הוצאת אזרחות פורטוגלית עדיפה על פני אזרחות ספרדית

איזו מהשתיים לנסות להוציא?
פורטוגל צילום: Istock

לפני כארבע שנים, כמעט באותו הזמן, נקטו ממשלות ספרד ופורטוגל בצעדים שמטרתם נטילת אחריות על עוולות עבר כלפי יהודים במדינות אלו, על מנת לכפר על היחס המתנכר שהגיע לשיאו בסוף המאה החמש עשרה, בתקופת גירוש ספרד. בשתי המדינות בוצעו שינויים בחוקי ההגירה, כך שצאצאים למשפחות יהודיות להן שורשים במדינות אלו יוכלו לקבל אזרחות מטעם מי מהן, ולהוציא דרכון ספרדי או פורטוגלי.

כולנו יודעים שיש יתרונות רבים מהם נהנים מי שברשותם – בנוסף לדרכון הישראלי – גם דרכון אירופאי. אם אתם שוקלים לנצל את ההזדמנות שנוצרה להוציא דרכון ספרדי או פורטוגלי, אתם וודאי שואלים את עצמכם שאלות כגון איזה דרכון עדיף? איזה דרכון יהיה לכם קל יותר לקבל? האם יכול להיות שאתם זכאים להוציא דרכון פורטוגלי אבל לא דרכון ספרדי, או להפך? בפיסקאות הבאות תמצאו תשובות לכל השאלות הללו, ועוד:

ספרד ופורטוגל שתיהן חברות באיחוד האירופי
אם אתם תוהים אם דרכון ספרדי עדיף על פורטוגלי או להיפך, התשובה היא פשוטה מאוד- שני הדרכונים יעניקו לכם את אותם היתרונות בדיוק. הסיבה לשוויון זה היא שגם ספרד וגם פוטוגל הן חברות באיחוד האירופי (שתיהן הצטרפו לאיחוד בשנת 1986), ולכן הדרכון שלהן הוא דרכון אירופאי לכל דבר ועניין. מחזיקי דרכון פורטוגלי, כמו גם מחזיקי דרכון ספרדי, יכולים לנוע בחופשיות, ללמוד ולעבוד בכל רחבי האיחוד האירופי ללא שום צורך באשרות. עם דרכון של האיחוד האירופי אפשר לא רק להיכנס למדינות שאי אפשר להיכנס אליהן עם דרכון ישראלי, אלא גם לקבל ביתר קלות ויזות למדינות רבות אחרות. כך למשל אזרחי האיחוד האירופי, בניגוד למי שיש להם רק דרכון ישראלי, לא צריכים להוציא ויזה כדי לבקר בארה"ב, כאשר אוסטרליה גם מאפשרת למחזיקי דרכון אירופאי לקבל ויזה המתירה עבודה במדינה (בניגוד לישראלים שמקבלים ויזה אחרת, המאפשרת לטייל אך לא לעבוד). כך גם מדינות נוספות כגון יפן, ניו-זילנד ועוד.

איזה דרכון קל יותר להוציא, ספרדי או פורטוגלי?
כאן כבר יש עדיפות ברורה לדרכון הפורטוגלי. ברוב המקרים, הליך הוצאת אזרחות פורטוגלית הוא קל ופשוט הרבה יותר מהליך הוצאת דרכון ספרדי. למרות ששתי המדינות שינו את חוקי ההגירה מאותה הסיבה (לקחת אחריות ולכפר ולו במעט על עוולות העבר כנגד יהודים), תחת המטריה שפרשה ממשלת פורטוגל נכנסים כמה מאות אלפי יהודים ישראלים- לעומת כמה עשרות אלפים בלבד שהפכו זכאים לקבל דרכון ספרדי. לא רק זאת, אלא שממשלת פורטוגל הסמיכה את הקהילות היהודיות הגדולות במדינה (זו בעיר הבירה ליסבון וזו בעיר הנמל הגדולה פורטו) לבצע בדיקה ראשונית של הבקשה שלכם ולקבוע אם קיימת הזיקה הנדרשת למדינה. חברות המציעות שירות ליווי להוצאת דרכון פורטוגלי יודעות לפעול בדרכים שונות על מנת להשיג את האישור הדרוש.
ממשלת ספרד דורשת לא רק הוכחה שאתם צאצאים למגורשי ספרד- אלא כל מי שמעל גיל 18 ומתחת לגיל 70 מחוייב לעבור מבחן ולהוכיח בקיאות בתרבות ספרד ובשפה הספרדית.
מרגע קבלת אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל, הוצאת דרכון פורטוגלי היא הליך בירוקרטי בלבד, ולא צריך אפילו לבקר בפורטוגל אם אינכם רוצים.

האם כל מי שזכאי להוציא דרכון פורטוגלי יכול לקבל גם דרכון ספרדי ולהיפך?
ברוב המקרים קל הרבה יותר להוכיח זכאות להוצאת דרכון פורטוגלי מאשר להוכיח שאתם זכאים לדרכון ספרדי. כאמור, ממשלת פורטוגל הסמיכה את הקהילה היהודית המקומית לקבוע אם ליהודים המבקשים להוציא דרכון פורטוגלי יש זיקה למדינה. הקהילה היהודית בפורטוגל עושה כל שביכולתה לסייע למבקשים, לטפל במהירות בבקשות ולאפשר דרכים שונות לבסס את הזיקה הנדרשת. כך למשל מספיק שם משפחה המופיע ברשימות שבידי הקהילה היהודית בפורטוגל, כאשר במקרים אחרים הבקשה תבוסס על ארץ מוצא, אילן יוחסין ועוד.

לסיכום, יש דמיון בין הליך הוצאת דרכון פורטוגלי למקבילו הספרדי – אך בדרך כלל פשוט, מהר וזול יותר להוציא דרכון פורטוגלי. מומלץ לא להמתין, לנצל את ההזדמנות כל עוד היא קיימת, ולפנות אל חברה המציעה ליווי למבקשים לקבל דרכון כזה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן