רוצים לגדל עצים בגינה?

כאן אתם מתחילים
עובד גוזם
גיזום עץ פרי Marcel Veens pear tree pruning flickr.com

אם יש לכם גינה או חצר גדולה (או אפילו בינונית או קטנה), אתם בוודאי תשמחו לגלות שאפילו בשטח קטן למדי אפשר ליהנות מפירותיהם של פירות שגידלתם בעצמכם – לעצמכם. בין אם אתם בגליל העליון או בשפלת הנגב, בין אם אתם באזור החרמון או בכלל באילת, ואתם יודעים מה? אפילו בתל אביב, תשאלו כל גוזם עצים מקצועי ומקומי והוא יוכל לומר לכם בלי כל היסוס כי אתם יכולים לגדל עצי פרי, מקומיים, מניבים, וליהנות מהפירות שלהם.

יש כמה דברים שחשוב להבין לפני שבוחרים עצי פרי לחצר שלכם. במאמר זה אנו נסקור חלק מהדברים הללו, כדי שתוכלו לגשת לנושא בתבונה, לבחור את העצים המתאימים, וליהנות מאחד הדברים הכיפיים ביותר בחיים האלו – לגדל לעצמכם את האוכל שלכם.

מה צריכים לדעת? המידע הבסיסי על גידול עצים

נתחיל בהבהרה, כי תחום זה של גידול עצים הוא עולם ומלואו, עם אינספור ידע מכל העולם, כולל מישראל הקטנה והחמה. לא ניתן להעביר בכמה משפטים את המהות כולה של גידול עצי פרי. מה שבהחלט אפשר, ולשם נכוון, זה לתת לכם תמונה כללית, פרספקטיבה, שתאפשר לכם להבין את הכיוון הכללי, למה לשים לב, מה כדאי לחקור ולדעת – ומשם תתקדמו בקלות רבה לעבר הגשמת החלום!

  • אקלים – עצים שונים אוהבים סוגי אקלים שונים, ובעוד שבישראל ישנם עצים שמסתדרים (פחות או יותר) בכל מקום בארץ (עצי זית למשל), הרי שישנם עצי פרי מפונקים יותר שיעדיפו אקלים מאוד מסוים, ואפילו לא ישרדו אקלים אחר מהמקובל עליהם. לכן יש לבדוק ולזהות איזה עצים מתאימים באקלים בו אתם מתגוררים.
  • נוף העץ – כשקונים שתיל קונים אותו תינוק, קטן וחמוד, ובגודל שנכנס לאוטו. חשוב לזכור שהעץ הקטן הזה יגדל להיות עץ בוגר, והנוף שלו יהיה אחר לגמרי. לכן כשבוחרים את המיקום לשתילת העץ, חשוב להבין איך הוא יראה בבגרותו, וכך לדעת האם המיקום שבחרתם נכון.
  • שורשי העץ – לא רק הנוף, גם בית השורשים של העץ הצעיר נראה כמו משהו קטן ובלתי מזיק. זכרו כי לאחר כמה שנים של צמיחה, השורשים של העץ גדלים יותר מחלקו הנראה לעין, מה שאומר שהמיקום של העץ חייב לקחת בחשבון את הסביבה התת קרקעית, כולל צינורות ביוב, מדרכה, והבית עצמו!
  • השקייה – כל עץ אוהב כמויות אחרות של מים, ובעונות שונות. חובה לדעת מתי ואיך להשקות את העץ שלכם כדי לשמור עליו שמח ומשגשג, כמו גם כדי לעודד את מלוא התנובה שהוא יכול להפיק עבורכם.
  • מחלות – עצים הם יצורים חיים, והם עלולים לסבול ממחלות. חשוב מאוד לפעול ברגע שמזהים משהו משונה על הגזע, הענפים או העלים, לברר במה מדובר, וכיצד לטפל בזה, ולא להזניח את העץ שלכם.
  • גיזום – אחד הגורמים המכריעים ביותר בתנובת העץ שלכם הוא הגיזום. גוזם עצים מקצועי ידע לגזום את העץ שלכם בצורה שגם תפיק ממנו את המיטב, גם תשמור עליו בריא, וגם תוודא כי הוא לא מהווה סכנה, לכם או לציבור.
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של שאול

היום שאחרי

שלוש האפשרויות של ישראל ליום שאחרי כיבוש הרצועה