעות אש ועצים, חשמל או גז. ברוב המקרים, סאונה יבשה היא חדר עם עץ שמכיל תנור מלא באבנים, והמשתמשים שופכים מים על האבנים על מנת להוסיף לחות לאוויר כשהוא יבש במיוחד.

סאונות אינפרא אדום משתמשות גם הן בחום יבש, אבל הן אינן פועלות על תנורים או אבנים; והן מתאימות היטב להתקנה ביתית. בסאונות אינפרא אדום נפלט חום ממנורות אינפרא אדום שמחממות את גופו של המשתמש ומשרות זיעה מבלי לחמם את האוויר בחדר הסאונה.

סאונות לבית: יתרונות וחסרונות

ההחלטה אם להתקין או לא להתקין סאונה ביתית תלויה בשאלה עד כמה אתם אוהבים להשתמש בסאונה. הנה כמה מהיתרונות והחסרונות שיש לקחת בחשבון בבחירת סאונות לבית.

היתרונות

  • שיטה להירגע מבלי לצאת לספא או לחדר הכושר;
  • יתרונות בריאותיים של סאונות לבית ידועים באופן נרחב;
  • יצרני ומשווקי סאונות מקשרים את הצרכנים עם אנשי מקצוע מומחים בהתקנה.

החסרונות

  • עלויות התקנה ותיקוני סאונה עשויות להיות יקרות;
  • סאונות אדים נושאות סיכון להתפתחות עובש וטחב;
  • אם לא משתמשים בסאונה לעתים תכופות, העלויות אינן מוצדקות;
  • סאונות לבית מתאימות להתקנה בבתים גדולים בלבד, בחדרי אמבטיה רחבים או בגינה.

שיקולי התקנות סאונות לבית

ערכות חשמליות של סאונות לבית או ערכות אינפרא אדום קלות יחסית להתקנה, אבל יתכן שיהיה צורך ביציקת לוח בטון אם הסאונה מותקנת בגינה, או שיהיה צורך להוסיף קו חשמל. עבור סאונות אדים, שמותקנות לעתים קרובות במקלחת קיימת, מומלץ על התקנה מקצועית.

תחזוקה ותיקון סאונות לבית

סאונות לבית שפועלות על חום יבש ומותקנות בתוך הבית דורשות מעט תחזוקה מעבר לניקוי פשוט עם חומץ ומטלית נקייה. עבור סאונות חשמליות, האלמנט הסביר ביותר שיכול להזדקק לתיקון הוא התנור, ומומחים טוענים שלעתים קרובות זול יותר להחליף תנור פגום מאשר לתקן אותו. קל לשמור על סאונות אדים, כולל בדגמים שמותקנים כחלק מחדר אמבטיה, בדיוק כמו מקלחת רגילה.

סאונות שמותקנות בגינה, שפועלות על עצים או על חשמל, דורשות תחזוקה מקיפה יותר כדי להגן על מבנה העץ מפני ריקבון יבש, נזילות ונזקים אחרים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ליד מסך מחשב

אתריום

כיצד רוכשים