מה עושים עם נזילות

איך אפשר לאתר אותן?
שרברב מחייך
תמונה: freepik

נזילת מים, קטנה ככל שתהיה, יכול ליצור בעיות רבות במערכת הביוב של המבנה שלנו וליצור נזקים החל מהתשתית. לרוב ננסה לפתור את העניין לבד ואולי אפילו נצליח, אבל כדי לפתור את הבעיה כמו שצריך ולמנוע הדרדרות של מערכת הביוב בשלב מאוחר יותר, מומלץ מאוד לפנות למומחים שיעזרו לאתר את הנזילה ביעילות ובזריזות.

מה קורה למערכת הביוב בעת נזילת מים?
ברוב הפעמים הגורם הראשוני לנזילה הוא סדק בצנרת שיכול להיגרם מכמה סיבות ביניהם לחצים חזקים של מים, חיבורים לא חזקים מספיק ולפעמים גם צינורות ישנים מדי שכבר לא עומדים בלחץ – זה בערך קריאת ההשכמה להזמנת שירות איתור נזילות. כאשר הצנרת שעשויה מברזל מתחילה להתיישן, היא חשופה בקלות יתרה לנזקים כמו הצטברות רבה מדי של קורוזיה, שורשים בביוב או גידול עובש. ככל שהנזק לצינור יהיה קטן יותר כך גם התיקון שלו יהיה קל יותר וזול יותר ויכול גם להסתכם בהחלפה פשוטה של גומייה המחברת בין הצינורות או בין הצינור לאסלה או הכיור, אך לשם כך חשוב מאוד להגיע לבעיה כמה שיותר מוקדם. כאשר לא מטפלים בנזילות קטנות ומינוריות בזמן או בצורה הנכונה, זה יכול להגיע גם למצב של פיצוץ צנרת – ואז החיים מסתבכים הרבה יותר.
פיצוץ צנרת, במיוחד כאשר הוא קורה בתוך המבנה, הוא לא נעים משום שמתפרצים כל מי הביוב שבמערכת האינסטלציה של הבית, וכן, זה בדיוק הריח שאתם חושבים שזה. כך שלא משנה אם זה בבית הפרטי שלכם או במערכת הביוב של הבניין כולו, אם יש חשד כלשהוא לפגיעה באחד הצינורות או נזילה, יש לקרוא למומחים לאיתור נזילות שיבדקו מה הבעיה, כמה היא חמורה ואיך ניתן לתקן אותה בצורה היעילה ביותר.

איך לזהות שיש נזילה בביוב?
ישנם כמה סימנים המעידים על אפשרות של נזילה, המצריכים בדיקת איתור נזילות על ידי מומחים כדי לעצור את זה בזמן. הסימנים הם בעיקר סימני רטיבות על הקיר, לעיתים גם התנפחות של חלק מסוים או התפתחות של עובש. במקרים קיצוניים יותר תוכלו לשמוע רעשי נזילה מעבר לקירות או מעל הפאנלים. סימן האזהרה הכי קיצוני המצריך איתור נזילות מיידי, הוא ריח מובהק של עובש או של ביוב בבית. זה עלול להצביע על נזילה יחסית גדולה שכדאי לטפל בה על מנת למנוע אופציה של התפוצצות צנרת, ולאתר את מקור הנזילה כל עוד אפשר לפתור את העניין בצורה מקומית. השירות של איתור נזילות יעיל ורלוונטי לכל מבנה עם מערכת אינסטלציה פרטית, החל מבתים פרטיים ועד לבתי מלון, מסעדות, מפעלים, משרדים וכן הלאה. כל אחד מהמקומות האלה יושפע בצורה משמעותית במקרה של פיצוץ בצנרת ולכן כדאי מאוד לבדוק את מערכת הביוב באופן קבוע בעזרת מכשירים לאיתור נזילות ולגלות סדקים, שברים וסיכונים אחרים שיכולים ליצור נזק מבנה, וגם לעלות הרבה מאוד כסף כדי לתקן אותם.

איך מאתרים נזילות בביוב?
יש כמה דרכים לאתר נזילות בצורה יעילה שתעזור לפתור את הבעיה ולעיתים גם למנוע אותה מראש. אך שתי הדרכים המובילות והטובות ביותר הן בעזרת מצלמה תרמית או באמצעות חיישן גז.
מצלמה תרמית פועלת על טכנולוגיית אינפרא-אדום שמזהה את טמפרטורות הצינורות, הרצפה והתקרה. כדי שהבדיקה תצליח, צריך להפעיל את זרם המים החמים ולתת לו לזרום קצת, ובכך לחמם את מערכת המים מה שיקל על המצלמה למצוא נזילות או דליפות, שהרי אם יש כאלה, המים ידלפו החוצה מהצינורות ויגרמו להבדלי טמפרטורות במקומות שונים בצינורות, וכך המצלמה תזהה איפה הטמפרטורה שונה ותצביע על בעיה או נזק כלשהוא. המצלמה הזו יעילה בעיקר בתוך מבנים סגורים ופחות למקומות פתוחים אך בהחלט אפקטיבית.

חיישן הגז לעומת זאת, עוזר יותר כאשר חושדים בנזילה במקומות פתוחים, ולא במבנים סגורים. תחילה מרוקנים את המים מהמערכת ומזרימים לתוכה גז. הגז זרם לאורך הצנרת עם מכשיר קטן המזהה דליפות גז. אם הגז דולף מהצינורות, ניתן להניח שיש סדק ולפעול לתיקונו.

בכל מקרה של חשד לנזילה, וגם כאשר מדובר בתחזוקה שוטפת של הבית, כדאי מאוד להזמין שירות איתור נזילות על ידי מומחים שידעו לעצור את הבעיה בו במקום, ולמנוע מכם אי נעימות רבה שיכולה להיגרם ממערכת אינסטלציה לא תקינה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן