כשהשמועה רוחשת

השפעת שמועות בנוגע לתוצאות ניסויים על מניות הביומד
מסך תוצאות בבורסה
צילום: KMJ he.wikipedia.org

כמעט תמיד זה חוזר על עצמו, בעיקר במניות הביומד הכל כך לא צפויות. לא משנה כמה ניסיון תצברו בשוק, ובלי קשר לאינטליגנציה שלכם, בכל הקשור לניהול ציפיות וסיכונים במסחר במניות ביומד תהיה ידכם על התחתונה.

ולמה דווקא במניות ביומד? מסיבות פשוטות – שם רמת הסיכון נחשבת בין הגבוהות ביותר בשוק החברות הציבוריות, ושם יש חשיבות לתוצאות בניסויים. עד כדי כך המשקיעים תולים תקוות בתוצאות, שלקראת פרסום התוצאות (בדרך כלל בתאריך ידוע מראש) המסחר סביב מניות אלה הופך תזזיתי, במחזורים גדולים, ומלווה ששמועות רבות הרוחשות בנוגע לאותן מניות.

בתקופה האחרונה קיבלנו דוגמה ממשית לטירוף שאוחז את המסחר במניות הביומד. חברת בשם פלוריסטם, שמתעסקת בתחום תאי הגזע ונסחרת בבורסה של ת"א ובנאסד"ק, דיווחה על הצלחה בניסוי שלב II/I בטיפול בפגיעות שרירים באמצעות תאי גזע. במשך חודש שלם טרם פרסום הבשורה, עלתה המניה בכ-35% והגיעה לשווי של כ-250 מליון דולר. יום לפני הפרסום צנחה המניה בשיעור של כ-20% ובמחזור גדול במיוחד ביחס לסחירות במניה.

בפורומים השונים החלו דיווחים על כישלון בניסוי. אפילו העיתון גלובס דווח לציבור כי ממצאי הניסוי מצויים בחברה זה יממה. פאניקה טוטלית נזרעה בשוק, ולא בלתי סביר להניח שציבור שלם של סוחרים ומשקיעים הפסיד כסף רב. ביום שלמחרת, באופן מפתיע, דיווחה החברה על תוצאות חיוביות ואף מוצלחות במיוחד בניסוי. לא ברור מה התרחש במסחר במניה ומה זרע פאניקה בציבור כך שהרבה מאוד סחורה שוחררה, נראה לי שמשהו לא רגיל קרה סביב פרסום תוצאות הניסוי, ומשקיעים רבים חטפו חבטה קשה בשוק למרות ההצלחה בניסוי.

דוגמה אחרת, קיצונית יותר, התרחשה לפני כחודש במניית כן פייט. גם שם חיכו הסוחרים לתוצאות הניסוי וגם שם המניה זינקה, חודש לפני פרסום התוצאות, בכ-30%. שם חיכו המשקיעים לתשובות של שני ניסויים: הראשון, שהצליח, הוא ניסוי שלב 2b  בחולי דלקת מפרקים שגרונית, והשני, שנחל כישלון בינתיים, נוגע לסינדרום העין היבשה. גם שם יום לפני פרסום תוצאות הניסוי השני קרסה המניה, וגם שם היו שמועות שהמידע דלף. בניגוד למקרה פלוריסטם, בכן פייט ההשערה כי מדובר בכישלון בניסוי התבררה כנכונה.

גם חברות אחרות מעולם הביומד לא הצליחו בעבר למנוע רחשים ושמועות לקראת פרסום תוצאות, ונוצרה פאניקה. זה קרה בביוליין, בביו-לייט, בפארמוס, בביונדווקס ובעוד עשרות חברות ביומד, מהן  טובות יותר וטובות פחות. הרשות לניירות ערך בדרך כלל אינה מתערבת ואינה בודקת, לפחות לא לפי מה שמפורסם בתקשורת, וציבור שלם של סוחרים ומשקיעים חש מתוסכל, ומלין על חוסר פעולתה בנושא.

עם זאת, נשאלת השאלה אם בכלל יש דרך לבדוק הדלפות ושמועות בנוגע לפרסום תוצאות ניסויים כאלה או אחרים. האם לרשות לניירות ערך בכלל יש כלים להתמודד עם הרחשים והשמועות הללו בעולם שבו כל פסיק וכל נשימה משודרים און ליין ברשת האינטרנט. לא בטוח.

מה שבטוח הוא שבעולם שבו שולטת תקשורת ההמונים, תמיד יהיה מי שיזרוק מידע כזה או אחר לרשת, ותמיד יהיו פתיים שילכו שבי אחרי אותן שמועות. אז בפעם הבאה כשמבטיחים לכם תשואה פנומנאלית במניית ביומד מבטיחה, הביאו בחשבון שמישהו עלול לזרוע שמועה שעלולה למחוק לכם את ההשקעה.

הכותבת עשויה להחזיק במניות המצוינות בטור זה. אין לראות בדברים המלצה לקנייה או למכירה של ני"ע כזה או אחר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של רות

צדק לימודי

כיצד ניתן לצמצם פערים ולדאוג לשוויון במערכת החינוך

צילום ש/ל של גולדה

אז כמו היום

הרהורים בעקבות נאום אבו-מאזן באו"ם