קפיטליזם בנוסח סין

על יחסה הברוטלי של ממשלת סין ליזמים ולאנשי עסקים
הדגל הסיני האדום
תמונה:Fxqf commons.wikimedia.org

אנשים רבים טועים לחשוב שאם הסינים מכנים את הארגונים הכלכליים שלהם "חברות בעירבון מוגבל", אזי הארגונים האלה אכן דומים או זהים למה שנקרא בארצות הברית או במערב אירופה חברות בע"מ, וכמו כן שאם יש בסין מוסדות שנקראים בתי משפט הם מתפקדים כמו בתי משפט בארה"ב או במערב אירופה.

אומנם גם בין התפקוד של בתי המשפט בארה"ב (שבהם יש מושבעים) ובין התפקוד של בתי המשפט בצרפת או בגרמניה (שקשורים גם למערכת בתי המשפט של האיחוד האירופי) יש הבדלים. אבל, ההבדל בין התפקוד של בתי המשפט במערב לאלה שבסין גדול הרבה יותר. בסין המערכת הכלכלית והמוסדות המשפטיים מתפקדים תחת הפיקוח וההכוונה של המפלגה הקומוניסטית, כלומר המפלגה יכולה בכל זמן ובכל מצב להתערב בהתנהלות של התאגידים הכלכליים ושל המערכת המשפטית ולכפות את רצונה.

לאחרונה קרו כמה אירועים שממחישים את המציאות הזאת:

באוקטובר 2020 הגיעו ראשי המפלגה הקומוניסטית, ובראשם הנשיא Xi Jinping, למסקנה שהיזם הסיני Jack Ma , מייסד התאגיד Ali BaBa (שעוסק במסחר באמצעות האינטרנט, וגם הקים אתרי ענן ועוד יוזמות), קיבל ביטחון עצמי מופרז. זאת לאחר שבכנס של אנשי עסקים בשנחאי העז לדבר על ליברליזציה והשמיע דברי ביקורת חריפים על הבנקים בסין.

ראשי המפלגה הורו לזמן את ג'ק מא וכמה בכירים בתאגידים שלו לחקירה. לאחר "שיחה" אצל רשויות הרגולציה ג'ק מא לא נראה או נשמע בפומבי במשך חודשים אחדים. "הזימון" הזה קרה ימים ספורים לפני הנפקת מניות ראשונה (IPO) של החברהANT  שעוסקת בהעברת תשלומים דיגיטלית באמצעות טלפונים סלולריים חכמים (Smart Phones). החברה הייתה אמורה לגייס בין 34 ל-37 מיליארד דולר בהנפקה, והיא הייתה צריכה להתקיים סימולטנית בשנחאי, בהונג קונג ובניו יורק. למחרת "הזימון" השעתה הבורסה בשנחאי את ההנפקה, וגם אלה בהונג קונג ובניו יורק התבטלו. תוך כמה חודשים הוטל על עלי-באבא קנס בסך 2.8 מיליארד דולר.

נוסף על כך הודיעו רשויות הרגולציה שהן עומדות לשנות את ההוראות בתחום המסחר האלקטרוני ובתחום העברת תשלומים.

הסוחרים בבורסה בניו יורק הבינו את המצב ומחירי המניות של עלי-באבא ירדו מאז בכמעט 50%. ANT היא חברה אחות של עלי-באבא, לג'ק מא הייתה בעלות על 30% מן המניות שערכן ירד מאז גם כן בכ-50%.

הנהגת המפלגה הקומוניסטית דאגה להבהיר גם לחברות טכנולוגיה סיניות אחרות מי הוא בעל הבית בסין ולרסן את ביטחונן העצמי. להלן דוגמאות אחדות: Tencent היא אחת מחברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר בסין שעוסקת בתחומים רבים: משחקי מחשב; הפקת סרטי קולנוע; אתר אינטרנט לשמיעת מוזיקה, מנוע חיפוש פופולרי בסין; הגנה נגד וירוסים במחשב ועוד. המחזור שלה בשנת 2020 היה 73.5 מיליארד דולר והרווח 24 מיליארד דולר. השווי של החברה היה למעלה מ-500 מיליון דולר. החברה נחקרה בהאשמות בגין התנהלות בלתי הגונה כלפי הלקוחות והפרת הזכויות שלהם, הפליית מחירים ועוד.

גם Pinduoduo, חברת e-commerce שפועלת בסקטור החקלאי של סין, הואשמה בעבירות דומות ובשיווק מוצרים באיכות ירודה. החברה מקשרת בין חקלאים וצרכנים (אחת המתחרות של עלי-באבא). בשנת 2020 שיווקו באמצעותה יותר מ-600,000 משווקים. מקיימת תוכניות הסברה והשכלה לחקלאים בעיקר בנושאים פיננסיים ושיווק.

וכך גם Byte Dance, חברת היי-טק שמפעילה אתרי "שיתוף" של טקסטים, תמונות וסרטי וידאו (בסגנון של פייסבוק ואינסטגרם). לטענת החברה יש לה מדי יום יותר מ-800 מיליון משתמשים. החברה הואשמה ונחקרה על ידי המפלגה הקומוניסטית בגין חוסר ציות לכללי הצנזורה, צילום ותיעוד של מחנות מעצר שסין מחזיקה בהם עצורים מתנגדי המשטר.

באופן כללי אפשר לאפיין את היחס של המפלגה הקומוניסטית ושל הממשל בסין לאנשי עסקים ויזמים, כאשר היא מחליטה לרסן אותם, כיחס ברוטלי. עונשים והגבלות מופעלים במהירות וללא היסוס. יחס בלתי הגון וברוטלי הופעל לא פעם גם כלפי חברות ומשקיעים זרים, שהשקיעו בסין במפעלים בתחומים שבהם לסין לא היה ידע טכנולוגי. אחרי שהמפעלים הוקמו והסינים למדו את הטכנולוגיה, הם לא היססו להקים מפעלים מתחרים, ולהפר פטנטים וזכויות יוצרים של החברות הזרות. בכמה מקרים הסינים אף נישלו את המשקיעים הזרים מזכויות הבעלות שהיו להם, כך שהזרים לא קיבלו את חלקם ההגון מהרווח של המיזמים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

12 תגובות

 1. סין הולכת להיות המעצמה הגדולה בעולם ובדרך לשם היא תהיה חייבת לרכך את יחסה לאוכלוסיה ולעסקים.

 2. אליהו
  צריך להבין איך עובד הראש הסיני. הם ראו ולמדו מה קורה במערב הקפטיליסטי החזירי, כיצד נוצר פער בלתי ניתן לגישור בין אליפיון עשיר והיתר איכשהו, ויותר מכך- אנחנו נמצאים בעידן של שלטון תאגידי- בו תאגידי ענק כמו גוגל, פייסבוק, אמזון, נסטלה, יוניליוור, גי פי מורגן, CNN, פרוקטר אמד גמבל, ברקליס ודומיהם- שולטים בכלכלה העולמית ולמעשה מכתיבים את מדיניות הפנים והחוץ של ממשלותיהם, מונעים תחרות הוגנת ושוק שאינו חופשי.
  סין רוצה למנוע את האסון הזה- וזה לא רק זכותה- אלא חובתה

 3. לגדעון שניר אתה טועה בראיית המצב עובדתי. הערכתך את מעמד התאגידים ה"ענקיים". בפועל גם בארה"ב של טראמפ היו בתי משפט שתיפקדו , והיו רשויות רגולציה. חלק חלשות וחלק סורסו על ידי טראמפ. אבל תראה מה עשו לתאגידי התרופות הגדולים. תראה את המשפטים והקנסות והפיצויים שJohnson & Johbson נאלצים לשלם. יש חברות שחוסלו. אתה לא מבחין שאפל וגוגל חוששים מהרגולציה בידן ביידן ? ואירופה זה לא ארה"ב. האיחוד האירופי יותר פועל לרסן את האגידים
  אשר לסין אני לא חושב שהם העלימו את ג'ק מא כדי ללהגביר את ההתחרות . אלא כדי לחזק את השליטה האבסוליטית של המפלגה קרי של היו"ר xi Jinping )(ש/שולט במפלגה). הוא לא רוצה לאפשר איזה שהוא צמיחת כוח אחר.

 4. כל המימדים מפחדים מחברות הענק
  הסינים רק מתנגשים בהם ביתר כוח
  וביתר חדות
  יש לזה יתרונות ויש חסרונות

 5. לאליהו בורוכוב ולגדעון שניר
  אינני בטוח שירדתם לסוף ההבנה מהו ה-"מודוס אופרנדי" והרקע התרבותי של המשטר הסיני כיום. בבריה"מ הקומוניסטית המשטר רצח מיליונים מבני עמו (אף אחד לא יודע בדיוק כמה) כדי שה"נומנקלטורה" של המפלגה תשלוט ותנהל חיים מופקרים על חשבון כל האחרים.
  בסין כיום המצב עוד יותר חמור. הנהגת המפלגה הקומוניסטית שולטת ביד אכזרית (ראה כיכר טייננמאן) על נתיניה. מתקיים שם "קציר איברים" מגופם של אסירים לטובת השתלות – למטרות עשיית רווחים. המשטר הסיני מקיים מחנות ל"חינוך מחדש" של אויגורים למשל. ועוד. זה עדיין רק בקטנה.

 6. ליצחק דגני הוספת מידע נוסף רלוונטי. ג'ק מא בוודאי זוכר דברים כאלה, ולכן הרכין את הראש וקיבל בהכנעה מה שדרשו ממנו. זה גם מסביר מדוע כל כך הרבה "אנשי עסקים" סינים ברחו (היגרו ) לקנדה , לאוסטרליה , לארה"ב , וכנראה לעוד הרבה ארצות.

 7. מי שלא מבין שסין למעשה כבר ניצחה במירוץ לראשות הצמרת הכלכלית, הוא כמו מכחישי הקורונה

 8. הסינים היכו שורשים לאורך ולרוחב העולם בכל התחומים הכלכליים. הם עושים ולא סתם מברברים

  1. ל- מ. ולראש הפתוח
   כל זמן שמאות אלפי סטודנטים מכל העולם, כולל מסין, זורמים לארה"ב ללימודי תארים מתקדמים בעוד שבסין לא כל כך נלהבים ללמוד בהתאם
   כל זמן שקיים לחץ הגירה עצום אל תוך ארה"ב ואילו מסין מי שיכול לברוח בורח ובוודאי אין לחץ הגירה אל תוך סין
   כל זמן שסין לא יכולה לייצר את כל כמות המזון שצורכים תושביה והיא תלויה ביבוא מיליוני טונות בשנה של גרעינים (חיטה, תירס, סויה)
   כל זמן שבסין הולכים כל לילה לישון 500 מיליון בני אדם שלאור היום נראים כמו שלדים מהלכים
   כל זמן שבסין קיימת שחיתות ממשלתית וציבורית במידה עצומה שלא מוכרת בעולם המערבי, שאגב גם בו קיימת מידה מסוימת של שחיתות
   כל זמן שאין בסין מקורות אנרגיה ובמדינה זו שורפים פחמימנים בלי הכרה במידה שגורמת זיהום אוויר איום ונורא בריכוזי אוכלוסיה
   ואילו הן רק חלק מהבעיות הקשות שמהן סובלת החברה בסין
   אין סיכוי שסין תנצח במירוץ לראשות הצמרת הכלכלית בעולם.
   למעשה קיים סיכוי שהמשטר בסין יתערער וכתוצאה מכך צפויות מהומות עד כדי מרי אזרחי. סימנים לכך כבר קיימים.

 9. אני חושב שסין בדרכה להפוך למובילת הכלכלה הגלובלית תהפוך לפחות רודנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך