חברת הענק שהשתנתה ללא הכר

התפתחויות בחברת General Electric
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

טלטלות רבות עברו על חברת General Electric בעשרים השנים האחרונות, ובסופן החברה השתנתה ללא הכר. הטלטלות התבטאו בין השאר במחירי המניות של החברה: במרץ 2009 היה מחיר המניה 35 דולר, ביוני 2017 המחיר היה 157 דולר, ובמאי 2020 המחיר צנח ל-27.4 דולר. מן התנודות האלה אפשר להפיק מספר לקחים.

הלקח הראשון הוא להשתדל לא להסתכן יותר מדי. במהלך עשר-עשרים השנים האחרונות ג'נרל אלקטריק התרחבה ורכשה חברות רבות, שחלקן פעלו בתחומים שונים מתחומי הפעולה העיקריים שלה. כדי לממן את הרכישות החברה לוותה סכומים גדולים, ובסופו של דבר התקשתה לפרוע אותם, וזו הייתה הסיבה לכישלון.

לפעמים הסיכון משתלם ולפעמים הוא מוביל לכישלון חמור שעלול לגרום לפירוק החברה. אזכיר כאן את חברת "טבע", שנקלעה להפסדים גדולים עקב רכישות פזיזות של חברות תרופות, רכישות שמומנו באשראי בסכומים גדולים שטבע לא יכלה לפרוע.

בנובמבר 2018 התמנה למנכ"ל ג'נרל אלקטריק מר לארי קולפ, והוא הבריא את החברה על ידי מכירת נכסים ופיצול החברה לשלוש חברות. חברה אחת היא GE Health Care, שעוסקת בתחומי הרפואה והתפצלה מ-GE בתחילת ינואר 2023. חברה שנייה היא GE Aerospace, שקיבלה את עסקי החלל של GE ואת ייצור מנועי סילון עבור יצרני מטוסים. השלישית היא Vernova, שקיבלה את עסקי האנרגיה של GE, לרבות ייצור ציוד לתעשיית האנרגיה הירוקה. הפיצול של שתי החברות האלה הושלם בראשית אפריל והמניות שלהן נרשמו למסחר בבורסה.

לאחר ש-GE Aerospace ו-Vernova נרשמו למסחר בבורסה, השווי הכולל של שלוש החברות הגיע לכ-200 מיליון דולר, בערך פי שניים וחצי מהשווי של GE במאי 2020. מובן שהשווי של שלוש החברות אינו הוכחה להצלחת המהלך שהוביל מר קולפ. כדי להיווכח בהצלחת המהלך יש לחכות ולעקוב אחרי התפתחות העסקים שלהן.

קולפ מאמין שכל חברה צריכה לעסוק בנושאים שהיא מכירה ומבינה. המנהלים שלה צריכים, תמיד ובקביעות, להשתדל להתייעל ולהשתפר כדי להגדיל את הרווחיות. הוא פיטר רבים מן המנהלים הקודמים שהיו צמודים לתפיסות ולדפוסי התנהגות ישנים ומינה מנהלים חדשים שלא גדלו בתרבות הארגונית הישנה. הוא בעצמו היה "איש מבחוץ" שלא צמח בתוך GE אלא בא מבחוץ.

רשימה זו איננה הצעה להשקיע בניירות ערך כלשהם או למכור ניירות ערך כלשהם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. הרבה חברות, ובכללן גדולות ומצליחות, נופלות בשל נטילת סיכונים גבוהים מידי, וכניסה לתחומים בהם אין להן מספיק ידע ויכולות

  2. גם בחברה שנמנעת משינויים והיא קפואה במקומה ולא מנסה להתאים את עצמה למציאות המשתנה, יש סיכונים, ואולי אפילו גדולים יותר.

  3. אם נסתכל על העבר, חברות הולכות ונעלמות. אפילו כאלה הגדולות בתחומן. וקודם כל בתחום טכנולוגית המידע. כי שם מתרחשים השינויים הכי גדולים והכי רבים

  4. במוקדם ובמאוחר כל חברה אפילו גדולה ומצליחה נעלמת. זאת עובדה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן