האם בני נוער עדיין קוראים עיתונים?

התשובה תפתיע אתכם
נער ונערה
תמונה: publicdomainvectors.org

זאת אומרת, התשובה תפתיע אתכם אם חשבתם שלא. קל לנו להאשים את בני הדור הצעיר כי אם נודה באמת, הם קצת… מקולקלים. הם פחות טובים בקשרים בין אישיים, כל היום צמודים לפלאפונים שלהם, ובקושי נותנים כבוד למבוגרים. אבל, מסתבר שלא כולם איבדו את הקסם.

נכון, אמנם חלה ירידה במספר בני הנוער שקוראים עיתונים בשנים האחרונות, וניתן לייחס זאת לעליית המדיה הדיגיטלית והאינטרנט, שהפכו את כל המידע לנגיש יותר. אבל, זה לא אומר שתרבות צריכת העיתונים נעלמה לגמרי.

למעשה, הסוד טמון בסוג התוכן ובעניין שכתב העת מצליח לייצר אצל הצעירים הסקרנים. יש לא מעט מגזינים לבני נוער שמצליחים לעשות את זה יפה מאוד, בין אם מדובר בכאלה שמייצרים תוכן לימודי או תוכן לצורך שעשוע.

הרגלי הקריאה של כולם נפגעו בעידן החדש

אחת הסיבות שמיוחסות לירידה במספר הקוראים בקרב הדור הצעיר, היא הנוחות של הרשתות החברתיות. כל המידע בעולם זמין להם בתוך הכיס הקטן, ואפליקציות כמו פייסבוק, אינסטגרם וטיקטוק יודעות להסיח את דעתם יפה מאוד.

גם כשהם רוצים לקרוא חדשות, הם עושים את זה דרך הסמארטפון או הטאבלט, כי הנייד שולח להם עדכונים (פושים) בזמן אמת. וכשחושבים על זה, המעבר לדיגיטל די הגיוני. הם לא צריכים לחכות עד הבוקר הבא כדי להתעדכן במה שקורה בעולם.

שפע גירויים דיגיטליים

סיבה נוספת לירידה יכולה להיות התוכן המגוון שמחכה להם במדיות החברתיות והמקור שממנו הוא מגיע. אתם מבינים, הרשתות החברתיות שייכות לכולנו, ולא לכמה גורמים בעלי אינטרס.

בהחלט אפשר להבין למה החוויה האינטראקטיבית הזו יכולה להיראות מושכת יותר בעיני בני נוער רבים. וככה יוצא שבמקום להרים עיתון לנוער, הם ממוסמרים למסך.

אבל המילה האחרונה עדיין לא נאמרה

ולמרות כל מה שנכתב למעלה, זה לא אומר שבני נוער לא אוהבים לקרוא עיתונים ומגזינים. להיפך, ניתן לראות בזה יתרון: הקהל הצעיר (והמבוגר) הלך והצטמצם, עד שהפך לקבוצה איכותית. מבחינת חלק מבני הנוער, קריאת עיתונים היא הדרך העיקרית לצרוך חדשות ארציות ועולמיות, והזדמנות נהדרת ללמוד על נקודות מבט שונות על אירועים אקטואליים.

ויש כאלה שמעדיפים את הקריאה בעיתון על פני גלילה ברשתות, כי העיתון הפיזי הופך עבורם לחוויה סוחפת. אסור לנו לשכוח שמרבית בני הנוער לא נולדו לעידן של עיתונים מסורתיים, הסמארטפונים כבר שלטו בשוק כשהם היו קטנים. ועדיין, חלק מבני הנוער מוצאים שקריאה בעיתון או מגזין מספקת חוויה שונה מזו שהם רגילים אליה.

כמה מילים לסיום

מספר בני הנוער שקוראים עיתונים אכן ירד בשנים האחרונות בעקבות עליית הדיגיטל לשלטון, אי אפשר להתכחש לזה.

ויחד עם זאת, עדיין יש בארץ ובעולם קהל קוראים אדוק וצעיר. מרבית העיתונים והמגזינים הסתגלו לעידן הטכנולוגי, אבל אין ספק שכדי להצליח בתור עיתון לנוער, אתה צריך להביא משהו אחר למגרש.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אפרים כהנא

מנהיגים והחלטות

כיצד התקבלה ההחלטה על המלחמה נגד עיראק בשנת 2003?