הנגיד החכם

האינפלציה, שוק ההון והשיקולים של נגידי הבנקים
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

בישראל השנה שוק ההון מושפע בצורה כמעט מוחלטת מהמחאה נגד "הרפורמה המשפטית" ובעוצמה קשה יותר מהתקפת חמאס ב-7/10. אבל בארצות אחרות, וביניהן ארצות הברית, שוק ההון מושפע גם מגורמים אחרים.

הירידה המפתיעה בשיעור האינפלציה בחודשיים האחרונים הביאה בעקבותיה גל של אופטימיות בשוקי ההון בעולם. למשל בארצות הברית מדד המחירים לצרכן ירד – בספטמבר היה 3.7% ובאוקטובר 3.2%; בבריטניה הייתה האינפלציה בספטמבר 6.7% ובאוקטובר 4.6%, בקנדה בספטמבר 3.8% ובאוקטובר 3.1%, בגרמניה בספטמבר 4.5% ובאוקטובר 3%.

לנוכח הירידה בשיעור האינפלציה, כפי שהיא נמדדת על ידי עליית מדד המחירים לצרכן ב-12 החודשים האחרונים, כלכלנים ופרשנים רבים משערים שאם תימשך הירידה הבנקים המרכזיים יתחילו להוריד את שיעור הריבית על מנת לעודד את הצמיחה הכלכלית. הורדת הריבית תהיה טובה גם למחירי איגרות החוב בבורסה וגם למחירי המניות בבורסה.

אבל שיעור האינפלציה בחודש האחרון איננו הדבר היחיד שמשפיע על נגידי הבנקים המרכזיים. נגיד נבון צריך לשקול מה תהיה ההשפעה של הורדת הריבית על הצמיחה הכלכלית. האם הורדת הריבית אמנם תגביר את הצמיחה הכלכלית? האם המשק נמצא במיתון או בתעסוקה מלאה? ולשם כך יש להתחשב במה שקורה בשוק העבודה. האם האבטלה גדלה בחודשיים האחרונים או להפך – ירדה? הרי אם הכלכלה ממילא צומחת פחות או יותר ברמה המירבית, הורדת הריבית לא תעודד צמיחה נוספת אלא תגרום לעליית מחירים ותעודד את האינפלציה.

גורם נוסף שנגיד צריך להתחשב בו הוא מצב הציפיות של הציבור ביחס לאינפלציה. הציפיות האלה הן מסוג הציפיות שעלולות להגשים את עצמן. לכן נגיד נבון יתחשב בסקרים של הציפיות של הציבור הרחב, של המעסיקים, של מנהלי חברות קמעוניות וכדומה.

סטנלי פישר, שהיה הנגיד הנבון ביותר של בנק ישראל ובין הנגידים הנבונים ביותר בעולם, אמר פעם שנגיד נבון צריך לנהל את הציפיות. הוא היה נוהג להיפגש עם עיתונאים שלא לציטוט ולהסביר להם מה יהיה שיעור האינפלציה בחודשים הקרובים, והם היו מפרסמים זאת בשמם או בשם פרשנים וכלכלנים אנונימיים.

המלך פאהד, אחד מן המלכים של ערב הסעודית בשנות השבעים של המאה הקודמת, הכריז שייתן מיליון דולר למי שיראה לו את הגבול בין הכלכלה והפוליטיקה. לכן בין הדברים שנגידי הבנקים המרכזיים מתחשבים בהם ניצבים גם שינויים במצב הפוליטי.

פלישת הצבא הרוסי לאוקראינה העלתה את תחושת הסיכון בשוקי ההון והכספים, וגם מתיחות, כמו זו ששוררת בשנים האחרונות בין סין וארצות הברית והעלייה ברמת החשש שסין תנסה לכבוש את טאיוואן או להחיל את שלטונה על כלל ים סין הדרומי, משפיעה על שוקי ההון ושוק הכספים. האיסור שהטיל נשיא ארה"ב על יצוא של סוגים מתקדמים של  שבבים (סמיקונדקטורס) ועל "מכשירים" מתקדמים לייצור שבבים כאלה, משפיע על מחירי המניות של החברות שמייצרות שבבים מתקדמים, כמו "אנבידיה", ועל מכשירים לייצור שבבים.

כל התפתחות כזאת בשוק ההון משפיעה על השיקולים של נגידי בנקים מרכזיים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. לפחות יש לנו נגיד טוב
    אבל זה לא מספיק
    צריך גם שר אוצר טוב

  2. בבנק ישראל ובמשרד האוצר יש עוד אנשי מקצוע רציניים שעושים מלאכתם נאמנה. לא כמו הפוליטיקאים שכולם יודעים מהי רמתם ומה האינטרסים שלהם

  3. הנגיד החכם הוא הסיכוי היחיד לריכוך ההתייחסות הקשה של גורמים מעריכים בכלכלה ובשוק ההון העולמי לכלכלה הישראלית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן