זה הזמן להתייעל

"כריית תהליכים" אפיק חדש לטכנולוגיית המידע
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

"כריית תהליכים" (Process Mining) היא טכנולוגיה לזיהוי ומעקב אחרי תהליכים בחברות עסקיות ובארגונים אחרים כפי שהם מתרחשים בפועל, ולא כפי שהם היו צריכים להתנהל, וניסיון לייעל אותם. ייעול התהליכים יכול לבוא לידי ביטוי בקיצור משך התהליך, או בחיסכון במשאבים כמו חומרים, שעות עבודה וכיו"ב.

אחת החברות החלוצות בפיתוח אפיק זה של טכנולוגיית המידע היא החברה הגרמנית Celonis,שמרכזה במינכן. את החברה ייסדו בשנת 2011 שלושה סטודנטים. הם התבקשו לבדוק את התוכנה שבה השתמשו בתחנת טלוויזיה מקומית כדי לארגן את לוחות הזמנים של השידורים. במשך מספר חודשים הם פיתחו אלגוריתם שיתעד את תהליכי העבודה כפי שהם התרחשו בפועל, כולל הזמן שהיה נדרש כדי לקיים התייעצויות, או להתקשר עם אנשים שונים – עורכי תוכניות וכיו"ב, פעילויות שדרשו הרבה זמן ועיכבו את התהליך. אחרי שהשלימו את תיעוד התהליכים, פיתחו השלושה אלגוריתם אחר שמטרתו לחפש דרכים לייעל את התהליך.

לאחר שהשלימו את הפרויקט הזה, החליטו השלושה לא למכור את התוכנות שפיתחו לחברות תוכנה קיימות, אלא להמשיך לקיים את הצוות שלהם. הם הצליחו לעניין את חברת Siemens (ענקית תעשיית החשמל והאלקטרוניקה), והציעו בדיקה של כמה מן התהליכים שמתנהלים בחברה הענקית הזאת. Siemens הייתה הלקוח הראשון שלהם. בחברת Siemens מתנהלים מאות תהליכים. למשל החברה בונה תחנות כוח ללקוחות בכל העולם. תהליך הקמת תחנת כוח מתחיל משליחת נציג שיווק לחברת חשמל שינסה למכור לה תחנת כוח, ונמשך בעשרות שלבים של משא ומתן, חתימת חוזה, הוראה למחלקת הייצור להתחיל לייצר, הזמנת תשומות מספקים שלהם וכו'.

בעקבות הצלחתם עם Siemens הם המשיכו לפעול גם בתחומים אחרים, בתעשיות אחרות ובארצות נוספות. בשנת 2022 הגיע פדיון המכירות שלהם למיליארד דולר. באותה שנה הם גייסו הון נוסף על פי הערכות שווי של 13 מיליארד דולר. זאת הייתה ההנפקה הגדולה ביותר של חברת תוכנה בגרמניה מאז שהונפקה חברת SAP לפני 50 שנה.

בינתיים "קפצו על העגלה" הזאת עוד הרבה חברות תוכנה, גם ותיקות וגם חדשות. בחברת היועצים Gartner מעריכים שבתחום הזה פועלות בערך 50 חברות. להערכתם, היקף הפעילות בתחום יגדל פי שלושה בשנים הקרובות. הנתח של חברת Celonis בפעילות הוא כ-65%, החברה העסיקה בשנת 2022 יותר מ-3000 עובדים ויש לה משרדים גם בניו יורק ונציגויות בעוד עשר מדינות.

בהון שגייסו הם מתכוננים להתפשט גם לתחומים אחרים כמו למשל לפתח תוכנות שיציעו לחברות איך להקטין את צריכת האנרגיה שלהן (כלומר איך להקטין את תרומתן לפליטת דו-תחמוצת הפחמן), וכמו כן הם מתכוונים להשתמש בטכנולוגיה של בינה מלאכותית כדי לייעל את האלגוריתמים שהם משתמשים בהם.

מאמר זה אינו המלצה להשקיע או להימנע מלהשקיע בחברה המוזכרת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. בקיצור, מערכות המידע הממוחשבות הולכות ומשתלטות על חיינו ובמקרה הנדון על הניהול

    1. הנה עוד פת"ח תעסוקה להרבה מומחים בתחום החדש שכלל לא ברור עד כמה הוא נחוץ

  2. לראשונה שמעתי על המונח הזה
    אשמח ללמוד עוד

  3. הגדולה של ענף טכנולוגית המידע היא בכך שכל הזמן הוא מתפתח וחודר לתחומים נוספים, ואפילו מביא לכך שנוצרים תחומים חדשים

  4. בשקט ובלי להתרברב הגרמנים מכים שורשים עבים ועמוקים בתחומי המחשוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן