מחיר החיטה צומח שוב

ההשלכות הכלכליות של המלחמה בין רוסיה לאוקראינה
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

המלחמה בין רוסיה לאוקראינה בעיצומה, אזרחים אוקראינים רבים נמלטים מבתיהם, מספר ההרוגים עולה מיום ליום, בתים ומבני ציבור נהרסים, והנזקים לכלכלה האוקראינית הולכים ומעמיקים.

למלחמה בין רוסיה לאוקראינה יש כמובן השפעה גם על כלכלת העולם כולו, בין היתר על השקעות בשוק ההון. האינפלציה בעלייה, יש ירידה בצמיחה הכלכלית, ונרשמים שיבושים בפעילות בשוקי ההון.

במאמר זה אבקש להתמקד בהשלכות של המלחמה ושל הסנקציות שהטילו מדינות המערב על רוסיה, וגורמות לשיבושים ולשינויים בפעילויות ספציפיות.

ראשית, הפרעות להפקת חומרי גלם ברוסיה והפסקה בשיווקם הן כהשפעה ישירה של הלחימה, והן עקב הסנקציות על רוסיה. החומר הטבעי הראשון שהזרמתו הופרעה הוא גז טבעי. רוסיה הייתה הספק העיקרי של גז טבעי לארצות מרכז ומערב אירופה. הפסקת הזרמת הגז מרוסיה גרמה לעלייה מהירה וחדה של מחירי הגז הטבעי באירופה ובעולם כולו.

שנית, רוסיה ואוקראינה הן יצואניות חשובות של חיטה, שמן חמניות ומוצרים חקלאיים נוספים. סביר לשער שחלק גדול מיבול החיטה של שנת 2022 יאבד, ומחירי החיטה יעלו.

שלישית, רוסיה היא מפיקה חשובה של מתכות כמו אלומיניום ניקל ופלדיום, המשמשות לתעשיות רבות.

כדי להעריך את ההשלכות של הסנקציות הללו על הכלכלה בארצות רבות, אמנה כמה מן השימושים בניקל ופלדיום. על השימושים באלומיניום כתבתי במאמר שכותרתו "מה קורה למחירי אלומיניום" (10.11.2021).

ניקל משמש לייצור להבים של מנועי סילון ושל טורבינות וכן לייצור מצברים (מצברי קדמיום – ניקל שניתן לטעון אותם מחדש). פלדיום משמש לייצור קונברטורים קטליטיים המשמשים לטיהור הגזים הנפלטים ממנועי מכוניות (catalytic converters) מזיהומים רעילים. כמו כן הוא משמש למרכיבים של חלקים במכשירים אלקטרוניים וברפואת שיניים.

הפסקת היצוא של חומרי הגלם האלה מרוסיה תגרום לשיבושים בפעילות הייצור של מפעלים שקנו ניקל, פלדיום ואלומיניום מספקים רוסים. השיבושים הללו יגרמו למחסור במוצרים השונים עד שיימצאו ספקים חליפיים בארצות אחרות, ובנוסף יביאו לעליות מחירים של מוצרים שיהיו במחסור.

לעומת ההשלכות של הסנקציות על ייצור חומרי גלם, ההשלכות בתחום הבנקאות ושוקי ההון ובתחום תעשיות ההיי-טק הן בעיקר נזקים לכלכלת רוסיה והפסדים לחברות בבעלות רוסית. בתחום ההיי-טק רוסיה לא פיתחה יכולות רבות (כמו שעשתה סין) ונשענה על חברות מערביות. בתחום הבנקאות, הנזק לכלכלת רוסיה כתוצאה מניתוק קשרים ומהקפאת חשבונות, הוא נזק גדול. המניות של עשרות חברות בבעלות רוסית, שנסחרו בשוקי הון בארצות המערב, נמחקו או הושעו מן המסחר. הסנקציות האלה פגעו קשה באוליגרכים שמקורבים לוולדימיר פוטין, ביניהם כמה אוליגרכים יהודים: אברמוביץ, פרידמן, מיכלסון (כפי שציין סבר פלוצקר, הפרשן הכלכלי של "ידיעות אחרונות"). אם הסנקציות תימשכנה שבועות מספר, חלק מהם יפסידו סכומים גדולים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. חשוב מאוד, ותהיינה עוד השלכות למלחמה המיותרת הזאת

  2. לדעתי כבר בשבוות הקרוים יתברר אם הכל ישוב לקדמותו או שתחול התפוצצות כלכלית

  3. הכלכלה הרוסית לא כל כך נהרסת כי מדינות אירופה זקוקות לנפט הרוסי. אז מדברים יותר מאשר עושים.

  4. מי שתלה את עתידו בנפט הרוסי חשוב שידע שיש לו חלק בהענקת כוח לשלטון הכוחני בארץ זו ובכך שהרבה מוצרים עולים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן