דרושה: מנהיגות

צריך לשמור על מטבע מקומי חזק מבלי להפקיר את היצואנים
שטר דולרי
דולר he.wikipedia.org

ד"ר קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל, ממשיכה להסס בהובלה של שוק ההון, והדבר מייצר חוסר שקט דווקא בימים אלו, שבהם הצורך במנהיג חשוב כל כך למשק. הנגיד הקודם פרופ' פישר, שדאג להשאיר את חותמו בשוק ההון, יצר אמון מלא בין המשקיעים (בעיקר הזרים) לבין היצרנים והציבור כולו. אך אל לה לנגידה החדשה לנוח על זרי הדפנה הללו, כיוון שללא מים הם הולכים ונובלים.

בימים אלו ביקשה הנגידה מראש הממשלה למנות את ד"ר נדין בודו-טרכטנברג למשנה לנגידת הבנק. ייתכן שגם הנגידה וגם מקבלי ההחלטות מבחינים בהתדרדרות האמון של המשקיעים ובהתחזקות פוטנציאלית של השקל עד ל-3.3 ש"ח לדולר ואף גרוע מזה. כיום שער הדולר מדשדש מתחת לרף הפסיכולוגי של 3.5 ש"ח. כאשר ירד שער הדולר לראשונה זה שנים מתחת לרף זה, לפני כחודש, כולנו נבהלנו והצהרנו כי זה "רף פסיכולוגי", ולא כדאי להכניס פסיכולוג לשוק ההון.

כיום, כבר בלי כל בושה, ניצב שער הדולר על 3.49 ש"ח, ולעניות דעתי הוא מסתכל כלפי מטה. אינני מבחין בעשייה של הנגידה בכדי לייצר מכשירים פיננסיים חדשים שישמרו על כלכלה חזקה, לפחות לא צעדים הנראים לעין (רכישת 100 מיליון דולר כבר לא מהווה מכשיר פיננסי חזק). אין כלכלה חזקה עם מטבע חלש, אין ולא תהיה. עם זאת, הפקרת היצואנים תחזור אלינו, הציבור, בתור הפסד עצום למשק. זה עלול חלילה להכניס את כולנו לגרעון קצת יותר גדול ממה שצפינו או ציפינו, וגלגלים כאלו קשה לעצור.

"בנק ישראל הצליח למנוע תיסוף נוסף", כך נפתחה מהדורת שוק ההון ביום שישי (17/01/14) בעיתונים הכלכליים. אך להערכתי האישית זו איננה הצלחה של הבנק, בעבר 0.1% בתיסוף לא נחשב לכותרת. בנק ישראל רכש אמנם 100 מיליון דולר כחלק מהתערבותו בשוק ההון, ובמטרה שלא לאפשר את התיסוף הזה נגד כוחות השוק, אך המכשיר הזה כבר לא יהיה בשימוש בתוך זמן קצר.

את חוסר האמון של המשקיעים בשוק ההון אפשר לראות גם בבורסה הישראלית, ההולכת ומאבדת עוד ועוד חברות שמוציאות את פעילותן לבורסות בחו"ל. כל סיבה שעולה על הדעת ל"בריחה" הזו תהיה נכונה: התנהלות לא מוצלחת של המנכ"לית הקודמת, משחקי הכוח ואי-הניהול שהיו בהנהלת הבורסה ועוד. עם זאת, בימים אלו הבורסה בעלייה קלילה. אני אישית סבור כי זה מקרי ביותר. לא מן הנמנע שתכף תגיע ירידה חדה, ואז – אם לא יהיה מנהיג לשוק ההון – ניכנס למעגל כלכלי לא טוב. קל מאוד לאבד אמון וקשה מאוד להשיבו. יותר ממחצית מההכנסות של חברות המעוף הן בחו"ל. מכפיל הרווח של ת"א 100 גבוה יותר מהממוצע הרב-שנתי, כך שיותר מניות מתקרבות למחיר הכלכלי, ומזה נובע שהפוטנציאל לעליות המניות נמוך.

אפשר ללמוד על מנהיגות שוק מיו"ר הבנק הפדרלי בן ברננקי, שנאם השבוע והגן על התכניות להקלה כמותית בארה"ב, תכניות שהוביל בשנות כהונתו. חשוב לציין – אני גאה במשק הישראלי, במנהיגיו ובנבחריו, אך לפעמים צריך "לדחוף" קצת קדימה כדי להעיר את הישנים או להאיר את הדרך. אני מאמין וממתין.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן