סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

חברת אפל היא אחת מחברות הטכנולוגיה המתקדמות, הגדולות והחשובות בעולם. בינואר 2007, כשהמנהל הראשי שלה עדיין היה סטיב ג'ובס, אפל הכריזה על המוצרים החדשים iPhone ו-iPod והתחילה להפיץ אותם. בכך היא שינתה את העולם, או לכל הפחות את עולם התקשורת. אמנם בשנים האחרונות קצב הגידול של ההכנסות שלה הואט, אבל מאז אותה השקה שיווקה אפל מספרים עצומים של טלפוני אייפון בכל העולם, ומדי כמה שנים פיתחה ושיווקה מכשירים משוכללים יותר, שכללו יכולות מגוונות לתקשורת עם מכשירים וערוצים אלקטרוניים. כיום מעריכים שיש בעולם כשני מיליארד אייפונים פעילים. תוך מספר שנים חברות אלקטרוניקה אחרות חיקו את אפל ופיתחו טלפונים סלולריים משלהן. בין אלה הצליחה חברת "סמסונג" מדרום קוריאה להפוך אף היא ליצרן גלובלי של טלפונים סלולריים.

החל משנת 2019 החלה אפל לשווק יותר מוצרי תוכנה מאשר אביזרים מוחשיים. המספר הגדול של אייפונים פעילים בידי משתמשים נותן לחברה בסיס רחב לשווק להם שירותים. לפי הערכה אפל מרוויחה 24 מיליארד דולר מפרסומות שהיא מפיצה בין הטלפונים מתוצרתה. כמו כן יש לה הכנסה גדולה – בערך 20 מיליארד דולר – מגוגל, מכיוון שמכשירים מתוצרתה מציגים את מנוע החיפוש של גוגל כברירת המחדל של חיפוש באינטרנט. יש לאפל הכנסות גם מהפניית לקוחות לאפליקציות שונות דרך חנות האפליקציות, ה-Appstore. בסך הכול בשנה האחרונה הסתכמו ההכנסות מן המקורות האלה בערך ב-85 מיליארד דולר.

השנה, 2024, התחילה ברגל שמאל עבור אפל. החברה הפסידה במשפט על הפרת פטנט ונאלצה להוריד שתי אפליקציות מחלק מן המכשירים שהיא משווקת. נוסף לכך, משרד המשפטים של ארצות הברית הודיע שהוא מתחיל בחקירה של אפל בחשד שהיא מפירה את החוק נגד מונופולים. לזאת הצטרפו התפתחויות לא נעימות בשוק המניות. מספר אנליסטים כתבו שלדעתם מחיר המניות של אפל מוגזם, וב-11 בינואר השווי של חברת מיקרוסופט (לפי מחירי המניות שלה) עבר את השווי של אפל. השווי של שתיהן בערך 3 טריליון דולר.

חברת מיקרוסופט מייצרת ומשווקת בעיקר שירותים ותוכנות. יש לה בסיס הכנסות וגישה למיליוני המשתמשים בתוכנת Windows, שמותקנת במרבית המחשבים האישיים. הרווחיות של תוכנות גדולה מן הרווחיות של המוצרים, וההבדל מתבטא בשיעורי הרווחיות של אפל ושל מיקרוסופט. ברבעון השלישי של שנת 2023 לאפל היו הכנסות בסכום של כ-89.5 מיליארד דולר ורווח נקי של 22.9 מיליארד דולר – כ- 25.6%. לעומת זאת, למיקרוסופט היו הכנסות בסך 56.5 מיליארד דולר ורווח נקי של כ- 22.3 מיליארד דולר – 39.4%.

בינתיים בתחילת פברואר 24' החלה אפל לשווק מכשירים שחובשים על הפנים – Headset – מעין משקפיים שמאפשרים לחוות מציאות מדומה. המכשירים נמכרים בכ-3,500 דולר (ראו מה שכתבתי כאן על התחום בכותרת "מרוץ המציאות המדומה" ב-1.5.2022).

עם זאת, בזמן פרסום הדו"ח הפיננסי לרבעון הרביעי של 2023 אמר מנכ"ל אפל טים קוק שהתחזית של החברה לגידול בהכנסות לשנת 2024 היא רק 4%. יכול להיות שזוהי הסיבה לירידה בשווי המניות שלה.

הנהלת אפל צריכה לדאוג גם בגלל החקירה של משרד המשפטים, שעלולה להביא לקביעה שיש לבטל את ההסכם בין גוגל לאפל, אותו הסכם שמניב לאפל הכנסות משמעותיות. גורם נוסף לדאגה הוא העימות בין ארצות הברית וסין. אפל גם מייצרת בסין וגם משווקת שם טלפונים. 90% מן הייצור של הסמארטפונים, הטאבלטים והמחשבים של אפל נעשה בבתי חרושת בסין. 17% מן ההכנסות שלה באות מסין. העימות עלול לגרום לממשלת סין להמריץ את חברת Huawei (יצרנית טלפונים חכמים גדולה) להתחרות באפל ביתר אגרסיביות, ולהקטין את חלקה בשוק.

הסקירה הזאת איננה ייעוץ להשקיע או למכור מניות או ניירות ערך של החברות המוזכרות בה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

 1. אני מאוד מאוד לא אוהב את אפל. היא בעיני מובילה את זרם החזירות של ההייטק. לא אזיל דימעה אם יענשו

 2. ההיסטוריה הארוכה מוכיחה שבמוקדם או במאוחר מובילות הייטק נעלמות. כך יקרה גם לאפל

 3. לא רק שיש חברות ענק עולמיות ששולטות בחיי העולם, אלה שהם גם מתחילים לשתף פעולה, ואז ישתלטו עד כדור הארץ. היכן מנהיגי הארצות הגדולות?

 4. נראה שאפל יודעת להמציא את עצמה מחדש בכל פעם.
  כפי שצויין אפל החלה בעיקר להתמך בעיקר על שירותי ענן ומוצרים שאינם מוחשיים.
  לדעתי גם טסלה עובדת על אותו מודל , הם ממזמן לא חברת מכוניות אלא באמצעות הרכבים יוכלו למכור את השירותים הלא מוחשיים שלהם , ככל שיהיו יותר כאלה כך ימכרו יותר.
  גם אם בעתיד הקרוב ההכנסות ירדו , מאמין שידעו להכות את הרווחיות באמצעות התייעלות.
  רק שלא תסיים כמו GE של שנות ה-90.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן