ורטיגו בשוק ההון

מצב שוק המניות בישראל והסיכון הגדל בשוקי ההון
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

במאמרים שפרסמתי באתר זה בעבר כתבתי פעמים רבות על כך ששוק ההון הוא עתיר סיכונים ופעמים רבות מסב דאגה למשקיעים בו.

השבועון האנגלי The Economist פרסם לאחרונה מאמר שעוסק בשוק המניות. על פי המאמר, לנוכח עליות המחירים של המניות, הסיכון גדל והמשקיעים עלולים לקבל סחרחורת (Vertigo). בשנה האחרונה שוקי המניות בעולם קיבלו דחיפה כלפי מעלה הודות לכמה חידושים בתחום הבינה המלאכותית. מספר מכובד של חברות (למשל Envidia) מייצרות ומשווקות בעצמן צ'יפים או תוכנות שהם מרכיבים של בינה מלאכותית, או שהן מדווחות שהן משתמשות בבינה מלאכותית בפעילותן. התוצאה היא שמדדי המחירים של שוקי המניות המשיכו את העליות שנמשכות (בהפסקות קצרות) כבר בערך 30 שנה.

לפי מחקר שפרסם כלכלן ב-Federal Reserve האמריקאי, עליות המחירים האלה נהנו מכמה תהליכים מאקרו-כלכליים:

ראשית, רמה נמוכה מאוד של שערי הריבית, בעיקר מאז המשבר הכלכלי הגלובלי ב-2008 (בעקבות פרשת אגרות החוב מגובות במשכנתאות).

שנית, רמת אינפלציה נמוכה הודות ליבוא זול של מוצרי תעשייה מסין. לטענת הכלכלן האמריקאי, שני התהליכים האלה הסתיימו. האינפלציה הרימה ראש. הבנקים המרכזיים העלו את שערי הריבית. מגפת הקורונה והשלכותיה ומלחמת הסחר בין סין וארצות הברית גרמו לכך שהיבוא מסין לארה"ב ולמערב אירופה הפסיק לרסן באופן אפקטיבי את האינפלציה.

ושלישית, גורם נוסף שהיטיב עם הרווחים של חברות אמריקאיות בעשור האחרון היה הפחתת שיעורי מס חברות. גם ההפחתה הזאת הסתיימה. הנשיא ג'ו ביידן התחיל תהליך של העלאת מס חברות. לדעתו, החברות העסקיות הגדולות צריכות להשתתף במימון המאמצים לרסן את ההתחממות הגלובלית. גם בבריטניה הועלה השנה שיעור מס חברות.

ואילו בישראל המצב מורכב. מחירי המניות בבורסה בתל אביב עלו הרבה פחות ממחירי המניות בניו יורק. בחמש השנים האחרונות עלה מדד תל-אביב 125 ב-42% בעוד שמדד S&P 500  עלה ב-88%, ומדד Nasdaq Composite עלה ב-112%.

לפיגור של מחירי המניות בתל אביב לעומת המחירים בניו יורק יש שתי סיבות: האחת, אין בתל אביב מניות של אפל, אמזון ושאר החברות "המופלאות" שמניותיהן הן הקטר של מדדי מחירי המניות בניו יורק; הסיבה השנייה, התפקוד של הממשלה והמלחמה ברצועת עזה. כל זמן שהמלחמה נמשכת קשה לחזות התאוששות של הבורסה בתל אביב.

המסקנה מן הדברים האלה היא שהסיכון בשוקי ההון רק הולך וגדל.

תקנו אותי אם אני טועה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. בחו"ל לא יודע
    בארץ עומד להיותטרלול ממש מחוסר הוודאות והצרות

  2. תזכרו תמיד, בורסה זה סיכון, ולכן חייבים לנהוג בזהירות ובמדיניות של סיכון מחושב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן