על הדבש ועל העוקץ בעבודת הייעוץ

שעתן הגדולה של חברות ייעוץ ניהולי גלובליות
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

שלוש חברות גלובליות לייעוץ כלכלי וניהולי שולטות בענף הייעוץ הגלובלי: הגדולה ביותר McKinsy (MK), והשתיים האחרותBain&Co  ו-Boston Consulting. חמש השנים האחרונות היו רווחיות מאוד עבורן. החברות האלה ועוד חברות סבורות שהייעוץ שקיבלו שווה את הכסף.

בעיתון ה-New York Times פורסם ש-MK קיבלה בשנת 2019 50 מיליון $ מחברת הנפט האמריקאית הגדולה Chevron, עבור ייעוץ כיצד לשנות את החברה מתאגיד מזהם, לתאגיד שתורם להקטנת פליטות דו-תחמוצת הפחמן. בשנת 2019 קיבלה MK 30 מיליון $ מחברת הסיגריות והטבק Altria. בין השנים 2018­-2020 קיבלה החברה 13 מיליון $ מ-U.S. Steel. גם ממשלות מזמינות מחברות הייעוץ האלה עבודות בנושאים רבים. בין השנים 2021-2009 קיבלה MK מיליארד $ מהממשלה הפדרלית של ארה"ב.

שנת 2021 הייתה כנראה שנת שיא בהכנסות של שלוש החברות הנ"ל. על פי הערכה של חברת הייעוץ Kennedy Reports, הן קיבלו עבור עבודות ייעוץ בשנה הזאת כ-30 מיליארד $.

לשם השוואה, Kennedy Reports מעריכה שבין השנים 2020-2015 הן השתכרו במצטבר 24 מיליארד $. בעקבות מגפתCovid 19  נתקלו חברות רבות בבעיות ובקשיים חמורים שנגרמו בשל עיכובים בשרשראות האספקה, מחסורים בחומרי גלם וקשיים בספנות ובתחבורה בינלאומית. כמו כן בשנה הזאת חברות רבות נתקלו בקשיים במעבר להתנהלות דיגיטלית ולשיווק On Line, וחברות הייעוץ, שהן חברות גלובליות, קיבלו הזמנות רבות לייעוץ בכל התחומים האלה, מה שמעניק להן יתרון גדול בתחום.

עצם העובדה שהן חברות גלובליות, ואנשיהן רואים איך חברות רבות בכל העולם מתמודדות עם הבעיות האלה, מי מצליחות יותר ומי פחות, נותנת להן יתרון גדול בייעוץ בנושאים האלה.

לעומת זאת, בשנים האלה נחשפו כמה שערוריות שבהן החברות האלה היו מעורבות. Boston Consulting הואשמה במעורבות בפרשת שחיתות באנגולה, ובקשרים הדוקים עם השליט בפועל בערב הסעודית, מוחמד בן סלמן.

Bain&Co  הואשמה בפגיעה ברשות המיסים של דרום אפריקה, באופן שגרם לה נזק חמור.

MK הואשמו במעורבות ובתמיכה בחברות התרופות ששיווקו תרופות נגד כאבים, שהכילו חומרים ממכרים (אופיואידים) שהם גם רעילים, וגרמו למותם של מתמכרים רבים. בפרשה עסקו בתי המשפט בארה"ב, ובעקבות כך נגרמו הפסדים לחברת טבע.

כמו כן, MK הואשמה בעניין ייעוץ שנתנה לחברות ממשלתיות בדרום אפריקה, ובעניין ייעוץ שנתנה לחברות ביטוח שביטחו נהגים מפני תביעות עקב פגיעות גוף. MK הכחישה את האישומים והודיעה שהיא תתגונן בעניין בבתי המשפט.

פרשיות שערורייתיות אלה מצביעות על אחד האיומים על חברות הייעוץ. עובדים שפעלו במדינות שבהן נחשפו השערוריות הבינו שהם עלולים להיחקר, להידרש להעיד בבתי משפט ואולי גם לעמוד אישית למשפט פלילי. אלה שיכולים עזבו את המדינה ואלה שכבר זומנו לחקירה יתקשו להשתמט ממנה.

עבודת הייעוץ איננה רק ליקוק דבש יש בה גם עוקץ. לשערוריות ולאישומים הפליליים יכולות להיות השפעות רחבות על כלל העובדים. אחת ההשלכות האפשריות היא התפטרות עובדים. העובדים הם הנכס העיקרי של חברות ייעוץ. הם, הכישרונות שלהם, הידע והניסיון שלהם, הם היסוד של המוניטין של החברה. ואם הם עוזבים, החברה סובלת והנכסים הווירטואליים שלה מתרוששים. עליה לגייס עובדים חדשים. אומנם מועמדים שרוצים להצטרף יש בשפע, בעיקר בוגרי מִנהל עסקים (MBA) טריים מן האוניברסיטאות. אבל החברה צריכה להכשיר אותם וללמד אותם לאור הניסיון המצטבר של החברה.

איום אחר על חברות הייעוץ הגדלות הוא קיומן של הרבה חברות בינוניות וקטנות שרוצות לתפוס את מקומן. אזכיר בהקשר הזה שהפירמות הבינלאומיות הגדולות של ראיית חשבון Ernst & Young (EY), Deloitte, ו-PWC מחזיקות מחלקות גדולות של ייעוץ כלכלי ועסקי, הן מתרחבות, רוכשות ידע חדש וטכנולוגיות בתחומי מחשוב ודיגיטציה ומרחיבות את יכולות הייעוץ שלהן. כל אחת מהן יכולה להיחשב כמתחרה רצינית לחברות הייעוץ הגלובליות הגדולות.

תקנו אותי אם אני טועה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. כאשר יעוץ כרוך בהון גדול, ברור שיש פיתוי לתת יעוץ מוטה לאינטרסים של המשלם עבור היעוץ. בעולמנו חסר הערכים זה מאוד נפוץ. הרבה אמירות קשת כבר היו בתחום הרפואה. איך ממשלה עושה כדי לדאוג לאזרחים ולחברות שלהם?

  2. שימו לב. מדובר בחברות ייעוץ גדולות שנותנות ייעוץ גם לחברות ענקיות שיש להם הרבה עובדים והרבה מומחים. בחלק מהמקרים זה אולי בשל הקשרים של חברות היעוץ

  3. ביעוץ יש פחות אחריות
    אבל אם היעוץ לא מוביל נכון לא יהיו לך לקוחות

  4. יתרון גדול למומחי יעוץ. אין מסלול ואין השכלה מינימלית שנדרשים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן