אידיאולוגיה מאובנת ועונשה

קריסת בנק סיליקון ואלי (SVB)
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

רשויות הרגולציה של המגזר הפיננסי בארצות הברית תקועות בסבך של אידיאולוגיה ומאובנוּת מחשבתית. הרשויות לא הפיקו את הלקחים הראויים מן המשבר של השנים 2007–2008.

כפי שכולם יודעים, בנקים ומוסדות כספיים אחרים מתקיימים בזכות אמון הציבור. אמון זה דבר רגיש מאוד. כדי לבנות אמון נדרש זמן רב. לאבד אמון אפשר תוך דקה. כאשר האמון מתערער בנקים מתמוטטים. לעומת זאת, אילו הבנק המרכזי בארה"ב The Federal Reserve היה מודיע בבירור, מיד כשנודע שהבנק SVB בקשיים, שהוא יערוב לכל הפיקדונות, הוא היה מונע את הריצה הבהולה למשוך פיקדונות מן הבנק, וכך את הקריסה. אבל הדעה, שרבים בארה"ב נעולים עליה, שאם בחברה כלשהי ההנהלה עשתה שגיאה, עליה לשאת באחריות – דעה רווחת זו היא שמנעה התערבות כזאת, והבנק קרס. עכשיו הרשויות יצטרכו לממן את החזרי הפיקדונות שהיו בבנק, או את מרבית סכום הפיקדונות, והם גם יצרו משבר אמון, שכבר גלש לבנקים אחרים.

אגב, ה-Federal Reserve System הוקם בדיוק לתכלית הזאת – להזרים כסף לבנקים שסובלים ממשבר אמון וממשיכת פיקדונות מבוהלת. המערכת הוקמה ב-1913 כלקח ממשבר אמון נרחב בבנקים ב-1907.

המחדל השני של הרגולציה הוא שהיא נמנעת ממתן הוראות מחמירות על ניהול בנקים ומוסדות כספיים אחרים שמקבלים פיקדונות, כמו מגבלות על תלות במספר קטן של מפקידים גדולים ובמקביל הגבלות על תלות בלווה גדול, כלומר קביעת מקסימום אשראי ללווה יחיד כאחוז מההון העצמי.

בארה"ב קיים ביטוח לפיקדונות בבנקים על ידי תאגיד ממשלתי – Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), אבל הביטוח מוגבל לפיקדונות עד לסכום 250 אלף דולר. זאת תקרה נמוכה מדי. היה צריך לעדכן את התקרה הזאת מזמן. תנאי הכלכלה והגידול ביתרות המזומנים שבידי הציבור, לרבות המגזר העסקי, מחייבים תקרה גבוהה הרבה יותר לביטוח.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. פרשנות אמיתית מנבאת לפני, מה יקרה בעתיד. ניתוח לאחר מעשה מועיל פחות

  2. היכן כל המומחים הגדולים שמרוויחים הון עתק. איך בארגונים כל כך גדולים, במדינות כל כך מתקדמות, עושים כאלה טעויות?

  3. תשובה לראובן
    הבעיה היא אצל חלק מ"הרגולטורים", כלומר פקידים בכירים במוסדות ציבוריים משרדי ממשלה, הבנק המרכזי , שבמקום לחזק את ה"רפואה המונעת" מחכים שהחולים יגיעו ל"טיפול נמרץ" במיון. מנהלי הבנקים ברובם מבינים את העניין. מנהל הבנק הגדול J P Morgan Chase אירגן שהבק שלו ועוד עשרה בנקים גדולים ייתנו סיוע בסכום 30 מיליארד $ לבק בינוני בקליפורניה בשם First Republic' אחרי שה- Federal Reserve התמהמה כי "המצב עדיין לא קטסטרופה" .

  4. כבר מזמן הכלכלה האמריקאית ממנפת עצמה עד כדי פיצוץ אפשרי.

  5. מכל המדינות וכל החברות הגדולות תביאו לנו דוגמאות איך הם נערכו טוב ומה זה נתן להם

  6. ובארץ גיוונים הבנקים ממשיכם לנסוק. מה, מנהלי הבנקים שלנו גאונים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך