מי תורם יותר לסביבה: ועידת אקלים או יצרניות הרכב?

בחודשים הקרובים שוב תעלה כמות הרכבים החשמליים
טעינת רכב בחשמל
תמונה: unplash.com

גם השנה מתקיימת ועידת אקלים בינלאומית בה דנים בסוגיות עולמיות באשר למשבר האקלים והפתרונות הגלובליים כדי להפחית את האסונות בכל העולם. אולם חוץ מוועידת האקלים, השטח מדבר אחרת, או יותר נכון, מתנהל אחרת מהצהרות של מנהיגים ומסתבר שגם חברות הרכב נוטלות בכך חלק לא קטן.

המאבק במשבר האקלים העולמי נמצא בחזית לא מעט שנים. מוועידת פריז המפורסמת שבה נקבע יעד להפחתת זיהום האוויר תוך מספר שנים, דרך פעולות חקיקה ורגולציות של מדינות שונות ועד לטכנולוגיות שנועדו לצמצם את רמת הזיהום ולהקל על כולנו בטיפול במשבר.

נראה שבעשור האחרון העולם התעורר מתרדמת הזיהום שהוא היה שרוי בה והחל לפעול ולעורר מודעות בקרב האוכלוסייה. אולם לא כל העולם קם כאיש אחד והחל לפעול במרץ לטובת הנושא באותו קצב. יש מדינות שהחלו לפעול וכבר רואים אצלן שינוי אמיתי ויש מדינות שעשו מעט שינויים או שהפעולות נעשו באיטיות רבה.

ועידות אקלים הן דבר חשוב, אך לא תמיד יש להן כוח לפעול מול כל מדינה ובמהירות הנדרשת כדי להשיג תוצאות חיוביות. לעומת זאת, בשטח, דווקא חלו שינויים לטובה, בעיקר בענף הרכב. יצרניות הרכב הגדולות עברו לייצור מוגבר של רכבים חשמליים רבים יותר מבעבר ואף מתכננות ומפתחות טכנולוגיות לשיפור כל הזמן.

בחזון של אותן יצרניות הכוונה היא לעבור לייצר רק רכבים חשמליים בעוד כמה שנים וזה יבוא על חשבון הרכבים המזהמים המונעים על ידי דלק כיום. לא מדובר כאן בהימור של החברות הללו אלא במדיניות ארוכת טווח כשכל אחת מהחברות משקיעה מיליארדים בפריסה של שנים כדי להכין את העולם למעבר לרכב חשמלי מלא.

כמובן שיש גם עידוד מצד מדינות מסוימות לנושא. שוקי הרכב הגדולים- ארצות הברית, אירופה וסין קידמו לא מעט את ענף הרכב החשמלי וגרמו לצרכנים לעודד את השימוש בו. כל שוק פעל באופן שונה, אך התמונה הגדולה מראה מגמה של צמיחה אדירה בכיוון החשמלי.

באירופה החלו לפני שנים לעודד קניה ושימוש ברכב חשמלי על ידי מתן מענקים והנחות. כמו כן, ניתנו גם הטבות כמו חניה חינם או שימוש בנתיב לתחבורה ציבורית. מצד שני, חלו הגבלות על רכבים מזהמים כמו העלאה של מסי הקניה או איסור כניסה למרכזי ערים מסוימות.

בנוסף, החליט האיחוד האירופי שעד שנת 2035 תיאסר קניה של רכבים מזהמים. ישנן מדינות אירופאיות שלא מחכות להחלטה הזו וכבר מכינות חוקים משלהן על איסור מכירת רכבים מזהמים עוד לפני תאריך היעד של האיחוד. בריטניה, שוודיה, דנמרק והולנד רוצות להקדים את האיסור בשטחן לשנת 2030 ונורווגיה אף מחמירה ורוצה לאסור מכירת רכבים מזהמים החל משנת 2025, כלומר לא עוד הרבה זמן, במונחים תחבורתיים.

גם בארצות הברית החלו שינויים, בעיקר בשנה האחרונה, כאשר עבר שם חוק אקלים היסטורי שנותן תקציבים ועדיפות לרכבים חשמליים ותשתיות טעינה. בסין המצב דומה והפעילות לייצור רכבים חשמליים נמצאת בשיא. מפעלים חדשים, יצרניות סיניות חדשות והכל בעידוד הממשל הסיני, כשהמטרה היא להיות מובילים עולמיים בתחום. את זה מרגישים אפילו בישראל שבה מספר הדגמים החשמליים הסיניים שמגיעים בייבוא, גדל מאוד.

יצרניות הרכב נהנות מהתמיכה הממשלתית במדינות והשווקים הללו ולכן הן יכולות לחולל שינוי מהיר יותר באופן יחסי ולא צריכות לחכות להחלטות של ועדה עולמית. הבשורה הטובה היא שהקהל מגיב בהתאם, כלומר רוכש יותר ויותר רכבים חשמליים שאינם מזהמים, כמו טויוטה bz4x ו-MG4 .

נתוני מכירות עולמיים מראים עלייה באחוזי המכירות בכל שנה וגם בתקופת הקורונה ואחריה, המגמה הייתה בעלייה. המצב כרגע הוא שהביקוש גבוה וההיצע מוגבל בשל ההתאוששות של שוק העבודה אחרי הקורונה, בעיות שינוע עולמיות ולוגיסטיקה שקשורה בכוח אדם. אולם בחודשים הקרובים נראה שהמצב יתאזן ושוב כמות הרכבים החשמליים תעלה על חשבון רכבים מזהמים אחרים. בסופו של דבר, תעשיית הרכבים החשמליים מתפתחת בקצב מהיר ומשפיעה רבות על מה שקורה בשטח, עם הפנים לעתיד נקי יותר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן