מרוץ המציאות המדומה

צמיחה מהירה בתחום המציאות המדומה
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

ענקיות ההייטק, כלומר מיקרוסופט, גוגל, מטא (=פייסבוק) אפל והרבה חברות קטנות יותר עסוקות בימים אלה במרוץ בתחום "המציאות המדומה".מנהלי החברות הללו ועוד רבים אחרים מאמינים שתוך 4 עד 5 שנים התחום הזה יצמח ויגדל לתעשייה בהיקף מכירות של בין 10 עד 12 מיליארד דולר בשנה.

העוסקים בפיתוח התחום הזה מבחינים בין VR) Virtual Reality) ובין Augmented Reality (AR). תחום ה-VR מפותח בעיקר על ידי מטא (=פייסבוק), שרכשה בשנת 2014 חברה בשם Oculus תמורת 2 מיליארד דולר. החברה הזאת מייצרת "כובעים" (Headset) – מכשיר המותקן על הראש ומכסה את העיניים והאוזניים, בנוסף יש למכשיר חיישנים שמחוברים לגוף במקומות אחרים (למשל על הידיים). מי שחובש את ה"כובע" מרגיש שהוא נמצא במקום אחר, בתוך "סיפור" דמיוני. למשל, אפשר לפתח תוכנה שתיתן למשתמש הרגשה (אשליה) שהוא אחד מן הקנאים היהודים שנלחם נגד הרומאים מעל חומות מצדה, או שהוא חייל רומאי.

מטא מוכרת גם חומרה – ה"כובעים" שהם הפלטפורמה ל"סיפורים" הדמיוניים, וגם תוכנות שבעזרתן חווים את "הסיפור" – האשליה. בנוסף פייסבוק משווקת גם פרסומות. הלקוחות שלה שקונים את האפשרות לחוות "סיפור" נחשפים תוך כדי מסעם בעולם המדומה לפרסומות. פייסבוק כנראה מוכרת את ה"כובעים" במחיר הפסד, כדי להגדיל את מספר הלקוחות במהירות.

תחום ה-AR מפותח על ידי החברות האחרות וביניהן Sony, Google, Microsoft. מפתחי התחום הזה מכוונים את מאמציהם ליישומים מעשיים שקשורים למציאות, לדוגמה שוטר בתפקיד יחבוש את המכשיר (קסדה, או משקפיים) שיראה לו או ידבר אליו וימסור מידע על הבניינים מסביב, על התושבים, על העסקים וכיו"ב. שימוש אפשרי אחר הוא אימונים של חיילים טירונים. למעשה, רעיון דומה מיושם כבר שנים רבות כשיטה לאימון טייסים ונהגי טנקים במכשירי סימולציה שהם לאמיתו של דבר מכשירים של "מציאות מדומה".

הצבא האמריקני כבר קנה 100,000 משקפיים מתוצרת מיקרוסופט, שמחירם 3500 דולר ליחידה. חברת ההזנק (סטארט אפ) Magic Leap מפתחת מכשירים המיועדים לשימושים ברפואה, הן כלי עזר לרופאים ולצורכי בהוראה לסטודנטים לרפואה. כבר היום משתמשים בארץ בכלים של "מציאות מדומה" לפיזיותרפיה. לכלים האלה יתרונות רבים: הם זמינים למטופלים כשהם נזקקים להם, בלי להיות תלויים במטפל. כמו כן, הטיפול יכול להיות מלווה במוזיקה, בסרטונים או בסיפורים. רופאים יכולים להשתמש בכלים האלה כדי להתכונן לניתוחים מסובכים, זאת על ידי סימולציה של כל האיברים שיהיו מעורבים בניתוח, לרבות כלי-דם, עצבים וכיו"ב. השימושים האלה כבר מיושמים בבתי חולים מתקדמים.

אנליסטים שעוקבים אחר הנעשה בתחום סבורים שבשנת 2022 יימכרו 1.4 מיליון מכשירים בתחומי ה"מציאות המדומה", בשווי של קרוב ל-3 מיליארד דולר. הם צופים שהמכירות של המכשירים הללו יגדלו פי שניים עד שנת 2026. בנוסף, החברות משווקות תוכנות של שימושים "מעשיים" או של "סיפורים" דמיוניים, והמכירות של אלה חזויות להגיע בשנת 2026 לעוד בערך 6 מיליארד דולר. בסך הכול ההכנסה של תעשיית המציאות המדומה צפויה להגיע תוך 4 שנים בקירוב ל-12 מיליארד דולר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. ואני סבור שמדובר בהכנסות גבוהות בהרבה. אולי כפול מהסכום שהזכרת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן